Trávnik a záhrada

Francúzske odtoky 101


Veci s „francúzskym“ v názve sú zvyčajne fantázie, však? Pudlíky, parfumy, pečivo. Ale francúzsky odtok nie je nič iné ako priekopa v zemi, vložená perforovanou rúrkou pod vrstvou štrku. Táto rúra zužuje dažďovú vodu z miesta, kde ju napríklad nechcete - napríklad pozdĺž nadácie - a ukladá ju na vhodnejšie miesto, ako je napríklad mestský odtok búrky alebo dažďový sud.

ČO JE FRANCOUZSKÉ VYPÚŠŤANIE?

Znie to elegantne, ale v skutočnosti to nie je nič sofistikovanejšie ako štrk lemovaná priekopa so zabudovanou rúrkou, ktorá odvádza vodu z domu.

Zatiaľ čo žľaby zachytávajú zrážky, keď stekajú zo strechy, francúzske odtoky spravujú vodu na úrovni zeme. Povedzme, že po búrke má voda tendenciu zhromažďovať sa na konkrétnom nízkom mieste na vašom pozemku. Presmerovanie prietoku vody francúzskym odtokom by tento problém zmiernilo.

Francúzsky odtok tiež poskytuje riešenie pre pivnice, ktoré privádzajú vodu cez základ. V týchto „mokrých“ suterénoch tlačí voda proti základu a postupne presakuje. S francúzskym odtokom však môže byť voda v blízkosti nadácie presmerovaná a uložená inde.

Ak voda naďalej vniká do suterénu napriek zdanlivo primeranému vonkajšiemu odtoku, možno budete musieť nainštalovať francúzsky odtok v interiéri. Inštalácia spočíva v odrezaní výkopu v suterénovej doske pozdĺž obvodu základu, položení potrubia do výkopu a vložení prečerpávacej pumpy na presun vody z interiéru do exteriéru.

DIGGING TRENCH for FRENCH DRAIN

Či už je nainštalovaný na záhrade alebo v suteréne, francúzsky odtok funguje na rovnakom princípe. Najprv sa vykope priekopa so sklonom v smere, v ktorom má voda ísť; všeobecne sa odporúča sklon jedného palca na každých osem stôp. Na určenie správneho uhla použite rovný reťazec zviazaný medzi kolíkmi a potom zmerajte vzdialenosť od tohto referenčného bodu k dnu výkopu.

Pretože existuje priamy vzťah medzi priemerom odtokovej rúrky a jej relatívnou účinnosťou, urobte priekopy nie menšie ako 12 palcov a zamerajte sa na hĺbku medzi 18 a 24 palcami. Ak inštalujete okolo vášho nadstavca francúzsky odtok, aby ste zabránili vlhkosti v suteréne, dajte pozor, aby ste potrubie umiestnili pod dosku alebo dokončenú úroveň podlahy.

PLNENIE A POTRUBIE FRANCÚZSKÉHO ODPADU

Po vykopaní zákopu ho naplňte niekoľkými palcami drveného kameňa. Zakryte kameň vodou prepúšťajúcou krajinářskou tkaninou, aby sa zabránilo rastu buriny. Ďalej položte potrubie do priekopy. Vyberte si jeden z dvoch typov, buď z tvrdého PVC s predvŕtanými otvormi alebo flexibilného odtokového potrubia s výrezmi. PVC vydrží dlhšie a ak narazíte na upchatie, môžete ho vyčistiť tlakom alebo inštalatérom. Ohybné potrubie je na druhej strane lacnejšie a ľahšie sa s ním pracuje.

Rozhodli ste sa pre PVC? Na začiatok potrubia môžete pripojiť 45-stupňový uhlový spoj a potom ho spojiť s potrubím, ktoré môže zostať vytrhnuté zo zeme, aby bol ľahko prístupný čistiaci bod. Ďalšia dôležitá vec, ktorú treba mať na pamäti pri inštaláciách z PVC: Usmernite otvory na rúry smerom dole. Aj keď to môže byť nepríjemné, francúzske odtoky fungujú tak, že do nich z dolnej časti prúdia voda.

Omotajte krajnú tkaninu okolo potrubia, aby ste zabránili znečisteniu systému a koreňom. Nakoniec vyplňte priekopu štrkom. Prípadne vyplňte štrkom do bodu niekoľko centimetrov pod triedou a potom pridajte nečistoty na preklenutie zvyšnej vzdialenosti. Aj keď zakrytie potrubia komplikuje budúce úsilie o údržbu, umožňuje to, aby sa francúzsky odtok úplne skryl.


Ďalšie poznámky k francúzskym odtokom