Trávnik a záhrada

Ako: Zbavte sa machu v trávniku


Nízko rastúca zeleň, ktorá sa reprodukuje prostredníctvom spór, môže byť machom krásny zamatový doplnok k vašej krajine, ak sa pestuje zámerne - ale len málo ľudí chce zhluky uprostred trávnika. V skutočnosti môže vzhľad machu naznačovať, že všetko nie je v poriadku s vaším trávnikom. Vlhké podmienky, ktoré podporujú rast machu, nevedú k zdravému trávniku, a keď tráva trpí, bude mach naďalej prosperovať. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako sa zbaviť machu v trávniku, ako aj uskutočňovať jednoduché zmeny, ktoré obnovia jeho prirodzenú krásu.

Prelomte hrable

Na rozdiel od väčšiny ostatných rastlín mach nemá skutočné korene, takže je relatívne ľahké ho odstrániť pomocou silného zhrabnutia alebo zoškrabania.

Hrable ručne. Ak sa chcete v trávniku zbaviť malej škvrny machu, použite trávnik s pružinou s hrotmi. Trik je hrabať sa na mach z rôznych uhlov, aby sa uvoľnil a zdvihol. Potom zbierajte a hodte mach do kompostu alebo koša.

Použite kosačku na odstraňovanie kosenia. V prípade väčšieho problému s machom alebo s cieľom jednoduchšieho odstránenia problému ho odstráňte a odpojte trávnik. Na tlačnú kosačku použite odlamovaciu čepeľ (k dispozícii vo väčšine záhradných stredísk alebo obchodoch na zlepšenie domova), aby ste vytiahli hrubú vrstvu mŕtvych tráv nahromadených medzi pôdou a živým trávnikom a zbavili sa machu v procese. Dethatching uľahčuje vode a živinám dosiahnuť korene vášho trávnika a v ideálnom prípade sa najlepšie vykonáva na jar alebo začiatkom leta. Ale ak je vaším primárnym cieľom zbaviť sa machu na trávniku, môžete ho vyradiť kedykoľvek v priebehu roka.

Prenajmite si rake. Tieto plynové stroje, ktoré sú k dispozícii na prenájom v domácich centrách za približne 75 dolárov za deň, sa podobajú kosačkám na trávu. Namiesto úhľadného orezávania špičiek trávy však agresívne odstraňujú doštičku spolu s machom z pôdnej línie. Hrabanie s elektrickým prúdom môže byť na vašom trávniku náročné, preto je najlepšie zvážiť túto možnosť iba v prípade, ak má váš trávnik palec alebo viac doštičky spolu s výrazným rastom machu.

Dosah na chemikálie

Zabite mach pomocou herbicídu a dá sa ľahko kosiť alebo zdvíhať z vášho trávnika. Dve chemické látky, ktoré sa bežne používajú proti machu, však majú svoje nevýhody - a sú to silné látky! Pri ošetrovaní niektorou chemikáliou dávajte pozor, aby ste dôsledne dodržiavali pokyny výrobcu. Deti a domáce zvieratá držte mimo oblasti.

glyfosátu: Aktívna zložka v Roundup (ktorú si môžete vyzdvihnúť z Amazonu), glyfosát, má len zmiešané výsledky s machom. Zabíja však všetku trávu alebo iné rastliny, s ktorými príde do styku, takže túto chemikáliu používajte iba na škvrny machu rastúceho na inak holej pôde.

Síran železa: Účinnejší ako glyfosát, síran železa (tiež nazývaný síran železnatý), ničí mach v trávniku jeho vysušením. Táto chemikália zmení farbu machu na čierne, často v priebehu niekoľkých hodín a úplne ho zabije iba za deň alebo dva. Síran železa neubližuje vašej tráve - v skutočnosti je súčasťou väčšiny trávnych hnojív - ale vytvorí škvrny alebo škvrny na betóne, tehle alebo kameni v okolí. Nezabudnite okamžite vymyť akýkoľvek bludný herbicíd vodou a kefou; škvrny, ktoré pretrvávajú, sa dajú odstrániť roztokom fosforečnanu sodného (TSP) a vody.

Nechajte Moss ísť ďalej!

Po odstránení machu v trávniku preskúmajte základné podmienky, ktoré mu umožňujú prekvitať, aby sa nevrátil. Nižšie sú uvedené niektoré z najbežnejších vinníkov machu a spôsob ich riešenia:

Mlhavá pôda: Mech sa darí vo vlhkých podmienkach. Takže ak váš trávnik prijíma príliš veľa vody alebo neodpúšťa dobre, mach - rovnako ako škvrny plesní alebo hynúce trávy - sa musia orezať. Znížte napájanie kvôli zlepšeniu situácie.

Príliš veľa odtieňa: Moss preferuje tienisté miesta na trávniku, napríklad pod stromami alebo kde štruktúry blokujú slnko vo dvore. Pretože väčšina trávy napriek tomu najlepšie funguje na plnom slnku, možno budete chcieť venovať zatienené oblasti takým odolným kríkom, pôdnym pokryvom alebo trvalkám, ako je rododendron, pachysandra a ajuga.

Kyslá alebo neplodná pôda: Skontrolujte si pH a výživné hodnoty pôdy pomocou súpravy na testovanie pôdy, ktorú ľahko nájdete v záhradnom centre alebo v obchode s vylepšením domácnosti. Ak je vaša pôda kyslá, čo je ťažké na tráve, ale skvelé pre vápno, ktoré dodáva mach, na vyváženie pH trávnika. Ak je úrodnosť pôdy problémom - často sú príčinou nízka hladina dusíka, fosforu alebo draslíka - súprava na testovanie pôdy vás zavedie k najlepším doplnkom alebo hnojivám na nápravu situácie.

Zhutnená zemina: Silne zhutnená pôda má negatívny vplyv na rast trávy tým, že bráni vode a živinám dostať sa ku koreňom, ale neobťažuje mach iba jedenkrát. Každoročne alebo podľa potreby rozdeľujte tvrdú pôdu pomocou ručného alebo elektrického prevzdušňovača.