Hlavné systémy

Správny spôsob, ako zapáliť krb


Spočiatku sa to môže zdať ako bláznivý podnik: Dáte do krbu nejaké drevo, zapálite zápalku, potom si sadnite a sledujte, ako horí. Správny? Áno, aj nie. So skúseným palivovým drevom, krabičkou zápasov a hrsťou podpalín môžete prejsť dlhú cestu iba pokusom a omylom. Ale ak často požiare staviate a už vás unavuje vracanie, aby ste sa neustále hrabali do klátov - alebo ak vám záleží na tom, koľko tepla oheň skutočne vydá, potom je to ohromná pomoc pri zvládnutí osvedčenej metódy začatia oheň v krbe.

Tu vysvetlíme dve takéto metódy, ale najskôr:

 • Uistite sa, že váš komín bol skontrolovaný a vyčistený odborníkom. V priebehu času sa v komíne hromadí kreozot, takže je náchylný na požiare komínov.
 • Pred zavedením plameňa do rovnice nezabudnite otvoriť krbovú klapku, aby dym neprekonal vašu obývaciu izbu.
 • Ak váš krb nemá rošt, pridajte ho do bezpečia a na podporu prúdenia vzduchu potrebného na udržanie horenia.

Po príprave krbu a komína pokračujte jedným z týchto spôsobov, ako spustiť oheň v krbe. Pri správnom vykonaní ktorejkoľvek z týchto stratégií by ste mali skončiť s ohňom, ktorý nielenže vytvára upokojujúci stupeň tepla, ale aj sám horí dobre bez toho, aby ste museli venovať takmer neustálu pozornosť a starostlivosť.


 1. Umiestnite dva tenké polená bez kôry rovnobežne so zadnou časťou krbu, asi šesť centimetrov od seba.
 2. Halda podpaľovanie - či už noviny, vetvičky, alebo oboje - medzi dvoma denníkmi z predchádzajúceho kroku.
 3. Umiestnite dva ďalšie guľky kolmo na prvé dva. Mali by ste skončiť s primitívnou štruktúrou typu zrubu, ktorá je vysoká dva guľatiny.
 4. Ak sa rozhodnete, pridajte ďalšiu vrstvu, pričom denníky bežia rovnakým smerom ako prvý pár. Stoh by nemal zaberať viac ako polovicu výšky vášho krbu.
 5. Nakoniec zapálte podpal v krbe.

Poznámka: V roku 1978 správy Mother Earth News informovali o zmene vyššie uvedeného, ​​vylepšenej pre maximálnu produkciu tepla. Začnite položením podpalku uprostred. Potom spustite dva kusy dreva rovnobežne so stranami ohniska. Najvzdialenejšie konce oboch kmeňov by sa mali skutočne dotýkať zadnej časti ohniska. Teraz, rovnako ako pri normálnej srubovej metóde, položte dva ďalšie guľky kolmé na existujúce dva. Dôležité je, aby sa zadná kolmá guľa dotýkala zadnej časti krbu. Druhý kolmý kmeň by mal byť veľmi blízko (nie šesť centimetrov ďalej, ako v prvej verzii srubu). Nakoniec zapálte podpal a vychutnajte si lepšie teplo z vášho zimného požiaru.


Ako zapáliť krb: Metóda „zhora nadol“

 1. Zoskupte drevo podľa relatívnej veľkosti: veľké, stredné a malé.
 2. Zostavte si svoje najväčšie polená cez krbový rošt.
 3. Položte rad menších protokolov na protokoly, ktoré ste usporiadali v predchádzajúcom kroku. (Mali by byť umiestnené kolmo na vrstvu pod.)
 4. Pridajte ďalšiu vrstvu pozostávajúcu z menších kmeňov ako posledná a znova spustite opačný smer vrstvy priamo pod ňou.
 5. Použite svoje podstielky na vytvorenie konečnej hornej vrstvy. Uistite sa, že stoh nezaberá viac ako polovicu výšky vášho krbu.
 6. Zapáľte oheň zhora a vychutnajte si bezstarostné plamene celú noc.

Keď menšie drevo na vrchole začína horieť, horúce uhlíky klesnú a postupne zapaľujú väčšie polená nižšie. Metóda zhora nadol sa zvyčajne považuje za lepšiu ako pri prístupe k zrubu. Pre začiatočníkov pyramídové usporiadanie vytvára silnejší prievan, ktorý privádza kyslík do ohňa a umožňuje mu horieť silne dlhšiu dobu. Navyše sa zdá, že konsenzus je taký, že metóda zhora nadol produkuje viac tepla ako pri srubovom prístupe. Americký inštitút bezpečnosti komínov tiež odporúča metódu zhora-nadol, pretože pripravuje najväčšie kúsky dreva (na spodku hromady) na spálenie, čo nakoniec vytvára čistejšie popáleniny a menej dymu ako oheň v štýle srubu, ktorý je zapálený dno.

Prečo nevyskúšať oboje a rozhodnúť sa pre seba, ktoré sa vám páčia lepšie?