Ako na to a rýchle tipy

Ako: Vyvážiť zvlnený stropný ventilátor


Aj v dobe centrálneho vzduchu majú stropní ventilátory stále svoje vznešené miesto. Privítací vánok, ktorý poskytujú, odparuje pot a prispieva k chladiacemu efektu, ktorý si každý dom v lete vyžaduje. Po veľkom použití by ste však mohli počuť to počuteľne rock pri každej rotácii. Ak sa vám zdá, že je to čudne zvlnené, nerobte raketu. Hluk zvlneného stropného ventilátora nemusí narušiť váš pokojný deň ani vás nútiť ísť von a kúpiť si úplne nového fanúšika! Oprava je zapnutá. Čítajte o rýchlych krokoch potrebných na vyrovnanie stropného ventilátora.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Rebrík
- Vlhké handry alebo papierové utierky
- Skrutkovač
- Pravítko alebo meradlo
- Súprava na vyváženie čepele
- Haliere
- Maliarska alebo maskovacia páska
- Super lepidlo

KROK 1: Vyčistite všetok prach z lopatiek ventilátora.

Vyhoďte prach, pravdepodobne najbežnejšiu príčinu zvlnenia stropného ventilátora. Máte výhovorku - pri čistení sa ľahko zabudne vyhľadať - ale zanedbanie môže spôsobiť hromadné hromadenie. Prach sa na lopatkách usadzuje nerovnomerne, takže niektoré sú ťažšie ako iné a celý podnik sa tak zbavuje rovnováhy. Je pravdepodobné, že v tomto okamihu budete potrebovať viac ako potiahnutie prachovky z peria, najmä ak prach stvrdol. Takže s vypnutým ventilátorom a čepeľami úplne stúpajte po rebríku a na čistenie oboch strán každej čepele zoberte vlhkú handru, uterák alebo obliečku na vankúš. Potom osušte čerstvou handrou a dajte ventilátorovi točiť, aby ste zistili, či sa problém vyriešil.

KROK 2: Skontrolujte, či nie sú uvoľnené skrutky na základni ventilátora.

Stále máte otrasy? Ďalším najpravdepodobnejším vinníkom je voľná skrutka na základni, kde sa čepele stretávajú so zotrvačníkom. Vyliezť späť na rebrík a dať každú skrutku v smere hodinových ručičiek pomocou skrutkovača. Ak utiahnete nejaké voľné, možno ste urobili trik. Zíďte z rebríka a otočte prepínač, aby ste videli. Ak je to tak, nezabudnite skontrolovať skrutky každých niekoľko mesiacov, aby ste predišli opakujúcim sa problémom. Ak nie, pokračujte ďalším krokom.

KROK 3: Porovnajte zarovnanie listov ventilátora.

Ak sa čepele naďalej správajú zle, je opäť na rebríku, aby sa skontrolovalo ich zarovnanie. Pomocou pravítka alebo meradla merajte presne od stropu k lopatke v rovnakých troch bodoch na každom: v blízkosti zotrvačníka v strede ventilátora, približne v polovici dĺžky lopatky a na špičke. Ak sa niektoré z čísiel nezhodujú, jemne ohnite držiak čepele ručne nahor alebo nadol, aby ste sa vyrovnali. Len dajte pozor, aby ste nevyvíjali príliš veľký tlak - nechcete lámať čepeľ alebo držiak.

KROK 4: Vyvažujte hmotnosť jednotlivých listov ventilátora pomocou vyvažovacej súpravy alebo niekoľkých halierov.

Trvale kolísavý ventilátor môže mať čepeľ alebo držiak čepele, ktorý jednoducho nemá rovnakú váhu ako ostatné, a keď sa začne točiť, vytvára nerovnomerný ťah. Oboznámte sa s fanúšikom pri každom jeho nastavení a všimnite si, ktorá rýchlosť ho najviac trasie (nápoveda: zvyčajne je najvyššia). Keď určíte nastavenie problému a vytvoríte teóriu, na ktorej sa čepeľ javí ako previsnutá alebo inak nevyvážená, vypnite ventilátor a rovnomerne vyťažte čepele ventilátora s dodatočnou hmotnosťou ...

... pomocou súpravy na vyvažovanie stropného ventilátora. Súprava na odkúpenie (dostupná od výrobcov priamo, ako aj v centrách na vylepšenie domácnosti, ako je táto súprava Harbor Breeze v spoločnosti Lowe's), stojí zvyčajne iba 3 až 10 dolárov a obsahuje všetko, čo potrebujete na vyrovnanie stropného ventilátora: niekoľko tenkých závaží s hmotnosťou ½ gramu za kus ako aj prostriedky na ich pripevnenie k lopatkám ventilátora. Riaďte sa pokynmi vyvažovacej súpravy, aby ste našli vlnitú lopatku ventilátora; zvyčajne to znamená pripevnenie plastovej spony (je súčasťou súpravy) alebo dočasné nalepenie jednej z závaží na hornú časť príslušnej čepele, vystredené pozdĺž zadnej hrany. Otočte ventilátor na médium a potom na vysoké nastavenia, aby ste zistili, či hmotnosť spôsobila, že kolísanie bolo menej viditeľné alebo horšie. Tento test zopakujte na každej čepeli, aby ste zistili, ktorá z nich môže ťažiť z dodatočnej hmotnosti najviac. Potom niekoľkokrát vyskúšajte posunutím klipu smerom dovnútra smerom k základni ventilátora a smerom von k okrajom miestnosti, aby ste našli najlepšie miesto na pripevnenie závaží. Ak ste našli správnu kombináciu, položte a prilepte na problematickú čepeľ príslušné množstvo hmotnosti podľa pokynov v súprave.

... pomocou penny. Kým zabalená súprava má tendenciu odstraňovať problémy, stále sa môžete rozhodnúť ušetriť pár babiek a vyskúšať metódu penny. Pomocou maliarov alebo krycej pásky pevne pripevnite cent na vrch čepele, v blízkosti stredu a potom skontrolujte fungovanie ventilátora. Možno budete musieť urobiť nejaké riešenie problémov, aby ste zistili, ktorá čepeľ potrebuje ďalšiu váhu a presne, kam by mala ísť, takže buďte trpezliví, počínajte od stredu každej čepele a pracujte si cestu po niekoľkých palcoch naraz. Keď nájdete umiestnenie, ktoré problém zmierňuje, vymeňte pásku za niekoľko kvapiek lepidla. Pred posledným odstredením ventilátora nechajte lepidlo úplne vyschnúť, aby ste sa uistili, že penny funguje. Ak kolísanie pretrváva, ale nie je také výrazné, mala by to urobiť jedna alebo dve ďalšie, dokonale umiestnené haliere. Pokračujte v pokusoch a chybách, až kým nenájdete správne miesta a potom prilepte haliere natrvalo.

Stále čelíte frustrácii fanúšikov? Čepele mohli byť zdeformované kvôli vlhkosti alebo starnutiu. Predtým, ako zlikvidujete celý prístroj, vyhľadajte sadu náhradných čepelí, ktoré nájdete pod 10 dolárov za kus. Potom sa posaďte a užívajte si vietor!