Interiérový dizajn

6 Čo je potrebné vedieť pred inštaláciou zapusteného osvetlenia


Nenápadné osvetlenie inštalované v jednej rovine so stropom, zapustené osvetlenie nájdete prakticky vo všetkých typoch domov az dobrého dôvodu. Paprsky vyžarujú svetlo nadol a osvetľujú celú miestnosť bez toho, aby narušili výhľady alebo zachytili akékoľvek použiteľné štvorcové zábery. Tieto svietidlá sa tiež označujú ako svetlá z plechoviek, potné svetlá alebo zostupné svetlá. Tieto svietidlá sa jednoducho skladajú z žiarovky v kruhovej komore („obloženie“), ktorá sa zvyčajne meria medzi štyrmi a šiestimi palcami.

Či už potrebujete pracovné osvetlenie nad stolom alebo pracovnou doskou alebo akcentačné osvetlenie na rozjasnenie tmavého rohu, zapustené osvetlenie vám môže pomôcť. Nie je to však také jednoduché, ako pri výbere príkonu a typu žiarovky - výsledný efekt vytvára množstvo faktorov. Pred inštaláciou zabudovaného osvetlenia doma je potrebné zvážiť nasledujúce kroky.

Zapustené osvetlenie sa inštaluje najjednoduchšie počas novej výstavby, je však možné ho dodatočne zabudovať do existujúcich stropov.

Pretože je zabudované zapustené osvetlenie do stropu, je najjednoduchšie ho namontovať skôr, ako sa stropný materiál dostane do pôvodného stavu - počas novej výstavby alebo väčšej obnovy. Zapustené osvetlenie určené pre novú konštrukciu je usporiadané tak, aby bolo umiestnené v strope medzi trámami s upevňovacími konzolami, ktoré sa pripútajú k popruhu. Potom sú zapojené do zdroja energie a sadrokartónová stena (s otvormi opatrne vyrezanými) prechádza nahor. Ak nemáte úplný prístup k stropným nosníkom, môžete nainštalovať zapustené osvetlenie bez toho, aby ste sa kopali do príliš veľkého množstva sadrokartónu. Stačí sa pozrieť na zapustené svetlá, ktoré sa zmestia cez malú dieru v strope a namontujú sa na sadrokartónovú sponu namiesto trámov a popruhov.

Umiestnenie je kľúčové.

Zabudované osvetlenie môžete použiť na všeobecné osvetlenie, osvetlenie úloh alebo na prízvukové osvetlenie - alebo na kombináciu troch, ale na rozdiel od stojacich alebo stolových svietidiel máte iba jeden výstrel, aby ste umiestnili svetlá na dokonalé miesto. Zoberme si konkrétne miesta, ktoré majú byť dobre osvetlené, napríklad nad stoličkou na čítanie alebo kuchynským ostrovom. Ak potrebujete osvetlenie úloh, uistite sa, že svetlo je umiestnené nad pracovnou stanicou, nie nad miestom, kde budete sedieť alebo stáť, čo by vás viedlo k práci pod vašim tieňom. A nezabudnite umiestniť zapustené svetlá najmenej dve stopy od stien.

Veľkosť žiarovky tiež pomôže pri vedení vášho umiestnenia. Typickým pravidlom je umiestniť svetlá v palcoch tak, aby boli od seba vzdialené niekoľko centimetrov od priemeru žiarovky. Preto by žiarovka s priemerom štyri palce mala byť vzdialená štyri stopy od ďalšieho svetla. Štyri palcové žiarovky sú dobrou voľbou pre normálnu výšku stropu; päť a šesť palcové žiarovky, tiež bežne dostupné, sú dobré pre vyššie stropy, pretože vyžarujú silnejšie svetlo.

Pre väčšiu flexibilitu zapojte svetlá do zón.

