Dvere a okná

7 vecí, ktoré je potrebné vedieť pred tónovaním domácich okien


Vo vojne s domácimi oknami, ktoré sú energeticky neefektívne, slabé alebo zo dňa? Tónovanie vnútorných okien zvnútra filmom s náhradnými dielmi na okno je jedným z najjednoduchších a najúspornejších spôsobov, ako zvýšiť energetickú účinnosť, bezpečnosť, dokonca aj obmedziť odvolanie vášho domu bez výmeny samotných okien.

Zatiaľ čo väčšina obytných okenných fólií sú ľahké, samolepiace polyesterové krytiny vyrobené z polyetyléntereftalátu (rovnaký polymér, aký sa používa na výrobu plastových fliaš na vodu), nie všetky okenné fólie sú rovnaké alebo si zaslúžia vašu investíciu. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli o rôznych možnostiach, ako aj o výhodách a úskaliach tónovaných domácich okien, takže sa môžete rozhodnúť, či je táto úprava okna pre vás najvhodnejšia a ako ju nainštalovať s najlepšími výsledkami.

1. Rôzne typy okenných fólií poskytujú rôzne výhody.

Existujú tri hlavné typy okenných fólií, z ktorých každý je inštalovaný na domáce okná z iného dôvodu:

Solar: Táto možnosť sa odporúča, ak je hlavným dôvodom tónovania domácich okien zlepšenie energetickej účinnosti. Silnejšie ako dekoratívne fólie, ale tenšie ako bezpečnostné fólie, solárne fólie absorbujú alebo odrážajú (väčšina produktov kombinuje obidve) až 99 percent UV lúčov zo slnka. Reguluje vnútornú teplotu (takže miestnosti zostávajú v lete chladné a v zime teplé), znižuje oslnenie, zabraňuje vyblednutiu vnútorného vybavenia a v konečnom dôsledku zvyšuje vnútorný komfort a úspory energie. Film sa zvyčajne predáva v neutrálnych odtieňoch od striebra po meď.

bezpečnosť: Ak je vaším najväčším problémom zabránenie poškodeniu búrkami alebo odradenie zlodejov, nainštalujte bezpečnostný film, najhrubší zo všetkých typov filmov. Väčšina bezpečnostných fólií (zvyčajne číre alebo strieborné) neabsorbuje alebo neodráža veľa tepla. V prípade búrky alebo narušenia domova, ktoré spôsobí poškodenie okna, zabráni úplnému rozbitiu okna obmedzením poškodenia na veľkú prasklinu, čo v skutočnosti umožní, aby sa vaše okno dlhšie vydržalo.

dekoratívne: Ako najtenšia zo všetkých typov okenných fólií, dekoratívna okenná fólia absorbuje alebo odráža minimálne teplo; jeho primárnym účelom je skrášliť alebo pridať do miestnosti súkromie. Predáva sa ako číry alebo výrazný farebný film v rôznych vyleptaných vzoroch (napríklad pruhy), farebných sklenených motívoch alebo nepriehľadných matných vzoroch, ktoré držia oči mimo očí.

2. Nie všetky typy okenných fólií sú kompatibilné so všetkými typmi okenných skiel.

Ako je uvedené v predchádzajúcej časti, rôzne typy okenných fólií absorbujú rôzne stupne tepla, ktoré sú niektoré okná vybavené na manipuláciu a iné ... nie toľko. Väčšina bezpečnostných a dekoratívnych fólií blokuje minimálne teplo, a preto na okná nevyvíjajú veľké tepelné zaťaženie. Pokiaľ to výrobca neodradí, zvyčajne ich môžete použiť na všetky tri bežné typy skla žíhaného zasklenia (základné ploché sklo), tepelne upravené (žíhané sklo, ktoré bolo vystavené vysokým teplotám) a izolačné (pozostáva z dvoch vrstiev sklo so zasahujúcou vrstvou vzduchu alebo plynu) - s minimálnym rizikom poškodenia skla skla.

Medzinárodná asociácia okenných fólií však odporúča vyhnúť sa slnečnému filmu v nasledujúcich situáciách, pretože vyššia miera absorpcie tepla vo fólii môže zvýšiť tepelné namáhanie natoľko na týchto typoch okenných skiel, že praskajú:

Číre žíhané sklo hrubší ako ⅜ palca alebo ktorý má rýchlosť absorpcie tepla viac ako 50 percent

Tónované žíhané sklo hrubé ¼

Izolované sklo je starší ako 10 rokov alebo mal zlyhanie pečate

Ak máte pochybnosti, pozrite si v dokumentácii od výrobcu, či vaše okná identifikujú kompatibilný okenný film.


