+
Hlavné systémy

Ako: Vypnite vodu z domu


Pravdepodobne príde čas, keď budete musieť vypnúť prívod vody vo vašej domácnosti. Možno to budete musieť urobiť pre plánovanú opravu vodovodných potrubí alebo pred odchodom na dlhú cestu. Potom existujú núdzové situácie - napríklad keď potrubie praskne niekde za sadrokartónom alebo ak je vaša kúpeľňa zaplavená vodou - v tomto bode je často veľmi málo času na reakciu. A čo viac, pravidelné zatváranie a opätovné otváranie ventilov zabráni ich prilepeniu na miesto a umožní vám skontrolovať ich koróziu alebo prerušené spojenia.

Preto je rozumné sa zoznámiť teraz s tým, ako vypnúť prívod vody (a tiež vychovávať členov rodiny), aby sa uľahčila pravidelná údržba a dokonca v najhoršom prípade ušetrili stovky alebo dokonca tisíce dolárov nákladov na opravu.

Pretože v každom dome, v ktorom sú umiestnené ventily na prívod vody, nie je nikto presný, môže trvať nejaký čas, kým sa nájdu, kedy nebudete mať, ak voda rýchlo nasiakne stropom druhého poschodia. Preto sme zdieľali tipy, ako vypnúť vodu do celého domu alebo podľa potreby iba do konkrétnych zariadení a spotrebičov. Naučte sa základy oboch možností a budete pripravení na všetko, čo môže viesť k vodovodným problémom.

Vypnite hlavný prívod vody do vášho domu

Tu je postup, ako vypnúť hlavný uzatvárací ventil vody.

KROK 1: Nájdite ventil

Uzatváracia armatúra hlavného prívodu vody môže byť na viacerých miestach v závislosti od veku vášho domova a klímy vášho miesta. Gombík bude buď uzatvárací ventil, ktorý vyzerá ako kruhový čap, alebo guľový ventil, ktorý má pákovú rukoväť.

Pozrite sa do týchto oblastí:

V dome. Potrubia na prívod vody z mesta zvyčajne tečú z ulice do domu. Vyskúšajte teda úžitkové oblasti - garáž, práčovňu alebo suterén - pozdĺž vonkajších stien smerujúcich do ulice. Pravdepodobné miesto, kde začať hľadať, je blízko vášho ohrievača vody. V suteréne bude potrubie pravdepodobne na úrovni očí; na hlavných podlažiach bude často umiestnená nižšie.

Vonku na vonkajšej stene. V niektorých teplejších klimatických podmienkach môže byť uzatvárací ventil umiestnený mimo domu na vonkajšej stene. Začnite ju hľadať v blízkosti vášho vonkajšieho kohútika.

Vonku pochovaný v blízkosti ulice. Ak nemôžete nájsť ventil v dome alebo okolo neho, je čas vyraziť na ulicu. Vedľa vodomeru je zvyčajne uzatvárací ventil na prívod vody mimo miesta, kde mesto môže ľahko zapnúť alebo vypnúť vodu. Bude to pravdepodobne pod prístupovým panelom zakopaným v zemi, blízko ulice. Prístupový panel môže vyžadovať na odstránenie krytu špeciálny nástroj nazývaný kľúč na meranie (predávaný vo väčšine železiarní). Môžu existovať dva ventily, jeden pre majiteľa domu (na strane vodomeru najbližšie k domu) a jeden pre mesto (na strane vodomeru najbližšie k ulici). Alebo môže existovať iba jeden ventil na použitie v meste. Pre majiteľov domov nemusí byť dovolené používať tento ventil, preto sa obráťte na vodohospodársku spoločnosť.

STEP 2: Vypnite vodu

Ak chcete prívod vody vypnúť, posuňte uzatvárací ventil o niekoľko otáčok v smere hodinových ručičiek, až kým ho už nebudete môcť otočiť. Pri guľových ventiloch otočte páčku v smere hodinových ručičiek o 90 stupňov.

STEP 3: Spustite kohútiky

Uvoľnite tlak v potrubí vypustením vody, ktorá už je v nich. Zapnite umývadlo umiestnené v najnižšej úrovni vášho domu, takže voda v potrubiach z podlaží nad odtokom musí klesať až nadol. Nezabudnite otvoriť horúce aj studené vodovodné kohúty a spustiť ich, kým sa úplne nevyprázdnia.

STEP 4: Zapnite znovu vodu

Po dokončení opravy zapnite vodu otočením ventilu proti smeru hodinových ručičiek. Aby ste sa uistili, že je späť v dobrom funkčnom stave, zapnite kohútik a nechajte ho niekoľko minút, aby sa dostala k vode.

Špička bonusu: Označte ventil pre ďalšiu potrebu, umiestnite šípky, ktoré naznačujú, ako sa má otočiť, aby sa uzavrel a zapol sa voda.


Vypnite prívod vody na konkrétne príslušenstvo

Ak máte doma iba jedno zariadenie, ktoré nefunguje správne, možno budete môcť vypnúť vodu na konkrétne miesto. Týmto spôsobom môžete pokračovať v inštalácii vo zvyšku domu pri riešení problému. Zariadenia a príslušenstvo, ako sú umývačky riadu, chladničky, práčky, toalety a umývadlá, majú zvyčajne svoje vlastné uzatváracie ventily, ktoré sú užitočné v časoch opráv. V blízkosti zariadenia alebo príslušenstva hľadajte malý guľatý alebo oválny gombík, zvyčajne pripevnený k pružným hadičkám, ktorý môžete otočením v smere hodinových ručičiek zastaviť.


Pozri si video: Matúš Marcin - "Uhlíková voda" proti "porobeniu" je podaná rukavica Zlému (Január 2021).