Nástroje a dielňa

Príručka pre kupujúcich: Výplň dreva


Na drevených povrchoch sa môžu objaviť praskliny, divoty, diery alebo hniloba v dôsledku bežných opotrebení, nehôd a počas projektov, ktoré urobíte sami. Našťastie, drevené plnivá - ktoré sa dodávajú vo vzorcoch na báze vody a rozpúšťadiel - môžu byť zaradené na všetky druhy opráv, od skrytia škvŕn v drevenom zrne skriniek a vyplnenia švov alebo medzier v obložení dverí až po utesnenie dokončovacích dier na nechty v novo postavený stolík na terasu. Vďaka širokej škále drevných plnív, z ktorých každé má jedinečnú formuláciu, scenár použitia a techniku ​​použitia, môže byť zložité určiť, ktorý z nich je práve určený. Táto príručka vám pomôže porozumieť týmto praktickým tmelom a zvoliť najlepšie plnivo do dreva pre vaše potreby.

Plnivá na báze vody a rozpúšťadla

Plnivá do dreva sú buď na báze vody alebo rozpúšťadla. Buď sa môže použiť na vyplnenie dutín a / alebo pórov, ale má množstvo rozdielov.

  • Plnivá do dreva na báze vody obvykle pozostávajú z celulózy, drevných vlákien alebo sadry. Majú tendenciu mať menej silný zápach, pretože emitujú málo, ak vôbec nejaké, prchavé organické zlúčeniny (VOC). Niektoré plnivá na báze vody na báze vody sa považujú za univerzálnejšie ako ich náprotivky na báze rozpúšťadiel, pretože sa dajú ľahko zriediť vodou a použiť v projektoch vyžadujúcich riedidlo. Plnivá na vodnej báze zvyčajne schnú asi za 15 minút a čistenie po použití vyžaduje iba mydlo a vodu. Plnivá na báze vody stoja medzi 0,40 a 1,50 dolárov za uncu.
  • Plnivá na báze rozpúšťadiel majú tendenciu byť vyrobené z vinylu alebo epoxidu. Majú vyšší obsah VOC a sú zodpovedajúcim zápachom. Riedidlá na báze rozpúšťadiel na báze rozpúšťadiel trvajú asi hodinu, kým sa po použití vyzývajú na acetón alebo terpentín. Cenovo výhodné plnivá na báze rozpúšťadiel sa pohybujú v rozmedzí od 0,50 do 3,80 dolárov za dražšiu cenu ako na báze vody, pretože sú odolnejšie voči vode, vlhkosti, extrémnemu teplu a chladu a hnilobe a sú tak najvhodnejšie pre vonkajšie drevené projekty a aplikácie. ,

Výber najlepšieho plniva do vášho projektu

Pri nákupe výplne dreva vo vašom miestnom domácom centre zvážte nasledujúce skutočnosti.

úloha: Výplne do dreva sa zvyčajne pripravujú na jednu alebo viac úloh, ktoré sú zvyčajne uvedené na obale. Niektoré sú vhodné na vyplnenie dutín, ako sú divoty, diery alebo drážky, vo všetkých druhoch dreva. Iné sú formulované tak, aby vyplňovali póry v lesoch s otvoreným zrnom veľkými pórmi viditeľnými voľným okom, napríklad dub alebo brest, aby vyhladili svoju prirodzene hrubú štruktúru. (Keďže výplň zaplavuje póry, vyrovnáva akékoľvek nerovnosti, aby sa dosiahla povrchová úprava zvlášť žiadúca na nábytku.) Najvšestrannejšie výplne sa môžu použiť na vyplnenie dutín alebo pórov.

konzistencia: Výplne do dreva môžu mať silné konzistencie (podobné tmelom) alebo tenké (podobné cestám). Hrubšie plnivá sa používajú predovšetkým na vyplnenie pórov, zatiaľ čo tenšie plnivá sa používajú predovšetkým na vyplnenie pórov v drevinách s otvoreným zrnom. Je dôležité zvoliť správnu konzistenciu pre váš projekt, pretože hrubšie výplne obsahujú veľké častice, ktoré sa ľahko nezmestia do pórov drevín s otvoreným zrnom, a tenšie výplne spravidla nemajú telo, ktoré by primerane vyplnilo prázdne miesta. (Tip: V štipku sa niektoré hrubšie plnivá môžu riediť vodou, aby vyplnili póry.) Ak balenie na drevené plnivo neukazuje jeho konzistenciu, skontrolujte úlohu uvedenú na etikete, či neobsahuje stopu: „pre vyplnenie otvorov“ znamená silnejšie konzistencia a „na vyplnenie pórov“ znamená tenší produkt.

farba: Najbežnejšie výplne sú v odtieňoch bielej alebo dreva; K dispozícii sú tiež priehľadné verzie na vyplnenie pórov. Ak nechcete skladbu v konečnom dôsledku zafarbiť alebo maľovať, vyberte výplň v odtieni, ktorá buď presne zodpovedá pôvodnej farbe dreva, alebo kontrastuje s ňou, v závislosti od toho, či si chcete výplň zahrať alebo zahrať. Ak máte v úmysle natrieť vytvrdenú výplň škvrnou alebo farbou, najprv si vyberte obal, ktorý zreteľne označuje „zafarbiteľný“ a / alebo „zafarbiteľný“ na obale, potom vyberte bielu alebo farebnú výplň v odtieni zapaľovača ako škvrnu alebo farbu, ktorú použijete.

Aplikačné prostredie: Plnivá sa všeobecne označujú na použitie „iba v interiéri“ alebo „v interiéri / exteriéri“ ako indikácia toho, ako dobre plní plnivo v stanovenom prostredí počas aplikácie, za mokra a po aplikácii po zaschnutí.

