Hlavné systémy

Všetko, čo potrebujete vedieť o krboch s krbom


Nič sa necíti tak príjemne ako útulná žiara horúceho ohňa v búrlivom zimnom dni. Zatiaľ čo modely spaľovania dreva sú starým štandardom, väčšina súčasných nových krbov je poháňaná plynom, ktorý odstraňuje špinavý popol a zvyšky sadzí z drevených požiarov. Tradičné plynové krby, podobne ako ich bratranci spaľujúce drevo, vyžadujú na odstránenie škodlivých dymov z domu výfukové dymové rúry. Pokiaľ je to možné, na vytvorenie nového komína sa používa existujúci komín, ale v domácnosti bez komína môžu vysoké náklady na inštaláciu vetrania viesť projekt natrvalo.

Existuje však aj alternatíva: bezvzduchový krb.

Bezvzduchové krby sú navrhnuté tak, aby spaľovali plyn efektívnejšie ako verzie s vetraním, čo vedie k oveľa menšiemu množstvu splodín a bez potreby vzniku dymu. Napriek tomu nie každý je fanúšikom týchto nových krbu s tesákmi - v skutočnosti je v niektorých štátoch zakázaný. Čítajte preto, aby ste porozumeli dôležitým informáciám, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či je pre váš domov ten pravý krb.

VEDOMIŤ ROZDIEL: VENTOVANÉ VS. ventless

Dva typy plynových krbov fungujú odlišne. Tradičný plynový krb, poháňaný buď zemným plynom alebo propánom, má dva vetracie otvory, ktoré vedú do vonkajšej časti domu. Nasávací otvor vťahuje čerstvý vzduch do krbu, zatiaľ čo výfukový otvor bezpečne odstraňuje výpary zo spaľovacieho (horiaceho) procesu. Zaplatíte plynový krb profesionálnym spôsobom a zaplatíte 3 500 až 8 000 dolárov alebo viac, v závislosti od kvality krbu a množstva prestavby, ktorú je potrebné urobiť. Majte na pamäti, že väčšina komunít vyžaduje na inštaláciu a pripojenie plynových potrubí certifikovaného dodávateľa plynu alebo licencovaného inštalatéra, takže to v žiadnom prípade nie je projekt pre domácich majstrov.

Bezvzduchový krb obsahuje regulátor, ktorý produkuje jemnú zmes plynu a vzduchu spôsobom, ktorý umožňuje, aby plyn horel čisto. Tým sa výrazne znižujú výpary spojené s tradičnými plynovými krbmi. Federálne predpisy vyžadujú testovanie bezvzduchových krbov, aby sa zabezpečilo, že fungujú podľa plánu. Bezdrôtové krbové horáky sú testované v národných laboratóriách a pred ich predajom verejnosti musia spĺňať federálne bezpečnostné a zdravotné normy. Očakávajte, že zaplatíte 1 000 až 5 000 dolárov za zakúpenie bezdrevného krbu a jeho profesionálne nainštalovanie.

Mnoho súčasných modelov obsahuje zabudované detektory oxidu uhoľnatého (CO) a senzory detekcie kyslíka (ODS), ktoré sú určené na monitorovanie kvality vzduchu v miestnosti. Pretože krb bez vetra nemá prívod čerstvého vzduchu, oheň spaľuje kyslík v miestnosti. Ak kyslík klesne na nezdravú nízku hodnotu, detektor kyslíka automaticky vypne krb. Podobne, ak detektor CO zistí oxid uhoľnatý, automaticky vypne krb. Výrobcovia často odporúčajú vlastníkom domu nechať pri prevádzke krbu otvorené okno, ale v chladnom počasí to nie je vždy možné.

Poznámka k palivu: Krby s prívodom vzduchu sú poháňané buď zemným plynom (NG) alebo propánom (LG), a zatiaľ čo môžete nakupovať modely, ktoré majú označenie NG alebo LG, prakticky akýkoľvek plynový krb môže byť konvertovaný z jedného druhu paliva. na druhú prostredníctvom inštalácie prevodníka. Váš inštalatér môže previesť akýkoľvek krb, ktorý si vyberiete, na druh plynu, ktorý používate v domácnosti.

