Hlavné systémy

5 Znamená, že váš domov potrebuje odvlhčovač a ako vybrať ten pravý


Zdá sa, že váš chlieb po jednom alebo dvoch dňoch ustupuje? Stratia sušienky a sušienky čoskoro po otvorení škatule? Nejedná sa iba o drobné vtípky, s ktorými sa majitelia domov učia žiť, sú to tiež známky toho, že môžete mať problém s vysokou vlhkosťou u vás doma.

Aj keď sú to celkom jemné príznaky, oplatí sa venovať pozornosť, pretože by ste sa mohli venovať ďalším problémom spôsobeným vysokou vlhkosťou, ktoré môžu negatívne ovplyvniť váš dom a vaše zdravie. Vyhľadajte nasledujúcich päť príznakov nadmernej vlhkosti v domácnosti a zistite, čo by ste mali zvážiť pri výbere osvedčeného riešenia na odstránenie vlhkosti: odvlhčovač.

1. Vy sa jednoducho nemôžete cítiť pohodlne.

„Vysoká vlhkosť je jednoducho nepríjemná,“ hovorí Daniel O'Brian, technický špecialista s online inštaláciou a predajcom HVAC SupplyHouse.com. Vytvára „horúci, lepkavý pocit, ktorý nemôžete triasť“. Keď teplota stúpa, vaše telo sa potí, aby vám pomohlo ochladiť. Potom, ako pot schne, je vaša pokožka chladnejšia. V domácnosti s vysokou vlhkosťou však pot nikdy nikdy celkom nezaschne, takže členovia domácnosti zostanú vlhkí, lepkaví a úplne nepohodlní. Ak to presne popisuje úroveň pohodlia vášho domu, budete príjemne prekvapení tým, o koľko lepšie sa budete cítiť vo svojom vlastnom dome, keď prevádzkujete odvlhčovač.

2. Okná sú zvnútra mokré.

"Ak si všimnete vlhkosť na vonkajšej strane okna, prší," hovorí O'Brian. "Ale ak si všimnete hromadenie vlhkosti na vnútri vašich okien, pravdepodobne budete potrebovať odvlhčovač. “Najčastejšie sa vyskytuje kondenzácia na vnútorných oknách počas chladného počasia, keď vlhký vnútorný vzduch prichádza do kontaktu s oknom zo studeného skla. Ak ste si všimli, že v celom dome dochádza ku kondenzácii okien, určite by ste mohli mať úžitok z celého odvlhčovača vzduchu, ktorý sa pripája k existujúcemu potrubiu, aby sa vysušil vzduch v každej miestnosti, napríklad v celom dome TruDRY DR65 3000 od Honeywell. odvlhčovač. Tento odvlhčovač s hodnotením Energy Star dokáže každý deň odvádzať zo vzduchu až 65 litrov vlhkosti a dodáva sa s integrovaným zabudovaným zvlhčovačom vlhkosti (napríklad termostat pre vlhkosť), ktorý je možné ovládať aj na diaľku.

3. Na stenách sa objavili škvrny od vody.

Vodné škvrny na stenách alebo stropoch, ktoré nemožno vysvetliť netesnou strechou alebo kvapkajúcimi rúrkami, poukazujú na problém s vlhkosťou. Rovnako ako kondenzácia, ktorá sa hromadí na oknách, kondenzácia na stenách a stropoch je pravdepodobnejšia počas zimných mesiacov, keď sú vonkajšie steny chladnejšie ako teplota v domácnosti. Ak je vnútorný vzduch vlhký, kondenzuje sa vlhkosť na chladných miestach vo vnútri vonkajších stien. Na hlavách klincov alebo skrutiek si môžete všimnúť tmavé škvrny, čo sú najchladnejšie miesta pod povrchom sadrokartónu. Ak sa vlhkosť nezníži rýchlo, uvidíte oveľa horšie ako škvrna: Voda, ktorá kondenzuje, by mohla viesť k odlupovaniu farby alebo tapety alebo dokonca k poškodeniu sadrokartónu.

4. Našli ste pleseň.

Prítomnosť plesní jasne naznačuje, že váš domov môže byť príliš vlhký, čo umožňuje, aby sa spóry plesní vo vzduchu zachytili na vlhkých povrchoch a rozšírili sa. Vdýchnutie spór vo vzduchu vedie k zdravotným problémom. V skutočnosti môžu byť príznaky ako upchatý nos, vodnaté oči, ťažkosti s dýchaním (sipot) a iné problémy s dýchaním včasné skryty v prítomnosti kolónie plesní. Akonáhle zistíte, že máte problém, nechajte pleseň okamžite odstrániť a potom prineste odvlhčovač, aby ste vyriešili príčinu a zabránili jej opakovaniu.


5. Vaša jednotka HVAC je príliš veľká pre váš domov.

Iste, v tom čase sa mohlo zdať ako dobrý nápad nainštalovať väčšiu jednotku HVAC, ako bolo potrebné - možno ste už plánovali mať prírastok domov na mieste alebo predpokladali, že menší model bude mať horšie výsledky. Faktom je, že nadrozmerná jednotka môže viesť k mnohým problémom, z ktorých jeden je nadmerná vlhkosť v domácnosti.