  • Môžete sa bezpečne prihlásiť výplne iba do interiéru v interiéri na drevené kusy, ktoré zostanú v interiéri, napr. konferenčný stolík. Rovnaký produkt aplikujte vonku a / alebo na kúsok, ktorý bude žiť vonku, ako napríklad na terasový stôl, a výplň s väčšou pravdepodobnosťou zamrzne alebo stvrdne, keď je mokrá z vystavenia extrémnemu chladu alebo teplu alebo prasknutiu alebo zmrašteniu v priebehu času. uschnúť.
  • Môžete sa bezpečne prihlásiť vnútorné a vonkajšie výplne buď v prostredí alebo na kúsky dreva, ktoré budú žiť v interiéri alebo vonku, pretože vydržia extrémne počasie bez tvrdnutia počas aplikácie alebo praskania / zmraštenia po zaschnutí. Výplne interiérov a exteriérov na báze vody sú univerzálnejšie, pretože sú dostatočne odolné pre vonkajšie projekty, zatiaľ čo za mokra nevydávajú prakticky žiadny zápach. Zatiaľ čo vnútorné a vonkajšie výplne na báze rozpúšťadiel sa dajú bezpečne aplikovať v obidvoch prostrediach, je lepšie ich používať na náročné exteriérové ​​projekty (napr. Vyplňovanie drážok alebo nahradenie zhnitej podlahy), kde ich vysoko odolné rozpúšťadlá dokážu účinne brániť. proti prvkom a výparom, ktoré vydávajú za mokra, sa rýchlo rozptýlia vo vzduchu.

balenie: Plnivá do dreva sú balené vo vaniach, vytlačovacích trubiciach a tyčinkách. Tie vo vaniach sú buď nepremiešané a môžu sa aplikovať priamo stieracím nožom alebo rozmetadlom, alebo sa musia pred použitím zmiešať dvojdielne plnivá. Pre výplne do skúmaviek potrebujete iba vyplniť malé množstvo, aby ste vyplnili prázdne miesta alebo póry, zatiaľ čo pri výplniach tyčiniek jednoducho odtrhnete malý kúsok a aplikujete ručne. Vane, ktoré držia najviac výrobkov, majú tendenciu byť ekonomicky najvýhodnejšie, a preto sú vhodné pre väčšie projekty, zatiaľ čo tyčinky sú najmenej nákladovo efektívne a najlepšie sa používajú na opravu škrabancov a prasklín.

Po zvážení vyššie uvedených možností, aby ste si vytvorili predstavu o svojom dokonalom tmeli, začnite s nákupom a hľadajte najlepšie výplne do dreva. Každá z nasledujúcich vecí je testovaná a schválená spotrebiteľmi rovnako ako vy.

Najlepšie plnivo do dreva pre všestranné použitie: Famowood Latex Wood Filler

Ak máte po ruke iba jednu výplň dreva, urobte z tejto 16-uncovej vane produktu v exteriéri, ktorý má univerzálnosť a viskozitu, zvládnutie dutín všetkých veľkostí a pórov v dreve s otvoreným zrnom. Rovnako ako iné plnivá na drevo, ktoré sa nemiešajú, je možné ich nanášať priamo z vane pomocou stieracieho noža, ale vo svojom zložení na báze vody bez prasklín, nezmrštiteľnom vo vode stojí nad konkurenciou. Zarábajú 4,3 z 5 hviezdičiek od recenzentov Amazonu, sú vyrobené z latexu a pravého drevného vlákna a za 15 minút vytvrdnú na tvrdší povrch ako drevo, ktorý je možné brúsiť, hobľovať a rezať. Môže byť tiež zafarbená alebo natretá - s 10 farbami, z ktorých si môžete vybrať, nájdete aj odtieň, ktorý dokonale zodpovedá vášmu projektu. K dispozícii na Amazone.


Najlepšie plnivo do dreva pre začiatočníkov: Plnič dreva Elmer's Carpenter pre zmenu farby

Tento produkt ideálny pre domácich majstrov, ktorí neradi premýšľajú o tom, či je výplň dreva úplne vyliečená. Tento produkt na báze vody, ktorý nie je zmiešaný s vodou, sa môže pochváliť patentovanou formuláciou, ktorá sa zmení na fialovú, a keď je suchá, pripravená na brúsenie a zafarbenie / natieranie, zmení sa na bielu. , Malé opravené oblasti zafarbia za 15 minút bez toho, aby sa zmenšili alebo popraskali, zatiaľ čo hlbšie dutiny zaschnú za dve až osem hodín. A s 16-uncovou vaňou, ktorú máte k dispozícii, môžete vyplniť množstvo dutín, od dier v nástennej doske až po priehlbiny v nábytku. Táto výplň získala 4,3 z 5 hviezdičiek od recenzentov Amazonky. K dispozícii na Amazone.


Najlepšie plnivo do dreva pre malé práce: Elmer's E887Q Stainless Wood Filler

Nechcete, aby ste zastriekali kúsok plniva do dreva pre svoj ďalší malý alebo malý projekt v interiéri alebo exteriéri? Táto 3,25-uncová, 7-palcová skúmavka z moriteľného plniva na báze vody, hodnotená 4,2 z 5 hviezdičiek recenzentov Amazonky, sa zmestí všade. Je to perfektný tmel odolný proti prasklinám a zmrašťovaniu na vyplnenie malých dutín a jeho aplikácia bez miešania, ktorá sa ľahko stlačí, vám umožní pohodlne dosiahnuť a vyplniť medzery vo vnútorných drevených skriniach a tesárskych včelích otvoroch vo vonkajších podhľadoch. K dispozícii na Amazone.