Interiérový dizajn

10 kreatívnych návrhov pre klasické dlaždice metra


Prvýkrát používaný v tuneloch hromadnej dopravy v New Yorku začiatkom dvadsiateho storočia, sa dlaždica metra vyvinula zo svojich skromných začiatkov a stala sa jedným z najvyhľadávanejších materiálov pre spätné rany, sprchy a ďalšie povrchy. Dlaždice metra vyzerajú skvele a sú dostatočne odolné, aby vydržali generáciu alebo viac; inštalácia je tiež veľmi vhodná pre domácich majstrov!

Aj keď dlaždice metra majú tradične obdĺžnikové rozmery, v keramike, porceláne a skle je veľa veľkostí. Vyskúšajte teda stimulujúce spektrum motívov - niektoré klasické, iné úplne neočakávané. Predstavili sme 10 takýchto vzorov dlaždíc metra (ako aj tipy, ktoré potrebujete pre úspešnú inštaláciu).


Ofset, a.k.a. bežná väzba

Niet divu, prečo je vzor tečenia tak populárny ako pre tehly, tak aj pre dlaždice. Tento trvalý dizajn sa skladá z radov dlaždíc položených horizontálne s 50-percentným posunom, čo znamená, že každý spoj dlaždíc je zarovnaný so stredom dlaždice nad a pod ňou. Pretože štandardné dlaždice metra sa široko predávajú vo variantoch 4 "X 8", 3 "X 6" a 2 "X 4", krátka strana každej dlaždice sa môže použiť ako vodidlo na meranie a označovanie polovice dlaždíc ako položíte ich tak, aby každá nasledujúca dlaždica bola dokonale umiestnená.

Posun jednej tretiny

Ak chcete získať vizuálne rozmanitejší vzhľad, ktorý sa podobá strmým schodišťovým schodom, vyberte si tretinový vzor korekcie. V tomto prípade je každý dlaždičový spoj posunutý o 33 percent dĺžky dlaždice nižšie, aby vyvolal ilúziu diagonálnych čiar, a nie zvislých čiar, ktoré sa objavujú v 50-percentnom posunutí. Tento vzor je zvlášť vhodný pre dlaždice s veľkosťou 18 palcov alebo dlhšie, pretože je menej náchylný na prehadzovanie - nevzhľadné rozdiely vo výške medzi susednými dlaždicami, ktoré sa bežne vyskytujú, keď sa veľké dlaždice s miernym zakrivením položia s 50-percentným posunom.

Štvrtina offset

Aby ste sa vyhli diagonálnym čiaram v jednej tretine ofsetového vzoru a dosiahli ste umelo nepravidelného vzhľadu, obráťte sa na tento vzor dlaždíc pomocou striedajúcich sa posunov. V jednom rade sú škáry dlaždíc posunuté o 25 percent dĺžky dlaždice pod a v ďalšom rade sú škáry posunuté o 50 percent dĺžky dlaždice pod a tak ďalej počas celej inštalácie. Pretože čiastočné dlaždice, ktoré sa zvyčajne používajú na vyplnenie oblastí, ktoré sa nehodia na celé dlaždice, sú najkrehkejšie, použite mokrú pílku (k dispozícii na prenájom v domácich centrách), aby ste zaistili čisté a presné rezy dlaždíc a znížili riziko zlomenia pri štandardnom zaskočení. fréza na dlaždice.


Rovná súprava, a.k.a stohová väzba

Radšej si to zahrajte rovno? Rozhodnite sa pre najjednoduchší zo všetkých vzorov obkladačiek, ktoré pozostávajú z vodorovne orientovaných dlaždíc naskladaných priamo na seba tak, aby sa škáry dlaždíc v jednom rade dokonale zarovnali s tými v rade nad a pod. Neprítomnosť akéhokoľvek posunu v umiestnení dlaždíc robí z tohto príjemného lineárneho vzoru dokonalú inštaláciu s minimálnym meraním a často bez potreby rezania dlaždíc. Zvážte použitie dlaždíc v odvážnom odtieni s kontrastnou farbou škár, aby ste do minimalistického motívu pridali oomph.