Považujte kontraktaciu

Napriek testovaniu a bezpečnostným opatreniam majú krby bez vetrania dlhý zoznam uhlopriečok. Štáty, vrátane Kalifornie a Massachusetts, zakázali inštaláciu bezdymových krbov a zariadenia nie sú v skrini HUD povolené. Jednotlivé obce ich môžu tiež zakázať, preto sa pred zakúpením krbovej vložky overte u miestneho stavebného úradu.

Zatiaľ čo Centrá pre kontrolu chorôb (CDC) nesledujú konkrétne úmrtia alebo zranenia v dôsledku vystavenia plynnému oxidu uhoľnatému produkovanému bezvzduchovými krbmi, približne 15 000 Američanov ročne trpí vystavením CO (všetky prostriedky) a takmer 500 zomrie.

Podľa Národnej asociácie certifikovaných domácich inšpektorov (NACHI), hoci bezdrevné krby výrazne znižujú toxické výpary, stále uvoľňujú malé množstvo do domácnosti, čo zvyšuje riziko vystavenia oxidu uhoľnatému. Bezvzduchové krby navyše produkujú vodnú paru ako vedľajší produkt spaľovacieho procesu, čo môže viesť k vysokej vlhkosti v domácnosti a zvýšenému riziku rastu plesní.


KLADY A ZÁPORY

Pros

+ Inštalácia krbov bez vetrania je cenovo dostupnejšia ako inštalácia krbov s vetraním, pretože nie je potrebné prestavať, aby bolo možné spustiť komín.

+ Bezkryté krby neprodukujú sadze a popol ako krby na spaľovanie dreva.

+ Bezdrôtové krby môžu byť umiestnené v ktorejkoľvek miestnosti v dome, takže je možné pridať ďalšie teplo presne tam, kde chcete.

+ Plamene, ktoré produkujú bezvzduchové krby, vytvárajú všade rovnaké prostredie ako plamene vytvárané odvetranými krbmi.

+ Bezvzduchové krby sú energeticky účinnejšie ako vetracie krby, pretože do komína neuniká žiadne teplo, takže ušetríte peniaze za účty za plyn. Odvetrávaný plynový krb využíva viac plynu na vytvorenie rovnakej úrovne tepla, pretože niektoré jeho teplo uniká cez komín.

Zápory

- Napriek tomu, že produkujete oveľa menej výparov ako plynové krby, do vášho domu bude stále emitované malé množstvo dymu.

- V niektorých oblastiach nie sú povolené bezkrytové krby. Ak nainštalujete ten, ktorý je v rozpore s miestnymi zákonmi, môžete byť vyzvaný na jeho odstránenie a môže vám byť uložená pokuta za nedodržanie stavebných predpisov.

- Spaľovanie plynu vytvára malé množstvo vodnej pary, vďaka ktorej môže byť váš domov vlhký alebo dusný.

NASLEDUJÚCE BEZPEČNÉ PREVÁDZKOVÉ USMERNENIA

Ak sú v mieste bydliska legálne krby na plyny a vy ste sa rozhodli ich nainštalovať, znížte potenciálne nebezpečenstvo pozorným prečítaním a dodržiavaním pokynov výrobcu. Nasledujúce tipy vám tiež pomôžu zaistiť vašu bezpečnosť.

• Kládu plynu usporiadajte iba podľa odporúčaní výrobcu. Manuál vášho vlastníka špecifikuje správnu konfiguráciu.

• Raz za rok skontrolujte stav guľatiny a vymeňte všetky prasknuté a guľatinu vyčistite podľa odporúčaní v príručke.

• Podľa pokynov výrobcu otestujte detektory CO aj ODS (ak sú prítomné) najmenej raz ročne, aby ste sa uistili, že fungujú.

• Nainštalujte ďalšie detektory CO do celého domu. Oxid uhoľnatý je bez zápachu a chuti. Ak dôjde k poruche detektora na krbe, ostatné detektory vás informujú, či sa vo vašej domácnosti nachádza oxid uhoľnatý.

• Svoju odvzdušňovaciu jednotku nechajte každoročne na jeseň odborným servisom, aby ste sa uistili, že je váš krb v dobrom stave pred príchodom zimného počasia.

• Horľavé materiály, ako sú prikrývky, čalúnený nábytok, prikrývky a papiere, udržiavajte minimálne 3 metre od krbu a varujte malé deti, aby sa nedotýkali jeho povrchu, ktorý môže byť veľmi horúci.