Ako na to a rýchle tipy

Vyriešený! Čo robiť, keď istič stále vypína


Otázka: Každých niekoľko hodín - niekedy aj minút! - moja obývačka a jedna strana mojej kuchyne strácajú elektrickú energiu. Lampy sa nerozsvietia; Nemôžem si opekať alebo pozerať televíziu. Skontrolujem panel ističa a, iste, istič sa opäť vypol ... znova. I flip to späť a všetko je v poriadku, až sa to stane znova! Mám obavy z kabeláže v mojom dome. Mám zavolať elektrikára, alebo existuje jednoduchá oprava pre domácich majstrov, ktorú môžem vyskúšať ako prvú?

A: Aj keď je frustrujúce neustále zapínať prerušené ističe, nezabudnite, že istič je dôležitým bezpečnostným mechanizmom. Navrhnutý tak, aby vypol elektrický prúd, keď sa niečo pokazí, je to jeden z káblov najlepší spôsoby, ako chrániť váš domov pred elektrickým požiarom. Možno budete musieť nakoniec zavolať elektrikára, aby sa vysporiadal s akýmikoľvek príčinami, že váš vypínač vypnutia-elektrický prúd nie je niečo, s čím by ste sa mali pohltiť - ale malé vytrhnutie vám pomôže zistiť, či je to niečo ľahko napraviteľné.

Najprv si prečítajte niektoré základy, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo sa môže diať. Elektrická energia od vašej miestnej rozvodnej spoločnosti vedie cez kábel priamo do vášho istiaceho panela (servisného panela). Odtiaľ prúdi elektrina cez jednotlivé obvody (obvod je káblová slučka, ktorá začína a končí na ističovom paneli). Každý istič, ktorý vidíte na paneli, má vypínač ZAP / VYP a ovláda samostatný elektrický obvod vo vašej domácnosti. Keď istič vypne, jeho prepínač sa automaticky prepne do polohy „VYPNUTÉ“ a musí sa manuálne znovu zapnúť, aby mohla elektrina opäť pretekať obvodom.

Test preťaženia obvodu. Okruh sa preťažuje, keď sa cez drôty privádza viac elektrického prúdu, ako dokážu zvládnuť, čo vedie k prehriatiu a vypnutiu ističa. Spomínate, že keď vypne istič, v obývacej izbe a v časti vašej kuchyne zhasne napájanie. To naznačuje, že jeden obvod napája viac zásuviek a spínačov, čo je pravdepodobne príliš veľká záťaž na obvode. Tento typ zapojenia sa bežne vyskytuje v domácnostiach starších ako 40 rokov, predtým, ako sme používali veľa elektrických zariadení a prístrojov (televízory s veľkou obrazovkou, počítače, ohrievače priestoru a výkonné kuchynské spotrebiče).

Ak chcete otestovať preťaženie obvodu, nabudúce vypnite istič, vypnite všetky vypínače v postihnutej oblasti a odpojte všetky spotrebiče, žiarovky a ďalšie zariadenia. Otočte istič späť a potom zapnite spínače a zapojte / zapnite zariadenia po jednom. Počkajte niekoľko minút, aby ste zistili, či obvod nezostane zapnutý. Zakaždým, keď zapnete svetlo alebo spustíte spotrebič, budete čerpať viac elektrickej energie cez káble. Ak istič vypne skôr, ako zapnete všetky spotrebiče, skúste experiment znova, tentoraz zapnite spotrebiče v inom poradí. Možno budete musieť niekoľkokrát prejsť týmto procesom, aby ste získali dobrú predstavu o tom, koľko zariadení môžete prevádzkovať naraz pred preťažením obvodu.

Preťaženie obvodu je jedným z najbežnejších dôvodov vypínania vypínačov a môžete tomu zabrániť tak, že v tomto obvode spustíte menej zariadení súčasne. Najlepším dlhodobým riešením však je, aby elektrikár aktualizoval zapojenie vášho domu a pridal ďalšie obvody. Vo vašej situácii by mať samostatný okruh na manipuláciu s časťou kuchyne, ktorá sa teraz nachádza v okruhu vašej obývačky, vám umožnil používať vaše kuchynské spotrebiče (mixér, chlieb, hriankovač) bez obáv z preťaženia obvodu obývacej izby.

Vyšetrite na skrat. „Skrátený“ obvod znamená, že dva vodiče, ktoré by sa nemali navzájom dotýkať, sa neúmyselne dotýkajú. Ak sa káble uvoľnia alebo poškodia myšami alebo domácimi zvieratami, ktoré ich žuvajú, môže dôjsť k skratu v zásuvke, vypínači alebo vnútri spotrebiča. Ak dôjde k elektrickému skratu, dôjde k náhlemu prepätiu elektriny cez vodiče a vypne sa istič.

