Interiérový dizajn

Vyriešený! Prečo je chyba pri montáži televízora nad krbom


Otázka: Práve sme kúpili novú 55-palcovú TV s plochou obrazovkou a chcel by som ju zavesiť nad krb v našej rodinnej izbe. Ale môj manžel sa bojí, že teplo z krbu si s tým príde. Je naozaj zlý nápad namontovať televízor nad krb?

A: Hovorte o problémovom tlačidle! Nie ste prvý, kto si myslí, že nad krbom je ideálne miesto pre televíziu; v skutočnosti domáci stavitelia často inštalujú elektrické a káblové vývody cez plášť (vodorovnú policu nad krbom) len na tento účel. Ale v závislosti od typu krbu, ktorý máte, by sa mohlo veľmi dobre stať, že tam zavesíte svoju novú plochú obrazovku - z dôvodov, ktoré presahujú teplo. Pokračujte v čítaní a zistite, prečo by bolo najlepšie umiestniť televízor inde.

Neodporúča sa namontovať televízor nad krb, pretože nadmerné teplo a elektronika sa nemiešajú.

Oblasť nad krbom je často teplejšia ako iné povrchy stien u vás doma. Zoberme si toto: Plynový krb môže generovať 20 000 až 35 000 britských tepelných jednotiek (BTU) tepla za hodinu. Aby som to uviedol do perspektívy, trvá približne 15 000 BTU za hodinu, aby sa počas typickej zimy v Novom Anglicku vykurovalo celý dom s rozlohou 1 400 štvorcových stôp.

Teplo stúpa a dokonca aj krb s dúchadlom, ktorý smeruje horúci vzduch do stredu miestnosti, stále umožní, aby určité teplo uniklo nahor. Stále však prichádza do úvahy množstvo faktorov. Čím ďalej sa krbový plášť rozširuje do miestnosti, tým viac bude odvádzať teplo z vyššie uvedenej steny (a tam namontovaného TV). Niektoré krby navyše produkujú menej tepla ako iné a v kombinácii s dobrým dúchadlom sa stena nad krbom môže zohriať iba mierne.

Možno však budete môcť namontovať televízor nad elektrický krb, ktorý s menšou pravdepodobnosťou generuje prebytočné teplo ako plynová jednotka.

Niektoré elektrické krby slúžia iba na atmosféru a nevyrábajú vôbec žiadne teplo, zatiaľ čo iné produkujú mierne množstvo tepla - menej ako 5 000 BTU za hodinu. Aby ste sa uistili, že stena nad elektrickým krbom je bezpečná, vykonajte test teplomerom (popísaný nižšie), aby ste sa uistili, že stena nie je príliš teplá. Niektoré voľne stojace elektrické krby sú navrhnuté na to, aby sa televízor umiestnil na policu postavenú nad krbom, napríklad na ohnisko Carter Convertible Electric Media Fireplace (k dispozícii od domáceho skladu). Krb Carter generuje iba 3 000 BTU za hodinu vo svojom najvyššom nastavení, čo z neho robí bezpečnejšiu voľbu pre umiestnenie televízora.

Televízor namontujte nad krb iba vtedy, ak teploty na tomto mieste nepresiahnu 100 stupňov Fahrenheita.

Možno budete mať šťastie s krbom, ktorý produkuje menej tepla, má hlboký plášť a silný ventilátor. Prilepte teplomer na stenu približne v strede miesta, kde by sa mohla zavesiť vaša TV s plochou obrazovkou. Potom zapnite krb a nechajte ho bežať niekoľko hodín. Skontrolujte teplomer a ak teplota dosiahne alebo prekročí 100 stupňov Fahrenheita, umiestnenie je pre váš televízor príliš horúce. Ak teplota zostane pod 100 stupňov Fahrenheita, televízor by mal byť na tomto mieste bezpečný -ale stále budete chcieť prehodnotiť, z dôvodov vysvetlených nižšie.

Poškodenie teplom z krbu môže viesť k zrušeniu záruky vášho televízora.

Dnešné nové televízory s veľkou obrazovkou stoja dosť centov, a ak sa váš objaví hneď po jeho zakúpení, budete musieť zavolať servisného technika a opraviť ho. Ak technik zistí známky tepelného poškodenia, výrobca často odmietne zaplatiť za opravy, aj keď je televízor stále v záručnej dobe. Prečítajte si záručný list; môže sa v ňom uviesť, že na zrušenie záruky stačí iba akt namontovania televízora na krb.

Pozeranie televízora, ktorý je namontovaný príliš vysoko, môže byť doslova bolesťou v krku.

Ak ste niekedy museli sedieť v prednej rade kina, pravdepodobne ste odišli s krkom, aby ste sa pozerali na obrazovku. Rovnaký efekt sa môže vyskytnúť, ak pozeráte televízor namontovaný nad krbom. Najpohodlnejší uhol sledovania televízora je, keď je spodná tretina televízora v úrovni očí. Ak pozeráte televízor z naklápača, ktorý je naklonený dozadu, možno nebudete mať boľavý krk, ale každý, kto sedí vzpriamene, bude pravdepodobne po sledovaní televízie dlhšie ako 30 minút trpieť určitým nepohodlím.

Obrázok na obrazovke nie je optimálny pri pohľade z uhla.

Televízory LCD sú známe tým, že sú ťažko viditeľné z uhla viac ako 30 stupňov od horizontálnej polohy. Ak televízor s plochou obrazovkou pripevníte k stene nad krbom a sedíte na pohovke alebo na obľúbenom sedadle, budete sledovať obrazovku z uhla. Čím väčší je uhol, tým horšia je kvalita obrazu. Je prijateľný uhol maximálne 15 stupňov. Ak musíte televízor pripevniť na hornú časť akejkoľvek steny, je vhodné použiť držiak, ktorý sa otočí, napríklad Emerald Full-Motion TV Wall Mount (k dispozícii) od Walmart), ktorý vám umožňuje nakloniť obrazovku smerom nadol, aby ste ju mohli sledovať, a ak ju nepoužívate, zatlačte ju plocho proti stene.

Pri hľadaní miesta pre televízor s veľkou obrazovkou kreatívne premýšľajte.

Nie ste obmedzení na umiestňovanie veľkého televízora na malú mediálnu konzolu. Nasledujúce nápady vám pomôžu pri rozmiestnení televízora mimo poľa.