Trávnik a záhrada

Všetko, čo potrebujete vedieť o palubnej doske


Pre osviežujúcu letnú zábavu nič nebráni záhradnému bazénu. Kým voda je hlavným cieľom, je to paluba okolo nej, ktorá určuje, ako dobre sa bazén zmestí do krajiny - a aká bezpečná je pre plavcov. Úspešné obloženie bazéna by malo poskytnúť bezpečný priestor na chodenie medzi rebríkmi na pool, potápačskými doskami a šmýkačkami, ako aj miesto na oddych. Ak uvažujete o pridaní palubovky okolo bazéna alebo o rehabilitácii balíčka, ktorý už existuje, čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, čo treba hľadať, plus tipy na dizajn a inštaláciu.

MATERIÁLNE VECI

Bosé nohy sú normou pri obkladaní bazénov, takže je dôležité, aby materiál, ktorý si vyberiete, nestal klzký, keď je mokrý alebo absorbuje nadmerné teplo. Plavci by mali byť schopní bezpečne chodiť - dokonca aj keď je povrch mokrý - bez toho, aby sa spálili ich chodidlá. V ideálnom prípade by sa povrch mal cítiť pod nohami príjemný, takže pri výbere materiálu podlahovej krytiny z nasledujúcich možností majte na pamäti pohodlie a bezpečnosť.

Nalievaný betón je materiál na obloženie bazénov po celé desaťročia, pretože je odolný a vode odolný. Po dokončení s kefovaným povrchom, naliaty betón umožňuje plavcom chodiť naboso bez rizika pošmyknutia.

• Klady: Nalievaný betón sa dá vytvarovať a naliať do prakticky ľubovoľného tvaru; sú uskutočniteľné krivky a geometrické vzory. Tento odolný povrch je tiež pomerne cenovo dostupný a stojí 5 až 6 dolárov na štvorcový stopu pre profesionálne inštalovaný betón, alebo približne 2 až 3 až 3 doláre na štvorcový stopa iba pre materiály, ak to plánujete urobiť sami.

• Nevýhody: Betón je skutočne priateľský pre domácich majstrov, ak je lejacia hmota malá - šesť stôp po šiestich stôp alebo menej - a máte nejaké skúsenosti s prácou s materiálom. Väčšie dosky by mali byť ponechané na profesionálov, pretože betón sa môže začať tuhnúť počas horúceho a suchého dňa. Ak neviete, ako to rýchlo vyhladiť, môžete skončiť tým, že to budete musieť rozbiť a začať znova.


Vopred liate cementové dlaždice, ktorá je dobrou alternatívou k nalievanému betónu, je možné zakúpiť v rôznych geometrických tvaroch vrátane štvorcov, obdĺžnikov a osemuholníkov.

• Pros: Majitelia domov si môžu vybrať z hŕstky sivých a hlinených tónov a inštalácia cementových dlaždíc je projekt vhodný pre domácich majstrov. Dlaždice sú nekĺzavé a cenovo dostupné, bežia 2 až 4 doláre na štvorcový meter. Ak chcete profesionálnu inštaláciu, pridajte ďalšie 2 až 3 doláre na štvorcový meter.

• Nevýhody: Ak nie sú správne nainštalované na vykopanom lôžku piesku alebo štrku, cementové dlaždice sa môžu potopiť a vytvoriť nerovný povrch podlahy.

tehla je ďalšou možnosťou vhodnou pre domácich majstrov, ktorá sa inštaluje rovnakým spôsobom ako cementové dlaždice na pieskové lôžko, aby sa materiál nepohyboval. Tehla je o niečo drahšia a pohybuje sa v rozmedzí od 0,50 do 5 dolárov za tehlu, v závislosti od typu a profesionálna inštalácia vás vráti o ďalších 2 až 5 dolárov na štvorcový stopa. Tehla prepožičiava krajine klasický vzhľad, vďaka čomu je dobrou voľbou pre historické domy.

