Podlahy a schody

5 riešení pre schody, ktoré pískajú


Videli ste to - a počuli ste - toľko strašidelných filmov: schodiskové vŕzganie v noci, ktoré prekvapilo majiteľa domu v nervóznej bdelosti. V skutočnosti sú však vrzavé schody bežným a zvyčajne iba nepríjemným problémom. Základnou príčinou je všeobecne opotrebenie komponentov dreveného schodiska, ktoré spôsobujú, že sa jedna drevená časť trie o druhú alebo o kovový klinec alebo skrutku. A zatiaľ čo výsledný hluk môže byť spôsob, ako sledovať príchody a dianie vašich dospievajúcich, alebo vás odradiť od polnočného výletu do kuchyne na občerstvenie, je najlepšie opraviť vrzanie skôr, ako sa zhorší.

Väčšina rozumne šikovných ľudí môže zvládnuť pískanie schodov sami. Pred začatím však pomáha poznať správnu terminológiu pre komponenty schodísk.

  • behúne sú vodorovné povrchy, na ktoré dáte nohy.
  • stúpačky sú zvislé plochy medzi behúňmi.
  • schodnice sú doštičky v tvare pílových listov, ktoré stúpajú po stranách stúpačiek a behúňov, aby udržali schodisko pri sebe a poskytovali oporu. Vo vnútri sadrokartónu sú niekedy skryté výplne na vnútorných schodiskách.
  • zábradlie sú zábradlia vedúce po dĺžke schodiska.
  • balustrády sú príspevky, ktoré podporujú zábradlie.

Teraz, keď poznáte žargónu, nájdite miesto vŕzgania. Najprv pomaly choďte hore a dole po schodisku, pričom si všímajte všetky skľučujúce kroky. Označte vinníkov kúskom pásky alebo lepivou poznámkou. Ďalej stojte v strede každého hlučného kroku. Jemne kývajte zo strany na stranu a potom dopredu a dozadu. Pokúste sa určiť, či zavrčanie prichádza zozadu, zo strany alebo z prednej strany behúňa, pretože to pomôže určiť pravdepodobný problém. Ako hrubé pravidlo, vŕzganie z prednej strany behúňa naznačuje, že sa uvoľnilo z jeho stúpačky, zatiaľ čo vŕzanie zozadu alebo zo strany behúňa znamená, že je uvoľnený pri stripe.

Keď určíte miesto vŕzgania, zvážte týchto päť spôsobov, ako ho zastaviť - alebo ho aspoň upokojiť.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako tlmiť vankúšik prichádzajúci zo zadnej strany alebo zo strany behúňa, je vyplnenie trhliny medzi behúňom a stúpačkou nad ňou mazivom, ako je práškový grafit alebo prášok mastenca. (Nepoužívajte produkt na báze oleja, ktorý môže deformovať drevo, lepiť prachom alebo nechať veci klzké, ak sú nadmerne používané.) Kúsok papiera zaklinte na zadnú časť behúňa a na papier nalejte trochu prášku. po celej šírke schodiska a potom prstom, pevne skrúteným kusom látky alebo tuhým štetcom na štiepenie prašného prachu naneste čo najviac hlboko do trhliny medzi behúňom a stúpačkou. Aj keď to vlastne nezabráni treniu dvoch drevených kusov, prášok odstráni trenie, čím sa zastaví hluk.

Ak schody vpredu vŕzgajú, dotiahnite kovanie medzi behúň a stúpačku pomocou niekoľkých skrutiek; Skrutky č. 8 sú na tento účel vhodné a dajú sa ľahko nájsť v ktoromkoľvek stredisku na vylepšenie domácnosti. Začnite vyvŕtaním troch rovnomerne rozmiestnených pilotných otvorov cez prednú časť behúňa, kde je zarovnaný so stúpačkou. Potom vyvŕtajte tri skrutky a uistite sa, že ich ponoríte mierne pod povrch behúňa. Opustiť skrutku, ktorá trčie z behúňa, je určite spôsob, ako poraniť holú nohu niekoho. Akonáhle sú skrutky na svojom mieste, použite kúsok vhodne zafarbenej drevnej výplne, aby ste skryli skrutky a vyplnili malé zárezy.

