Zelená

Všetko, čo potrebujete vedieť o izolačnej farbe


Čo keby ste jednoducho mohli natrieť vrstvu farieb na steny a zvýšiť tepelnoizolačné vlastnosti (hodnotu R) vášho domu? Čo keby plechovka farby mohla vytvoriť miestnosť s rozpočtom a pomôcť udržať jej vnútorné teploty v chlade? To je to, čo výrobcovia izolačných farieb tvrdia, že ich výrobky dokážu. Schopnosť znížiť vašu energetickú stopu (a vaše účty za kúrenie a chladenie) pomocou kabátu je fascinujúca vyhliadka - porota však stále nie je informovaná o tom, aký účinný je izolačný náter. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako sa vyvinula izolačná farba, ako funguje, a či to stojí za vyskúšanie pre ďalší projekt.

Čo je izolačná farba?

Pojem farby na zníženie prenosu tepla sa prvýkrát objavil v NASA v nádeji, že bude chrániť raketoplán pred extrémnym teplom generovaným opätovným vstupom do atmosféry. Vedci agentúry NASA vyvinuli aditívum, ktoré obsahovalo malé sklenené gule nazývané „mikrosféry“, epoxidové častice a chemikálie odolné voči teplu. Zmes bola nastriekaná na čln v rovnakom čase, keď bola natretá, aby sa vytvoril ochranný povlak.

NASA neskôr nadviazala partnerstvo so spoločnosťou s názvom Tech Traders a pri vývoji pôvodnej izolačnej technológie vyvinula izolačné práškové aditívum známe ako Insuladd, ktoré obsahuje mikroskopické keramické gule, ktoré pri zmiešaní s bežným interiérom vytvárajú „žiarivú tepelnú bariéru“ alebo vonkajšia farba domu. Dnes Tech Traders vlastní a predáva Insuladd.

Iní výrobcovia od tej doby začali vyrábať svoje vlastné značky izolačných farieb, ktoré obsahujú buď keramické alebo sklenené mikrosféry - buď ako prísadu alebo ako predzmiešaný produkt na farbenie - ktoré sa predávajú majiteľom domov na použitie v interiéri aj exteriéri. Okrem Insuladdu patria medzi značky Hy-Tech a Therma-Guard. Výrobcovia inzerujú izolovanú farbu ako schopnú redukovať prenos teplých aj studených teplôt.

Funguje to?

Kým izolačné farby hovoria, že fungujú v dôsledku toho, že mikrosféry tvoria tenké spojivo odolné voči teplu, spolieha sa na relatívne novú vedu a doteraz chýba nezávislé testovanie vo veľkom meradle. Uskutočnilo sa niekoľko malých testov vrátane jedného, ​​ktorý vykonalo Výskumné stredisko pre bývanie v chladnom podnebí a ktoré dospelo k záveru, že v chladnom podnebí by testovaný izolačný náter „nebol efektívny pri znižovaní nákladov na energiu pre obytné domy“. Testy na štandardných aj izolačných farbách a dospeli k záveru, že izolačný náter nemal „žiadnu významnú výhodu oproti bežným náterovým farbám.“ Federálna obchodná komisia (FTC) zakročila proti najmenej jednej spoločnosti kvôli skresleniu jej farby ako rovnej siedmim palcom izolácie zo sklenených vlákien. Doposiaľ nebola stanovená žiadna hodnota R pre izolačné farby.

Na druhej strane, nezisková publikácia EnergyIdeas Clearinghouse, v spojení s Washingtonskou štátnou univerzitou a Severozápadnou energetickou alianciou, uviedla, že farba Insuladd znížila tepelný zisk o „približne 20 percent pri úplnom vystavení slnku“. To znamená, že farba mohol je možné, že prinesie energetický úžitok, ak bude maľovaný na vonkajšej strane domu, ktorý čelil horúcemu letnému slnku. V správe sa tiež uvádza, že pri maľovaní na vnútorných stenách sú však „zníženie tepelných strát a zisku zanedbateľné“.

Ak je cieľom znížiť množstvo prenosu tepla produkovaného slnkom, bude mať prakticky každá biela alebo svetlo sfarbená farba lepšiu výkonnosť ako tmavá farba na vonkajších stenách domu, pretože svetlo sfarbená farba odráža teplo skôr ako absorbuje. Čo je však dôležitejšie, zatiaľ neexistuje náter, ktorý nahradí dobré izolačné postupy. Väčšina miestnych stavebných predpisov vyžaduje určité množstvo izolácie, merané v hodnotách R, pre steny a stropy. Vaša najlepšia stávka je nasledovať dobre navrhnutý plán na zníženie nákladov na energiu, ktorý zahŕňa inštaláciu štandardných izolačných materiálov, ako sú napríklad vlákna zo sklenených vlákien alebo fúkané celulózové vlákna, okrem inštalácie energeticky účinných okien a dverí.