Pri veľkých miestnostiach s miestami, ktoré môžu byť potrebné rozsvietiť inak, alebo v priestoroch, kde je dôležitá atmosféra, zvážte zapojenie svetiel, aby spolu pracovali v strategických skupinách. Nechajte každú zónu pracovať nezávisle od ostatných. Ak ste vrstvili všeobecné osvetlenie, osvetlenie úloh a prízvukové osvetlenie, získate väčšiu kontrolu nad náladou a funkciou priestoru. Napríklad môžete nastaviť svoje všeobecné osvetlenie na stmievač, vypnúť osvetlenie vašej úlohy a nechať vaše prízvukové osvetlenie zvýrazniť vašu predlohu alebo krb.

Zvážte klady a zápory rôznych druhov žiaroviek.

Pri výbere žiarovky pre zapustené osvetlenie budete pravdepodobne mať všetky možnosti. Každý typ žiarovky má čo ponúknuť, od estetiky po energetickú účinnosť. Tu je návod, ako sa niektoré z najobľúbenejších otrasov vytriasajú.

Žiarovky „A“: Štandardná žiarovka, ktorá slúži ako solídna a lacná možnosť, najmä pre všeobecné osvetlenie. Na zosilnenie svetla sa vyžaduje obloženie reflektora (puzdro, ktoré obklopuje žiarovku).

Žiarovky „R“: Dobré pre všeobecné osvetlenie, najmä v obytných priestoroch, sú obľúbené vďaka zabudovanej odraznej ploche, ktorá zahreje jeho žiariace svetlo a vrhá buď povodeň alebo bodové svetlo.

halogén: Tento typ žiarovky ponúka biele, jasné svetlo s regulovaným lúčom, vynikajúce pre všeobecné osvetlenie (najmä v kuchyniach a kúpeľniach), ako aj pre pracovné a akcentačné osvetlenie. Nízkonapäťové halogénové žiarovky, ktoré vyžadujú transformátor a špeciálne nízkonapäťové puzdro, sú skvelým spôsobom, ako efektívne šetriť energiu, vynikajúcu kvalitu svetla a dlhšiu životnosť.

LED: LED žiarovky môžu vydržať až 11 rokov pri 12 hodinách používania denne. Nájdete ich v rôznych farebných teplotách, takže sú dostatočne univerzálne pre všetky izby v dome. Navyše neprodukujú teplo, ponúkajú energetickú účinnosť a príťažlivú kvalitu farieb. Varovanie: zaplatíte o niečo viac vopred.

Na rezanie otvorov v sadrokartóne použite správne nástroje.

Ak inštalujete zapustené osvetlenie sami, použite na vŕtanie pílku s otvorom - jednoducho nástavec na zaistenie dokonalého kruhového otvoru so správnym priemerom. Dierové píly sa dodávajú v štandardných a nastaviteľných veľkostiach; skontrolujte užívateľskú príručku osvetlenia a zistite, akú presnú veľkosť otvoru potrebujete. V štipke môžete použiť malú ručnú pílku na sádrokartón; urobte si čas a zmerajte a označte otvor veľmi opatrne. Kompas vám môže pomôcť zaistiť, aby ste rezali dokonalý kruh. Uschovajte tiež hrebeňový vyhľadávač v blízkosti, aby ste sa uistili, že nevŕtate alebo nezrážate trám.

Zvážte prenájom elektrikára.

Aj keď máte skúsenosti s elektroinštalačnými svietidlami, inštalácia zapusteného osvetlenia prichádza s niektorými problémami, ktoré môžu byť najlepšie ponechané na profesionálov. Niektoré svetlá vyžadujú transformátor, ktorý dodáva znížený tok elektriny. Iní môžu vyžadovať špeciálne krytie IC, ktoré chráni pred elektrickým požiarom, ak je umiestnené v strope spolu s izoláciou. Lokálny kód môže v skutočnosti nariadiť použitie svietidla IC, čo bude elektrikár. Niektoré mestá dokonca vyžadujú povolenie na zabudované osvetlenie. Nehovoriac o tom, že ak dovybavujete svetlo do existujúcej sadrokartónovej steny a nie ste si istí, aké káble nájdete alebo kde sú umiestnené vaše nosníky, elektrikár môže urobiť nejaké kopanie a určiť najlepší postup pre váš domov. ,