Dvere a okná

Vyriešený! Ako zabrániť tomu, aby sa dvere zabili


Otázka: Dvere v mojom dome majú sklon k zatváraniu, dokonca aj vtedy, keď ich nikto nepoužíva! Čo to spôsobuje a ako môžem zabrániť zabuchnutiu dverí? Obávam sa, že dvere sa môžu zavrieť na chvoste mačky alebo na detských prstoch.

A: Náhle zabuchnutie dverí je prekvapujúce, ale rýchlo sa stáva nepríjemným, ak sa jedná o častý jav. Našťastie je to spravidla pomerne jednoduchý problém zistiť a opraviť. Zrejmým dôvodom pre buchnutie dverí je neúmyselne ťažko pracujúci člen domácnosti, ktorý vyvíja viac sily, ako je potrebné na jeho zatváranie. Ale keď jemný dotyk vedie k hlasnému hluku alebo sa dvere buchnú, keď sa nikto nie je nablízku, pravdepodobne je jeden z dvoch vinníkov na nohách.

Keď je otvorené okno v miestnosti alebo kdekoľvek inde v dome, na vine môžu byť zmeny tlaku. Keď sa vzduch pohybuje z oblasti s vyšším tlakom (vo vnútri vášho domu) do oblasti s nižším tlakom (mimo vášho domova), zmena môže spôsobiť, že dostatok pohybu vzduchu zabuchne dvere.

Dvere, ktoré sa otvárajú alebo zatvárajú, však môžu naznačovať, že nie sú úplne zastrčené, nie úplne vertikálne. Takéto nerovnosti môžu spôsobiť výkyv v dôsledku hmotnosti dverí (najmä ak ide o ťažké dvere s pevným jadrom) alebo prúdom vzduchu v dome.

Ak je za otvoreným a zavretým prípadom otvorený člen rodiny, pripomeňte mu, aby s dverami zaobchádzal opatrne. Ak nie, zvážte nižšie uvedené stratégie, aby ste sa dostali z tejto únosnej situácie.

Zasuňte zarážku dverí. Ak chcete nechať otvorené okná, ale nenávidíte buchnutie vnútorných dverí, jednoducho pod klznými dverami zaklinte zarážku dverí. Ide o low-tech logické riešenie, ktoré si môžete zahrať pomocou dekoratívnej zarážky dverí, ktorá do miestnosti dodáva trochu žuvania.

Skontrolujte pánty. Opotrebované alebo nesprávne nainštalované pánty dverí môžu viesť k miernej nerovnováhe, čo môže zase viesť k samovoľnému zabuchnutiu dverí. Otvorte dvere pod uhlom 90 stupňov a potom nastavte úroveň proti západke, aby ste zistili, či nie sú dvere olovené. Utiahnutím skrutiek závesu sa problém môže vyriešiť, ale ak sú pánty samy o sebe opotrebované, musíte ich vymeniť.

Ak vymieňate pánty za sebou, nemusíte demontovať dvere. Začnite horným závesom, odskrutkujte ho od dverí a potom od zárubne. Zaskrutkujte nový záves na zárubňu pomocou svojej úrovne a skontrolujte vyrovnanie závesu, až kým nebude úplne zvislé. Teraz priskrutkujte druhú stranu závesu k dverám a znova ju dotiahnite, až kým záves nie je olovený. Postup zopakujte v strede a potom v spodných pántoch, pričom vždy skontrolujte zarovnanie okrajov dverí. Ak je všetko v poriadku, dvere by sa mali zastaviť.

Vyskúšajte niekoľko plstených vankúšikov. Ak buchnutie pokračuje aj po úprave pántov alebo ak je problém spôsobený tlakom vzduchu alebo krížovými vetrami, skúste niektoré zo samolepiacich plstených vankúšikov, ktoré sa bežne používajú na ochranu dekorácie pred poškriabaním nábytku. Stačí nalepiť niekoľko malých plstených vankúšikov pozdĺž okraja zárubne: Umiestnite vankúšik na hornú a dolnú časť rámu a ďalšie dve vankúšiky na hornú a dolnú časť nárazovej dosky. Vankúšiky poskytujú len také mäkké tlmenie, aby spomalili dvere pri ich zatváraní, čím bránia zabuchnutiu.

Shush s odstraňovaním počasia. Plstené podložky nemusia robiť trik na ťažších dverách, takže skúste z penového počasia odstraňovať poveternostné podmienky, aby vám poskytli mäkké, bezpečné tesnenie a tlmené zvuky. Z vnútornej hrany zárubne umyte všetok prach alebo špinu, odrežte poveternostné pásky (ako je táto gumová penová páska Frost King, dostupná na Amazone) tak, aby sa zmestili na celú dĺžku zárubne, a potom ju zatlačte na miesto.

Dajte pneumaticky bližšie. Ak zistíte, že vás buchne dvere obrazovky, zakaždým, keď niekto vstúpi alebo odíde, zvážte inštaláciu pneumatických dverí bližšie, aby ste prevzali úlohu zatvorenia dverí. Tieto vzduchom poháňané zariadenia sa pripevňujú medzi zárubňu a okraj dverí a pomocou vzduchom naplneného piesta pomaly otvárajú dvere. Väčšina z nich je nastaviteľná, takže môžete dvere dostatočne spomaliť, aby ste zabránili zabuchnutiu.