Ako je k dispozícii spotrebiteľom?

Majitelia domov si môžu vybrať z dvoch druhov izolačných farieb:

Predmiešaná farba: Niektorí výrobcovia vyrábajú plechovky izolačných farieb na použitie v interiéri aj exteriéri. Tieto farby sa nanášajú ako všetky domáce farby štetcom a valčekom. Jedinou výzvou je vybrať si druh farby, ktorý je vhodný pre prostredie a povrch, ktorý maľujete. Napríklad, ak chcete maľovať vonkajšiu stenu, nezabudnite si kúpiť vonkajšiu farbu.

Prísady do farieb: Izolačné prášky, ktoré tiež obsahujú mikrosféry, je možné primiešať do bežnej domácej farby. Prídavné látky sú preferované, ak si prajete použiť konkrétnu značku farby - stačí ich priamo premiešať pomocou maliarskej paličky alebo vŕtačky vybavenej lopatkou mixéra. Prísada sa ľahko zmieša za pár minút a farba je pripravená na použitie, len čo je hladká a nezostanú žiadne zhluky. Prečítajte si však záruku, ktorá sa dodáva s farbou, ktorá však môže zaniknúť použitím prísady.

Koľko to stojí?

Vopred zmiešaná galón izolačnej farby sa predáva za približne 40 až 55 dolárov. Štandardná farba domu vedie v závislosti od kvality na 25 až 75 dolárov za galón. Jednolibrové balenie izolačnej prísady vedie od 18 do 22 dolárov a ošetrí jeden galón farby. Štandardný galón farby pokrýva približne 250 štvorcových stôp a výrobcovia izolačných farieb odporúčajú nanesenie dvoch vrstiev farby, aby sa dosiahol maximálny účinok.

Ako sa najlepšie aplikuje?

Aj keď izolačný náter nemusí vyhovovať niektorým tvrdeniam výrobcu, dá sa použiť prakticky na akomkoľvek povrchu, ktorý by vyžadoval štandardné nátery. Okrem obytných interiérových a exteriérových stien môže mať svetlá izolačná farba, ktorá odráža slnečné lúče, úžitok aj pri práci alebo skladovaní prístreškov, detských domov, vonkajších propánových nádrží a akýchkoľvek iných povrchov, ktoré by ste si mohli nechať trochu chladiť. Aj keď sa izolačná farba nanáša rovnakým spôsobom ako ktorákoľvek iná štandardná farba pomocou štetca alebo valca, nasledujúce tipy vám pomôžu dosiahnuť najlepšie výsledky.

• Natieraný povrch musí byť čistý a suchý.

• Ak maľujete na predtým natretý povrch, pred nanesením nového náteru zoškrabte všetky odlupujúce sa farby a povrch hladko obrúste.

• Ak je teplota medzi 55 ° F a 85 ° F, použite izolačný náter.

• Ak striekate izolačnú farbu, pred striekaním z striekacej pištole vyberte filter z kazety, aby nedošlo k jeho upchatiu. Aj keď sú mikrosféry malé, môžu filter upchať.

Ako by sa mal udržiavať izolovaný povrch farby?

Udržiavanie izolovaného povrchu laku je podobné starostlivosti o akýkoľvek lakovaný povrch. Tipy uvedené nižšie vám zaručia, že farba na vašich stenách alebo iných predmetoch vydrží čo najdlhšie.

• Interiérom natierané povrchy umyte miernou zmesou teplej vody a neabrazívnym univerzálnym čistiacim prostriedkom, ako je napríklad Pin-Sol (dostupný od Amazonu). Použite špongiu namočenú v roztoku na odstránenie špiny a špiny a potom povrch osušte čistou handrou.

• Vonkajšie steny nastriekajte záhradnou hadicou a ručným postrekovačom, aby ste odstránili prach a nečistoty, ktoré sa môžu v priebehu času hromadiť.

• Nepoužívajte elektrickú umývačku na vonkajších natretých stenách, pretože vysoký tlak môže odstrániť farbu a poškodiť niektoré typy obkladu.


Pozri si video: Všetko čo potrebujete vedieť o novom benzíne E10 (Jún 2021).