Ak výprask vydáva zozadu alebo zo strany behúňa a chcete trvalejšie riešenie ako mazivo, pritlačte behúň pevne do jeho strunu pomocou klincov 8d alebo 10d (ktoré sú dlhé 2 až 3 palce). Najskôr vytvorte dva malé vodiace otvory na strane behúňa blízko steny; mali by byť od seba vzdialené asi dva palce a mali by byť vyvŕtané proti sebe pod uhlom 45 stupňov tak, aby nechty, ktoré vložíte ako ďalšie, smerovali od seba. Opakujte a vytvorte ďalšie dva malé pilotné otvory na strane behúňa v blízkosti zábradlia. Potom zatlačte nechty do otvorov pre pilotov a nechty nasmerujte pod 45-stupňovým uhlom, ako je to opísané. Týmto sa behúň pritiahne k strunu a vytvorením miernej svorky sa nechty v priebehu času ľahko nevytiahnu. Uistite sa, že hlavy nechtov sa nedotýkajú nad povrchom dreva, kde by mohli poraniť niekoho nohu; pár kohútikov navyše kladiva by ich malo vyrovnať. Ak je to potrebné, opravené miesta zakryte stierkou alebo tmelom na zakrytie.


Mnoho vnútorných schodísk neumožňuje ľahký prístup do oblasti pod schodmi, ale ak áno, môžete odtiaľ umlčať, aby ste dosiahli čo najostrejšie výsledky. Na každý schodík budete potrebovať tri malé trojuholníkové drevené kliny známe ako lepiace bloky. Ak nemôžete nájsť premade lepiace bloky vo vašom miestnom obchode s vylepšením domácnosti, urobte ich sami tak, že zoberiete drevenú kocku s rozmermi dva palce a rozrezávajú ju na polovicu cez diagonálu, čím vytvoríte dva rovnaké trojuholníkové kusy. Lepidlo na drevo naneste na dve kratšie strany každého bloku lepidla a potom pevne zatlačte bloky do pravého uhla vytvoreného stretnutím stúpačky a behúňa. Umiestnite jeden blok do stredu schodíka a ďalšie dva na opačné okraje schodíka. Pri umiestňovaní každého bloku lepidla jemne krútte, aby ste vytlačili akékoľvek vzduchové bubliny.

Akonáhle sú bloky prilepené na miesto, zaistite ich ďalej zatlačením dvoch skrutiek do každého bloku: jedna skrutka prebiehajúca vodorovne do stúpačky a druhá skrutka vedená vertikálne do behúňa.

Pokiaľ plánujete výmenu kobercov rovnako, pravdepodobne nebudete chcieť odstrániť a opraviť schodisko. Hnacie skrutky cez koberce však môžu roztrhať kobercové vlákna, zachytiť vrták alebo urobiť otvory na koberci, aby ste túto prácu mohli vykonať, budete potrebovať vŕtací nástroj špeciálne vyrobený na tento účel, napríklad súpravu Squeak No More Kit. k dispozícii na Amazone.

Pomocou súpravy vyvŕtajte tri skrutky do prednej časti behúňa, kde sa spája so stúpačkou, ako v metóde 2 vyššie. Ale pomocou súpravy na vŕtanie kobercov musíte najprv umiestniť dodávané statívové zariadenie na miesto, kam chcete nainštalovať skrutku, a potom do vŕtačky vložiť vrták súpravy. Umiestnite jednu zo špeciálnych skrutiek na koniec vrtáka a potom prevlečte skrutku cez koberec a dole do behúňa a stúpačky. Hlava skrutky bude stále trčať z koberca, keď skončíte, ale pomocou statívu jednoducho skĺznete z hlavy skrutky a zvyšok bezpečne uložíte pod koberec, kde vám nemôže ublížiť na nohách. , Geniálny!