Hlavné systémy

Všetko, čo potrebujete vedieť o predajniach GFCI


Pokiaľ ide o elektrinu, bezpečnosť bola vždy hlavným problémom, ale vďaka vývoju zásuviek prerušovača obvodu zemného spojenia (GFCI) sa riziko, že dôjde k silnému šoku alebo elektrickému šoku, výrazne znížilo. Podľa organizácie International Safety Foundation International (ESFI) sú od 70. rokov, kedy boli zavedené GFCI, elektriny znížené o 83 percent. Tieto rýchlo reagujúce predajne sú zo zákona vyžadované pri výstavbe nových domov a je dobré ich umiestniť aj do starších domov. Čítajte ďalej, kde nájdete potrebné informácie o GFCI - čo sú, ako fungujú a kde ich nainštalovať.

Čo je to zemná chyba?

Vo vašej domácnosti je tok elektriny obsiahnutý v drôtoch pokrytých izolačným materiálom na báze gumy alebo plastu. Keď všetko pôjde podľa plánu, elektrický prúd bezpečne vedie cez izolované vodiče k vypínačom a zásuvkám a k mnohým spotrebičom a pomôckam, ktoré dnes považujeme za samozrejmé. Ale vo svojom surovom stave má elektrina „vlastnú myseľ“ a necháva na svojich vlastných zariadeniach - ako o tom svedčia väčšina bleskových úderov -, vytvára pôdu pre zem.

Zemná porucha je výskyt elektriny, ktorá vedie k nezámernej ceste k zemi. Vyskytuje sa, keď elektrický prúd unikne izolovaným vodičom v dôsledku poškodeného kábla alebo chybného zapojenia a preteká iným vodičom. Ak je týmto iným vodičom ľudská bytosť, výsledkom môže byť vážny elektrický šok alebo úraz elektrickým prúdom. Pretože voda je vynikajúcim vodičom elektriny, riziko výskytu zemnej poruchy je väčšie v oblastiach vášho domu, kde sa voda bežne používa, napríklad v blízkosti kuchynského drezu.

Ako fungujú GFCI?

Jediným účelom zásuvky GFCI je zabrániť úrazu elektrickým prúdom na ľuďoch, čo nie sú vybavené bežné zásuvky. Štandardná zásuvka pre domácnosť je vybavená dvoma zásuvkami s tromi hrotmi, zatiaľ čo zásuvka GFCI má rovnakú konfiguráciu zásuviek plus dve tlačidlá na jej tvári: tlačidlo „TEST“ a „RESET“. Pravidlá, ktoré si vyžadujú inštaláciu predajní GFCI v novej výstavbe, sa v priebehu rokov rozšírili o ďalšie použiteľné miesta:

1973 - vonkajšie predajne
1975 - kúpeľňové zásuvky
1978 - predajne v garáži
1987 - akýkoľvek vývod do šiestich stôp od kuchynského drezu
1987 - najmenej jeden suterén
1990 - preliezané priestory
1993 - mokré tyče
1996 - každá kuchyňa, ktorá slúži ako doska
1999 - elektricky vyhrievané podlahy

Za normálnych okolností elektrický prúd tečie rovnomerne cez vedenie, ale keď dôjde k zemnej poruche, tok elektriny prudko stúpa, keď skočí na nezamýšľaný vodič. Zásuvka GFCI obsahuje snímač, ktorý monitoruje tok elektrického prúdu vodičmi, a keď sníma zemnú poruchu (v elektrickom zmysle „porucha“ znamená akúkoľvek zmenu oproti normálnemu prúdu), GFCI, ktorá tiež obsahuje internú vypínač, vypne prívod elektriny do zásuvky.

Aj keď môžete stále trpieť šokom, GFCI zabráni predlžujúcemu sa nárastu elektriny, typu, ktorý poškodzuje a zabíja. Štandardná zásuvka, rovnako ako typ v spálni, nemá snímač.


Kde by sa mali inštalovať GFCI?

Národný elektrický zákon (NEC) vyžaduje inštaláciu zásuviek GFCI v novej výstavbe v oblastiach, kde sú elektrické zásuvky v tesnej blízkosti vody. Staršie domácnosti nemusia mať zásuvky GFCI, pokiaľ sa káble neaktualizujú, ale napriek tomu je dobré ich nainštalovať.

NEC vyžaduje GFCI na všetkých exteriérových a kúpeľňových zásuvkách (ďalší termín pre zásuvky). GFCI sa vyžadujú aj na všetkých nádobách slúžiacich do kuchynských liniek. V práčovniach a technických priestoroch by mali byť GFCI inštalované na vývodoch do šiestich stôp od umývadiel, práčok a ohrievačov vody. Mali by byť tiež inštalované do šiestich stôp od vlhkej tyčinky av garážach a nedokončených suterénoch.

V spálňach, obývacích izbách a iných oblastiach, kde sa nenájdu vodovodné batérie, sú bežné zásuvky v poriadku a stále sú inštalované v nových domovoch. ESFI odhaduje, že približne 43 miliónov domácností v USA stále nemá nainštalované GFCI v „mokrých“ izbách, a poznamenáva, že ak by boli nainštalované GFCI, v starších domoch by sa dalo zabrániť až 47 percentám dnešných elektrických prúdov.


Môžem si nainštalovať GFCI sám?