Ak chcete zistiť, či má spotrebič skrat, vykonajte test podobný tomu, ktorý ste urobili pre preťažený obvod. Keď zapojíte alebo zapnete spotrebič, ktorý má skrat vo vedení, okamžite vypne obvod - či už je alebo nie je v prevádzke niečo iné. Ak si všimnete, že pri použití konkrétneho zariadenia, napríklad vákua, vypne istič pri každom zapnutí, skúste ho zapojiť do zásuvky v inej miestnosti. Ak sa istič v tejto miestnosti vypne, v prístroji je skratka. Nepoužívajte prístroj znova, kým sa nedá upevniť, inak hrozí riziko úrazu elektrickým prúdom.

Pretože skrat sa môže vyskytnúť aj v nástennom vypínači alebo zásuvke, ak istič vypne zakaždým, keď zapnete konkrétny vypínač svetla alebo zapojíte niečo do určitej zásuvky, naznačuje to umiestnenie skratu. Elektrické šortky v domácom zapojení by mali skontrolovať a opraviť kvalifikovaní elektrikári; prestaňte používať spínač alebo zástrčku, kým sa problém nezaujme.


Požiadajte odborníka, aby zistil, či je zemná porucha dôvodom, prečo sa váš istič stále vypína. Vo svete elektroinštalácie je vždy, keď dôjde k neobvyklému prepätiu elektriny, známy ako „porucha“ alebo „poruchový prúd“. Okrem toho má elektrina zaujímavý spôsob, ako hľadať cestu najmenšieho odporu k zemi. Benjamin Franklin to zistil, keď letel s drakom v búrke!

Porucha uzemnenia, nazývaná tiež „zemná porucha“, nastane, keď sa elektrická energia prechádzajúca domácou elektroinštaláciou odkloní od plánovanej trasy (káblová slučka) a prejde inou cestou k zemi. Porucha uzemnenia sa môže vyskytnúť, ak voda z kvapkajúcej rúrky, netesného okna alebo iného zdroja vlhkosti nájde cestu do vývodu alebo rozvodnej skrine. Voda je skvelým vodičom elektriny, a ak sa dostane do kontaktu s vodičmi alebo s poškodenými drôtmi, elektrina môže vyskočiť z vedenia a sledovať vodnú cestu. To vytvára prudký nárast elektriny a vypínač sa vypne.

Dnešné stavebné predpisy ustanovujú zahrnutie pozemných vodičov, ktoré bezpečne prenášajú elektrický prúd do zeme. Najväčšie nebezpečenstvo zemnej poruchy nastane, keď sa človek stane cestou pre elektrinu, ktorá sa snaží nájsť cestu na zem, čo môže viesť k úrazu elektrickým prúdom. Toto sa stalo bežnejším javom pred vynálezom zásuviek prerušovača obvodu zemného spojenia (GFCI), ktoré sú teraz potrebné v kuchyniach a kúpeľniach. Keď GFCI zistí zemnú poruchu, vypne elektrický prúd za zlomok sekundy.

Ak je príčinou zemná porucha, musí sa zistiť a opraviť príčina vody, ktorá je na ceste, a musí sa vymeniť aj každé poškodené vedenie. V miestnostiach, kde sa voda bežne používa, ak nie sú k dispozícii zásuvky GFCI, by ste mali byť inteligentní a bezpečne nainštalovaní.

Nechajte elektrikára určiť ďalšie možné vinníkov. Je možné, že istič v paneli ističa je poddimenzovaný na množstvo elektrickej energie prechádzajúcej cez káblovú slučku. Alebo skutočná kabeláž, ktorá vedie k zásuvkám, nemusí zodpovedať elektrickému kódu, čo znamená, že nemôže prenášať elektrinu bez zahrievania a vypnutia ističa. Tieto a všetky ostatné typy problémov s domácou elektroinštaláciou - okrem tých, ktoré sú vysvetlené v častiach vyššie - by mal skontrolovať a riešiť autorizovaný elektrikár. Podľa organizácie International Safety Foundation International (ESFI) je každý rok „tisícky ľudí v Spojených štátoch amerických vážne zranených a elektrickým prúdom zapríčinených elektrickým požiarom, nehodami, elektrickým prúdom vo svojich domovoch“. káblov, stojí to za $ 150 na $ 200 to stojí, aby elektrikár vyjsť a pozrieť sa.