+
Trávnik a záhrada

Vyriešený! Najlepší čas zasadiť strom


Otázka: Chcel by som zasadiť nejaké nové stromy, aby sme posilnili obrubník nášho domova. Prežijú, ak zasadím na jeseň, alebo mám počkať do jari?

A: Často vidíte krajinárske spoločnosti, ktoré na jar a na jeseň intenzívne vkladajú stromy, čo môže viesť k domnienke, že obe obdobia sú ideálne pre váš vlastný projekt. Možno dobré časy. Ideálne časy? Nie práve. Napriek tomu, že obe ročné obdobia sa môžu pochváliť miernym počasím, ktoré nespáli ani nezmrazí jemné mladé korene, existuje niekoľko dôvodov, prečo je jar najčastejšie vysadiť strom.

Jar je obľúbeným časom na vychádzku do dvora. Po dlhej zime majú mnohí majitelia domov kúsok horúčky a skutočne sa tešia, že si ohnú svoj zelený palec. To je dobré pre úsilie potrebné na pestovanie novo vysadeného stromu, starostlivosť oň a jeho zavlažovanie niekoľkokrát týždenne. V čase, keď sa valí, mnohí ľudia vidia, že práca na dvore je skôr prácou a menej zábavnou činnosťou.


Škôlky sa chovajú na jar. Záhradné centrá sa vyznačujú tým, že majitelia domov túži vstúpiť a začať s výsadbou. Keď budete nakupovať stromy skoro na jar, pravdepodobne budete mať bohatší výber.

Na jeseň sa stromy nemusia zakoreniť. Vždy existuje riziko, že skorý mráz zasiahne skôr, ako sa mladý strom zakorení. Keď pôda zamrzne, nemôže dostatočná voda dosiahnuť korene, takže nové stromy by mohli vyschnúť a zomrieť - scenár, ktorý by vypadol z behu z toho, že by bol najlepší čas vysadiť strom. Výsadba stromov počas jari umožňuje väčšiu šancu na zakorenenie.

Jar však nie je spoľahlivý! Ak rastete na jar a počasie je príliš horúce príliš rýchlo, zvyšuje sa pravdepodobnosť vysychania a odumierania vášho stromu. V lete vidíte, že nové stromy ťahajú dvojnásobnú povinnosť: obaja posilňujú svoje koreňové systémy a rastú listy. (Naopak, keď zasadíte počas jesene, stromy môžu dať všetku svoju energiu na posilnenie svojich koreňov.) Ak sa nevyvinú dostatočne včas na horúcu vlnu, mladé korene pravdepodobne nebudú ochotné vtiahnuť vlhkosť potrebnú na prežiť letá, ktoré sú popálené.

Ak pravidelne trpíte tvrdými letami, plánujte zasadiť dostatočne skoro na jar, hneď ako bude pôda funkčná, aby mal váš strom dostatok príležitostí založiť korene skôr, ako dôjde k vážnym horúčavám. Zalievanie počas letných období tiež pomôže vyrovnať riziko stromu vysychajú alebo padajú listy.

Nezvýhodňujte osobné dôvody výsadby stromov na jeseň. Možno sa chystáte uviesť svoj dom na predaj a dúfate, že sa vám teraz podarí osloviť. Alebo možno máte zvedavého suseda a túži po zelenej obrazovke ochrany osobných údajov. Majte na pamäti, že ak sa na jeseň vysadíte, nemusí byť váš strom nevyhnutne odsúdený na zánik. Najlepším riešením je zvoliť konkrétne stromy, ktoré sa dobre hodia proti živlu, najmä ak je vaša klimatická zóna náchylná k drsným zimám. Napríklad, vždyzelené rastliny sú pomerne prispôsobivé a nepochádzajú rovnako ako listnaté stromy. Zasadte ich na začiatku jesene, keď sa počasie začína ochladzovať.


Zvážte, ako sa váš strom predáva, ak sa rozhodnete zasadiť na jeseň. Stromy s vami prichádzajú domov v kontajneroch, zabalené pri koreňoch do vrecka na pytloviny (niekedy nazývané „guľôčka a pytlovina“ alebo „B & B“) alebo majú holé korene bez pôdy. Pri výsadbe pádu sa rozhodnite pre rastliny v nádobách alebo vreckách. Holé korene stromov sú jemnejšie a nemusia prežiť šok v zime. V každom prípade nezabudnite strom dostatočne zavlažovať, až kým nezačne zmrznúť zem.

Pamätajte, že nový strom je pomerne významnou investíciou - chcete ju nastaviť hneď od začiatku.