Kutil so základnými znalosťami elektrického zapojenia môže byť schopný nahradiť existujúcu zásuvku zásuvkou GFCI (pokyny nižšie), ale iba pri výmene trojkolíkových zásuviek, dvoch zásuvných zásuviek a otvoru. Zásuvky iba s dvoma otvormi a bez tretieho otvoru naznačujú prítomnosť staršieho elektrického zapojenia, ktoré by mal vymeniť iba kvalifikovaný elektrikár.

Druhou výzvou je, že na výmenu domácich majstrov sú vhodné iba vývody spojené s tromi vodičmi. Zásuvky s tromi pripojenými vodičmi (odstránením výstupnej platne sa určí počet pripojených vodičov) naznačujú, že výstup je umiestnený na konci elektrického obvodu (káblová slučka, ktorá začína a končí na paneli ističa). Uprostred elektrického obvodu je umiestnená zásuvka s piatimi pripojenými vodičmi a proces zapojenia je komplikovanejší - tieto zásuvky by mal nahradiť iba kvalifikovaný elektrikár.

Predajňa GFCI prevádzkuje približne 15 dolárov, napríklad tento obchod Levitron GFCI Outlet (k dispozícii na domácom sklade). Elektrikár bude účtovať ďalších 50 až 100 dolárov za hodinu, aby nahradil zásuvky.

POKYNY NA VÝMENU DIY

Výmena existujúcej zásuvky na konci okruhu (ako je vysvetlené vyššie) nie je príliš náročná, ale táto úloha si vyžaduje určité skúsenosti. Mali by ste pochopiť, ako sú zásuvky zapojené a ako elektrický prúd prechádza z panelu ističa cez každý elektrický obvod (káblová slučka) vo vašej domácnosti. Niektoré komunity majiteľom domov zakazujú robiť vlastné káble, preto sa pred začatím poraďte s miestnym stavebným úradom.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Plochý skrutkovač
- Skrutkovač Phillips
- Svietidlo
- Výstup GFCI
- Kryt zásuvky GFCI

KROK 1: Vypnite napájanie do zásuvky vypnutím ističa (na paneli vypínača), ktorý dodáva elektrinu do zásuvky. Dobrým spôsobom, ako zabezpečiť, že je napájanie vypnuté, je zapojiť nočné svetlo do zásuvky a zapnúť ho a potom vypnúť istič. Ak nočné svetlo nesvieti, máte zlý pokus o istič.

KROK 2: Odstráňte kryt vývodu pomocou plochého skrutkovača. Pravdepodobne budete potrebovať pomocníka, ktorý vám udrží baterku, pretože stropné svetlo môže byť tiež vypnuté.

KROK 3: Odstráňte starú zásuvku z krabice pomocou skrutkovača Phillips. Výstup je zvyčajne držaný na mieste dvoma skrutkami v hornej a dvoma v spodnej časti. Po odstránení skrutiek bude vývod voľne visieť - jediné, čo ho drží, sú pripojené vodiče.

KROK 4: Odstráňte tri pripojené vodiče, ktoré sú držané na svojom mieste pomocou skrutiek Phillips. Poznamenajte si farbu skrutiek a farbu drôtov.

Čierny (horúci) drôt pripája sa na mosadznú alebo zlatú skrutku na jednej strane.

Biely (neutrálny) drôt pripája sa k striebornej skrutke na opačnej strane.

Zelený alebo medený (uzemňovací) drôt sa pripája na spodnú časť zásuvky k zelenej skrutke.

KROK 5: Pripojte novú zásuvku GFCI rovnakým spôsobom, ako ste odpojili starú zásuvku, a uistite sa, že káble sa pripájajú k skrutkám vyššie uvedeným farebne označeným spôsobom. Výstup GFCI bude mať na spodnej strane tiež dve ďalšie skrutky a tieto skrutky budú zakryté kúskom pásky. Nechajte pásku na mieste - tieto skrutky sú určené pre elektrikára, ktorý vymieňa zásuvku v pokročilom zapojení.

KROK 6: Nový vývod GFCI pripevnite k výpustnej skrinke pomocou skrutiek Phillips (použite rovnaké otvory).

KROK 7: Nasaďte nový kryt zásuvky GFCI na výstup a pripevnite ho plochými skrutkami. Nový kryt zásuvky je potrebný, pretože kryt štandardnej zásuvky sa nehodí do zásuvky GFCI.

KROK 8: Zapnite istič znova.

KROK 9: Zapnite ho stlačením tlačidla „Reset“ na prednej strane zásuvky GFCI a otestujte ho zapojením nočného svetla.

KROK 10: Ponechajte nočné svetlo a stlačte tlačidlo „Test“. Nočné svetlo by malo zhasnúť, čo vám oznamuje, že zásuvka GFCI pracuje podľa plánu. Ak to nefunguje, je čas zavolať elektrikára.

Ako by som sa mal starať o zásuvky GFCI?

Po nainštalovaní si zásuvka GFCI nevyžaduje takmer žiadnu dodatočnú starostlivosť, hoci možno budete chcieť stlačiť tlačidlo Test raz za mesiac, aby ste sa uistili, že stále funguje správne. GFCI sa občas vypne bez zjavného dôvodu známeho ako „obťažujúce výlety“ alebo „strašidelné výlety“. Toto môže byť spôsobené niečím tak jednoduchým ako statická elektrina alebo blízky blesk. Ak k tomu dôjde, obnovte elektrinu stlačením tlačidla Reset.

Ak GFCI vypína často, keď sa nepoužíva (denne alebo týždenne), samotná zásuvka by mohla byť opotrebovaná alebo chybná a mala by sa vymeniť.


Pozri si video: Všetko čo potrebujete vedieť o novom benzíne E10 (Jún 2021).