Ako na to a rýchle tipy

Dos a nie lepenie PVC potrubia


Potrubie vyrobené z polyvinylchloridu, bežne nazývaného PVC, sa používa v rôznych obytných aplikáciách, od inštalatérskych systémov až po množstvo skvelých remeselných projektov (ako sú stojany pre domácich majstrov, organizéry a dokonca aj nábytok). Spojenie rúrky s potrubnou armatúrou si vyžaduje špeciálne formulované základné a cementové bežné lepidlo, ale chemické rozpúšťadlo, ktoré topí povrch PVC a potom rýchlo stvrdne, aby sa kusy spojili. Výsledkom je vzduchotesné spoje odolné voči netesnosti podobné tomu, ktoré získate pri zváraní kovov.

Tento proces zahŕňa nanášanie základného náteru na vonkajšiu stranu rúry a na vnútornú stranu armatúry, ktorá čistí a prefabrikuje PVC. Asi po 10 sekundách naneste cement na rovnaké oblasti, potom potrubie pevne vložte do armatúry a nechajte cement tuhnúť.

Ako to znie jednoducho, lepenie PVC rúrky sa ľahko pokazí, a ak urobíte chybu, nemusíte sa vracať - budete musieť rúrku vyrezať a začať znova. Dbajte preto na tento zoznam dos a nezabudnite zabezpečiť úspech na vašich PVC projektov.

NEPOUŽÍVAJTE nesprávny typ cementu.

Na trhu existujú rôzne druhy cementov (a základný náter) pre rôzne typy plastových potrubí. Pozorne si prečítajte štítky a nezabudnite vybrať cement vyrobený špeciálne pre PVC. Uvedomte si, že jeden typ potrubného cementu, ktorý môžete vidieť na polici, je určený pre potrubie CPVC (chlórovaný polyvinylchlorid), ktoré je síce podobné, nie prijateľná náhrada. Medzi populárnych výrobcov PVC cementu patria Weld-On (pohľad na Amazon), Oatey (pohľad na Amazon), Gorilla (pohľad na Amazon) a ďalšie.


Do sucha fit.

Pred lepením rúrky z PVC položte všetky rúrky a uistite sa, že keď sú spojené, pekne zapadajú a sú odrezané na správnu dĺžku, ktorú potrebujete. Potom označte a očíslujte spojenia, ak je to potrebné, aby ste nesprávne prilepili tie zlé.

Nezanedbávajte bezpečnostné varovania.

PVC základný náter a cement sú špinavé na prácu a výrobcovia odporúčajú vyhnúť sa kontaktu s očami a pokožkou. Pred začatím práce vylomte ochranné okuliare (najlepšie s bočnými štítmi) a ochranné rukavice. Možno budete chcieť položiť plachtu alebo uterák na pracovnú plochu, aby ste minimalizovali zložité čistenie v prípade odkvapkávania. Trubkový cement z PVC je chemické rozpúšťadlo, ktoré môže odvádzať škodlivé toxíny, takže sa uistite, že pracujete v dobre vetranej oblasti.


Nenechávajte zubaté hrany.

Po orezaní potrubia z PVC sa uistite, že všetky okraje z povrchu rezu sú vyhladené hrubým brúsnym papierom alebo nožom. Ak sú okraje vľavo pripevnené, môžu zachytiť úlomky tečúce potrubím, spôsobiť upchatie alebo znížiť účinnosť tesnenia.

Pracujte rýchlo.

Po nanesení základného náteru máte na nanesenie cementu len asi 10 sekúnd. Potom potrubie okamžite vložíte do armatúry. Pri lepení rúr z PVC postupujte rýchlo; ak cement začne vyschnúť skôr, ako budete pripravení, znova ho naneste.


Otočte, aby ste bezpečne sedeli.

Pri zatlačení potrubia do tvarovky otočte rúrku o štvrtinu. To umožní, aby sa lepidlo rozšírilo a ponúklo pevnejšie uchytenie. Potrubie držte pevne pri sebe najmenej 30 sekúnd; o nič menej a rúra by mohla vyskočiť.

Nechajte dosť času na ošetrenie.

Po pridržaní potrubia na mieste po dobu 30 sekúnd ho pred ďalšou manipuláciou dajte najmenej 20 minút, aby sa cement mohol správne usadiť. Informácie o tom, ako dlho musí lepidlo vytvrdnúť, aby ste ho mohli použiť vo svojom projekte, nájdete v pokynoch k produktu, zvyčajne do 24 hodín.


Pozri si video: Comment réaliser une mangeoire double entrées. PoulesPVCFacile. (Jún 2021).