Hlavné systémy

Vyriešený! Čo robiť s plesňou v klimatizačnom zariadení


Otázka: Celé leto sa v mojom dome vyskytol záhadný, mierne plesnivý zápach a dnes ráno, keď sa spustila naša klimatizácia do okna, som si všimol, že zápach z jednotky jednoznačne pochádza. Viem, že je nezdravé dýchať vzduch, ktorý obsahuje spóry plesní, ale radšej by som si nekúpil nový AC, ak dokážem problém sám vyriešiť. Existuje nejaký spôsob, ako odstrániť pleseň z klimatizácie?

A: pleseň robí majú tendenciu rásť vo vnútri klimatizačných zariadení, ktoré sú chvíľu nevyužité. Je pravdepodobné, že pleseň sa vyvinula v jednotke počas zimy a nevšimli ste si ju, až kým toto leto nezapnete napájaciu jednotku. A máte pravdu, že máte obavy o zdravotné problémy, ktoré to môže spôsobiť: Spóry plesní produkujú alergény, ktoré môžu viesť k bolestiam v krku, bolesti hlavy a rôznym respiračným príznakom. Aj keď je pravdepodobnosť, že forma v AC jednotke nie je desivá čierna forma (Stachybotrys chartarum), o ktorých ste už počuli, vdychovanie plesní akéhokoľvek druhu môže mať za následok poruchy dýchania.

Úspešné vylúčenie plesne z AC závisí od toho, kde sa nachádza. Ak je forma prístupná, budete ju môcť dobre odstrániť; ale ak rastie v oblasti, ktorá je ťažko dostupná, pravdepodobne budete musieť jednotku vymeniť. Čítajte ďalej, kde nájdete tipy na čistenie a kroky čistenia, ktoré potrebujete, aby ste do svojho domova priviedli čistý, bezpečný a chladný vzduch.

Vypnite klimatizáciu, aby ste zabránili vniknutiu ďalších spór plesní do domu. Ak máte podozrenie, že pleseň je vo vašej AC jednotke, americká agentúra pre ochranu životného prostredia odporúča ju vypnúť, aby už žiadne spóry plesní nemohli cirkulovať a kontaminovať váš domov.

Skontrolujte jednotku, aby ste zistili rozsah problému. Odpojte jednotku, odstráňte kryt prednej mriežky (väčšina je odlomená, ale niektoré sú držané na mieste pomocou skrutiek) a potom vytiahnite filter pod mriežku. Chyťte baterku a skontrolujte vnútornú časť jednotky, či neobsahuje príznaky plesní, ktoré sa môžu javiť ako pruhy alebo zhluky hnedých, čiernych alebo zelenkavých škvŕn, z ktorých niektoré sa môžu javiť ako nejasné. Pleseň, bežný typ plesne, vytvára práškové sivé alebo biele škvrny. Ak na tvrdých povrchoch vo vnútri jednotky nájdete iba niekoľko stôp plesní, pokračujte čistením. Ak je vyplnená ťažkými plesňami, ktoré sú indikované usadeninami plesní a plesní, ktoré pokrývajú jednu tretinu alebo viac plochy povrchu puzdra a vnútorné fungovanie, je pravdepodobne čas vymeniť jednotku (problémy uvedené s ťažkými plesňami nájdete nižšie). rast).


Malé množstvo plesne očistite zvnútra skrinky a / alebo mriežky. Jednotky striedavého prúdu sa líšia v spôsobe, akým sú zostavené, preto si v návode na použitie zistite, ako identifikovať a rozobrať vonkajšiu skrinku, aby ste mali prístup do interiéru. Skôr ako začnete, zostavte si náradie a materiál a potom si nasaďte protiprachovú masku, ochranné okuliare a rukavice.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Skrutkovač
- Mokré / suché vákuum s nástavecom na dýzu
- Komerčný čistič AC cievok
- Záhradná hadica
- Saponát na riad
- Bielidlo
- Veľká plastová vedro
- Čistiaca špongia

KROK 1: Vyberte jednotku z okna pomocou skrutkovača a vyberte rám, ktorý ju zaisťuje. Jednotky na striedavý prúd sú ťažké, preto niekoho povolajte, aby vám pomohol zobrať ho na dvor alebo na príjazdovú cestu a umiestniť ho na betónový povrch alebo na veľkú preglejku.

KROK 2: Vyberte mriežku a filter z prednej strany jednotky. Namočte filter do umývadla horúcou mydlovou vodou, do ktorej ste pridali približne 1/2 šálky bielidla.