3. Inštalácia okennej fólie by mohla viesť k zrušeniu záruky na okno.

Mnoho majiteľov domov hlási poškodenie okna svojmu výrobcovi len preto, aby zistilo, že zrušili záruku výrobcu okna tým, že na sklenené tabule aplikovali okenný film. Mnohí výrobcovia okien sa skutočne nezaoberajú chybami spôsobenými úpravou okien filmom s následným trhom kvôli možnosti, že určité typy okenných fólií spôsobia poškodenie určitých druhov okenných skiel. Dbajte na to: Nikdy by ste nemali začať tónovať domáce okná bez toho, aby ste najprv potvrdili, či záruka vášho výrobcu okien podporuje aplikáciu okenných fólií.

4. Okná bez energeticky účinných náterov profitujú z tónovania najviac.

Staršie okná bez povlakov s nízkou emisnou schopnosťou (nízka emisia E) (tenká vrstva oxidu kovu na skle), ktoré blokujú tepelný stojan, využívajú čo najviac z úspor energie, ktoré sa dosahujú pri tónovaní. Novšie okná s povlakom s nízkym obsahom E už poskytujú domom mieru energetickej účinnosti, takže pri použití okenných fólií na tieto okná sa nemusí výrazne zvýšiť váš vnútorný komfort a úspory energie.

5. Tónované domáce okná sú úsporné.

Spustí sa vám iba 2 až 4 doláre za štvorcový stopa, aby ste si kúpili film s následným trhom z centra pre vylepšenie domácnosti a nainštalovali ho sami na svoje domáce okná, a podľa profesionálnych inštrukcií podľa sprievodcov nákladov na serveri ImproveNet to bude 5 až 8 dolárov na štvorcový stopa, webovú stránku na zlepšenie domova. To by predstavovalo len 27 až 54 dolárov za prácu v odtieni dozvuku jedného panela s rozmermi 3'8 ”až 3'8”! Podľa týchto výpočtov je okenný film všeobecne lacnejší ako iné populárne ošetrenia okien, ktoré blokujú slnko; solárne clony (textilné odtiene, ktoré absorbujú a / alebo odrážajú teplo) dosahujú v priemere 40 až 280 dolárov za okno na inštaláciu pre domácich majstrov a bunkové odtiene (textilné poťahy, ktoré zachytávajú teplo v bunkách v tvare plástu), vám zvyčajne poskytnú 45 až 220 dolárov za okno pre podobné DIY nastavenia.


6. Inštalácia je jednoduchá.

Inštalácia okenného filmu sami je úlohou každého vlastníka domu. Pred tónovaním domácich okien ich utrite mäkkou handričkou, ktorá nezanecháva vlákna, navlhčenou v roztoku jedného čajového lyžičky bezštrkového detského šampónu a jedného galónu balenej vody. Potom orežte okennú fóliu na trhu s náhradnými dielmi pomocným nožom tak, aby bola o ½ palca dlhšia a širšia ako tabla okna, ktorú plánujete odtieňovať. Nakoniec odstráňte lepiacu vrstvu z fólie a postupne ju priľnite k okennej tabuli zhora nadol. Pri prilepovaní filmu jemne zahmlite povrch filmu zvyšným roztokom detského šampónu a kĺzajte plastovou stierkou alebo kreditnou kartou v jednom smere po povrchu, aby ste odstránili všetky zachytené vzduchové bubliny vo filme. Nechajte film vytvrdnúť podľa pokynov výrobcu, čo zvyčajne trvá od štyroch do ôsmich dní.

Potenciálne nástrahy tónovania okien pre domácich majstrov - ako sú špina alebo pruhy čistiaceho prostriedku, ktoré sa objavujú pod filmom, škrabance na filme z vykonaných rezov alebo bubliny a vrásky - to všetko sú dôvody, prečo sa niektorí majitelia domov rozhodnú pre profesionálnu inštaláciu, aby sa zabezpečilo vyleštenie, nedotknutý povrch. Dôsledná inštalácia okennej fólie pre domácich majstrov však môže priniesť výsledky vysokej kvality.

7. Existujú možnosti pre nájomcov.

Solárne, bezpečnostné a dekoratívne okenné fólie sa predávajú tromi možnosťami trvalého použitia:

Dočasné odrody ktoré sa dajú ľahko a čisto premiestniť alebo odstrániť (skvelé pre nájomcov)

Polotrvalé odrody ktoré sú odstrániteľné s určitými zvyškami, ktoré pravdepodobne zostanú na okne z lepidla na fólie

Trvalé odrody ktoré nie sú určené na odstránenie

Dekoratívna fólia sa častejšie predáva ako dočasné tónovacie riešenie, čo z nej robí možnosť pre prenajímateľov alebo majiteľov domov so zameraním na angažovanosť, zatiaľ čo solárne a bezpečnostné fólie majú tendenciu byť polostálym alebo trvalým tónovaním, vďaka čomu sú vhodnejšie pre majiteľov domov. ,