Podobne ako odvlhčovač vzduchu, klimatizácia odstraňuje vlhkosť zo vzduchu, keď je chladený cez špirály, čím vytvára príjemne chladnú atmosféru. Aj keď nadrozmerná jednotka skutočne zníži vnútornú teplotu, nemusí na to potrebovať toľko času, čo znamená, že bude tráviť menej času odstraňovaním vlhkosti. Výsledok? Stále sa budete cítiť lepkaví a nepohodlní, aj keď je vzduch chladný. Oprava chýb HVAC pripojením odvlhčovača vzduchu k potrubiu je lacnejšia ako výmena klimatizačného zariadenia pred uplynutím jeho životnosti. „Domov môžete„ ochladiť “znížením vlhkosti,“ vysvetľuje O'Brian. "Bez vody vo vzduchu sa budete cítiť oveľa chladnejšie bez toho, aby ste nastavili termostat."

ČO JE TYP ODVLHČOVAČA PRÁVNE PRE VÁS?

Dva základné typy odvlhčovačov, odvlhčovače pre celý dom a prenosné odvlhčovače vzduchu odstraňujú vlhkosť zo vzduchu. Existujú však niektoré dôležité rozdiely - a kľúčové výhody a nevýhody - mali by ste sa pred nákupom jedného do domu oboznámiť.

Ako už názov napovedá, prenosné odvlhčovače miestnosti môže byť presunutý z miestnosti do miestnosti a zapojený do štandardných zásuviek pre prevádzku. Sú k dispozícii v malých, stredných a veľkých kapacitách a sú hodnotené podľa množstva vody, ktorú môžu odstrániť zo vzduchu a veľkosti priestoru (merané v štvorcových stopách), na ktorý sú určené. Odvlhčovače miestnosti môžu v priemere denne odstrániť až 45 litrov vlhkosti.

PROS

+ Dobrá voľba, ak si prenajímate

+ Ľahké premiestnenie

+ Nižšie počiatočné náklady ako odvlhčovač v celom dome

+ Nie je potrebná žiadna inštalácia

+ Dobré na jednorazové použitie, napríklad na vyschnutie po povodni

ZÁPORY

- Celkovo menej energeticky úsporné ako modely v celom dome

- Zozbieraná voda sa musí vyprázdňovať ručne raz denne alebo každý druhý deň, v závislosti od veľkosti jednotky a množstva vody odstránenej zo vzduchu.

- Odstraňuje vlhkosť iba z jednej miestnosti a ostatné miestnosti zostávajú vlhké

- Počas prevádzky býva hlučný

- Vyžaduje sa rutinná údržba, aby sa zabránilo rastu plesní


odvlhčovač pre celý dom, na druhej strane sa pripája k existujúcim potrubiam vášho domu, aby sa odstránila vlhkosť v celom dome. Model ako Aprilaire Model 1830 (k dispozícii na adrese SupplyHouse.com) dokáže každý deň z vášho domáceho vzduchu odstrániť až 70 litrov vlhkosti - to je viac ako 8 galónov vody! Účinne odstraňuje faktor lepivosti z domov s obytnou plochou až 3 800 stôp štvorcových a prevádzka je ľahko ovládateľná pomocou ovládača odvlhčovača Aprilaire (k dispozícii aj na adrese SupplyHouse.com), ktorý vám umožňuje udržiavať úroveň vlhkosti, ktorá vám umožní cítiť sa najpohodlnejšie v akejkoľvek sezóne.

PROS

+ Tichá prevádzka, pretože jednotka je nainštalovaná v suteréne alebo technickej miestnosti mimo obývacej časti

+ Úplne mimo dohľadu

+ Nastavenia upravené na nástennom ovládacom paneli umiestnenom v obytnej časti domu

+ Ovláda vlhkosť v celom dome

+ Úspornejšie ako prenosné modely

+ Najlepšie dlhodobé riešenie problémov s vlhkosťou

+ Vyžaduje sa iba jedna ročná kontrola údržby

+ Zhromaždenú vodu je možné nasmerovať priamo do podlahového odtoku v technickej miestnosti alebo v suteréne, takže nie je potrebné manuálne vyprázdňovať vodné nádrže.

ZÁPORY

- Vyžaduje odbornú inštaláciu

- Vyššie počiatočné náklady

Stručne povedané, „odvlhčovače celého domu majú výhodu rovnomerného riešenia vlhkosti v celom dome,“ hovorí O'Brian. „Samostatne stojace jednotky to nedokážu, ale môžu byť lepšie, ak má vysoká vlhkosť iba miestnosť alebo časť domu.“ Začnite hľadaním dlhodobého riešenia tak, že si vyberiete celoodvlhčovacie odvlhčovače od spoločnosti SupplyHouse.com, pozeranie úvodného videa maloobchodníka na tieto zariadenia a konzultovanie kvalitného zákazníckeho servisu so všetkými otázkami, ktoré by ste mohli mať počas cesty.

Tento článok vám priniesla spoločnosť SupplyHouse.com. Jeho fakty a názory sú názory a názory spoločnosti BobVila.com.