KROK 3: Demontujte hornú a zadnú časť skrinky podľa pokynov v príručke pre používateľa.

KROK 4: Vysajte prach a zvyšky z vnútornej strany klimatizačného zariadenia. Použite nástavec na pripojenie dýzy, aby ste sa čo najviac dostali von.

KROK 5: Cievky (kovové rúrky tvaru U blízko prednej a zadnej časti jednotky) nastriekajte komerčným čistiacim prostriedkom na cievky a nechajte produkt prebývať podľa pokynov výrobcu, aby ste rozpustili všetko, čo sa zhromažďuje na striedavých cievkach. Čistenie trstiny na cievkach je rozhodujúce, pretože poskytuje živnú pôdu pre plesne.

KROK 6: Cievky nastriekajte záhradnou hadicou, aby ste odstránili roztok čističa cievok. To rozpustí gunk a mal by sa okamžite nastriekať. Kým sú jednotky na striedanie okien pomerne vodotesné, vyhnite sa striekaniu ovládacích prvkov a miesta, kde je pripojený elektrický kábel.

KROK 7: Naplňte plastový vedro niekoľkými galónmi horúcej vody a asi 1/2 šálky domáceho bielidla.

KROK 8: Nasýtte čistiacu špongiu v bieliacom roztoku a použite ju na utretie vnútorných povrchov jednotky AC a odstráňte všetky stopy viditeľnej plesne. Bielidlo zabije zvyškové spóry plesní.

KROK 9: Nastriekajte všetok odpad, ktorý nasiaknete do umývadla, pomocou hadice.

KROK 10: Pred zmontovaním jednotky a jej inštaláciou do okna nechajte jednotku úplne vyschnúť na vzduchu, čo môže trvať až 24 hodín.

Prijmite bezpečnostné opatrenia, aby ste zabránili budúcemu rastu plesní. Akonáhle budete mať v klimatizačnej jednotke pleseň, existuje zvýšené riziko, že sa napriek jej snahám o vyčistenie znova vyvinie. Dôvodom je, že spóry plesní mohli zostať vo vnútorných častiach jednotky, na ktoré ste sa nemohli dostať. Prítomnosť prachu v jednotke pomáha priľnavosti a rastu plesní, takže je praxou odstraňovať mriežku a filtrovať každých pár týždňov a vysávať vnútro jednotky, aby sa zabránilo usadzovaniu prachu.

Okrem toho nevypínajte AC, ak ho nebudete používať niekoľko dní alebo dlhšie počas horúceho počasia. Toto je bežná prax, keď ľudia chodia na dovolenku, ale keď je počasie teplé a vlhké, je väčšia pravdepodobnosť, že sa v jednotke striedavého prúdu dostane opora. Pohyb vzduchu, ku ktorému dochádza pri prevádzke jednotky, pomáha zabrániť rastu plesní. Ak chcete ušetriť na nákladoch na chladenie, keď ste preč, termostat na vašom klimatizačnom zariadení nastavte na vyššiu ako normálnu teplotu. Napríklad, ak zvyčajne nastavíte teplotu na 75 stupňov Fahrenheita, keď ste doma, pred odchodom ju nastavte na 10 stupňov teplejšie na 85 stupňov Fahrenheita. Týmto spôsobom nebude AC bežať tak často, ale bude sa občas cyklovať, keď sa zvýši teplota v dome. Toto umožní cirkuláciu vzduchu cez jednotku a zníži sa riziko rastu plesní, keď ste preč.

Vymeňte AC jednotku okna, ktorá je naplnená ťažkou plesňou. Ak pri prvej inšpekcii v klimatizačnom zariadení zistíte, že v klimatizačnom zariadení rastie pleseň a pleseň, nepokúšajte sa ju vyčistiť. Viditeľná ťažká forma naznačuje, že viac plesní prosperuje na miestach, ktoré nevidíte alebo sa k nim nedajú ľahko dostať, napríklad v skrini motora ventilátora. Prípadne by ste mohli zavolať špecialistu na sanáciu plesní, aby ste skontrolovali jednotku, či je možné ju profesionálne vyčistiť, ale konzultácia by mohla stáť toľko, ako by ste si kúpili novú klimatizáciu. Zrátané a podčiarknuté: Je škodlivé dýchať vzduch kontaminovaný spórami z plesní, takže ak nemôžete efektívne vyčistiť jednotku, mala by sa vymeniť.