Vertikálne odsadenie

Ak chcete vytvoriť ilúziu pridanej výšky, prevráťte vodorovnú orientáciu tradičnej bežeckej väzby, posunutia o jednu tretinu alebo o jednu štvrtinu. Výsledný motív prepožičiava dlhý, štíhly vzhľad, ktorý je ideálny pre malé skrinky, ako sú napríklad protisvetle. Vylepšite drámu tohto súčasného lineárneho motívu spárovaním mliečne bielej dlaždice metra s bridlicou alebo ebenovou zálievkou; oko sa okamžite pritiahne k tmavým zvislým čiaram vytvoreným zálievkou, čím sa miestnosť a stropy objavia ešte vyššie.

Vertikálna väzba stohu

Ak je vaším cieľom elegantná jednoduchosť, inštalujte dlaždice metra vo vertikálne orientovanom stohovom spoji. Je to vzhľad podobný zvislým pruhom - čo vám každý módny odborník povie, dodáva ilúziu výšky a štíhlosti - takže je veľmi vhodný pre oblasti s nízkym stropom alebo uzavreté oblasti.


Rybia kosť

Tento miléniový motív, ktorý je pomenovaný svojou podobnosťou so skeletom ryby, je obľúbený nielen v tkaninách, ale aj v obkladačkách. Usporiadanie obdĺžnikov (alebo rovnobežníkov) v tvare písmena L evokuje zmysel pre pohyb a zvyšuje záujem o inak jednoduchú miestnosť. Vytvorí sa usporiadaním dlaždíc tak, aby koniec jednej vertikálnej dlaždice vyhovoval strane horizontálnej dlaždice pod uhlom 90 stupňov. Môžete tiež experimentovať s pomerom dĺžky dlaždice k šírke a meniť intenzitu vzoru; pomer 2: 1 použitý v tradičnom 90-stupňovom rybiacom vzore vedie k utlmenejšiemu vlnovitému estetiku, zatiaľ čo pomer 4: 1 vytvára výraznejší motív s výraznými kľukatými čiarami.


Diagonálna rybia kosť

Otočte tradičný vzor rybej kosti o 45 stupňov, aby ste dosiahli diagonálnu rybie kosti, vzor tvaru V vzájomne prepojených pravouhlých dlaždíc metra s väčšou intenzitou ako variant 90 stupňov. Keď vrcholy tvaru V vytvorené spojmi dlaždíc ležia horizontálne (smerom doľava alebo doprava), priestor vyzerá širšie a väčší; umiestnenie dlaždíc tak, že vrcholy ležia zvisle (lícom nahor), poskytuje miestnosti okamžité zvýšenie výšky. Vzhľadom na to, že je potrebné dlaždice umiestniť do seba navzájom do seba zapadajúcich a zošikmených usporiadaní, je diagonálny vzor rybej kosti jedným z najviac starostlivých vzorov na inštaláciu, a preto ho uložte na malé povrchy, ktoré si vyžadujú výrazný vzhľad.

Diagonálne posunutie

Montáž obkladov do súvislej väzby, ale pod 45 stupňovým uhlom, vyvoláva silnú diagonálnu siluetu. To dáva miestnosti hravý okraj - zvážte to pre modernú kuchyňu alebo kúpeľňu. Skombinujte čiernu dlaždicu metra s bielou škárovacou hmotou, aby ste vylepšili tento motív motýľa.

Prešívaná šnúra a.k.a.

Striedavé páry vodorovne a zvisle položených dlaždíc spôsobujú, že tento mriežkový vzor pripomína tkaný kôš. Čím je farebný kontrast medzi dlaždicou a zálievkou, tým výraznejší je tkací efekt. Kým klasický krížový vzor vytvára štvorce s dvoma dlaždicami, zložitejší, energetický efekt môžete dosiahnuť pomocou troch vodorovných dlaždíc susediacich s tromi vertikálnymi.