• Klady: Tehla je odolná a majitelia domov sa môžu rozhodnúť pre rôzne farby a vzory inštalácie. Na obloženie si vyberte tehly na dlaždice (tie bez dier).

• Nevýhody: Inštalácia je časovo náročná, pretože tehly sú malé a každá musí byť nastavená individuálne. Tmavé tehly tiež pravdepodobne absorbujú teplo a môžu byť dosť horúce pod nohami.

drevo je plynulá voľba, ktorá sa cíti nádherne pod nohami, ale nie všetky typy sú vhodné na krytie bazénov. Budete potrebovať dobré vonkajšie drevo, ako je sekvoje, teak, céder alebo ipe (exotické tvrdé drevo), aby odrazili vodu a poškodili hmyz. Podlaha z dreva si vyžaduje konštrukciu podlahového trámového systému, na ktorý sa inštalujú podlahové dosky. Ak máte skúsenosti so základnými stavebnými princípmi a dúfate, že sa im podarí, materiál na inštaláciu dreveného obkladu bude v závislosti od druhu dreva bežať od 3,50 do 5 dolárov na štvorcový stopa. Inštalácia Pro pridá ďalších 5 až 10 dolárov na štvorcový stopa.

• Klady: Obloženie dreva je skvelý spôsob, ako aktualizovať existujúcu betónovú alebo tehlovú terasu, pretože sa dá postaviť priamo na vrchu. Je tiež vhodným materiálom na stavbu schodov a palúb okolo bazénov nad zemou.

• Nevýhody: Drevo je prírodný produkt a dokonca aj tie druhy, ktoré najviac odolávajú poveternostným vplyvom, si na ochranu vyžadujú každoročné nanášanie tmelu. Pri dlhodobom používaní si môže obloženie dreva vyžadovať každé tri až štyri roky povrchovú úpravu, ktorá zahŕňa brúsenie povrchu a nanášanie tmelu.


Kamenné dlaždice, luxusný materiál dostupný v rôznych prírodných variantoch, ako napríklad travertín, vápenec a pieskovec, dodáva krajine prirodzený vzhľad. Pri bazéne by ste mali používať iba neglazovanú kamennú dlaždicu - zasklená dlaždica môže byť klzká, keď je mokrá a pre pohodlie pod nohami zvoľte svetlé tiene, ktoré neabsorbujú príliš veľa tepla.

• Klady: Pre čistý vzhľad je ťažké poraziť kamenné dlaždice, ktoré poskytujú pôvabný povrch pre oddych a zábavu. Na chodenie je tiež mäkké a hladké.

• Nevýhody: Vzhľadom na prémiový materiál na obloženie bazénu budete platiť iba medzi 5 a 15 dolármi za štvorcový meter za materiál. Profesionálna inštalácia môže pridať ďalšie 3 až 18 dolárov na štvorcový stopu, pretože niektorí dodávatelia môžu navrhnúť naliatie betónovej dosky a inštaláciu kamennej dlaždice navrchu.

Povrchové nátery obsahujú epoxid alebo kombináciu polymérnych živíc, piesku a cementu, čo im umožňuje pevne sa viazať na betónové povrchy a zakrývať starnúce betónové bazény. Poskytujú nekĺzavý povrch, ktorý odoláva vode a bazénovým chemikáliám, ako aj tvrdým UV lúčom, takže sa na letnom slnku nespáli. K dispozícii je celý rad nástrekových a navíjacích produktov v jasných aj nepriehľadných farbách, ktoré aktualizujú, utesňujú a pridávajú textúru na povrch betónu.

• Klady: Tieto výrobky na povrchovú úpravu sú vynikajúce na ošetrenie existujúcich palúb na bazény, ktoré sú príliš klzké alebo potrebujú facelift. Sú nepremokavé, nenáročné na údržbu a sú priateľské k domácich majstrov, pri materiáloch dosahujú 1,50 až 2 doláre na štvorcový meter; pre inštaláciu pridá ďalšie 2 až 4 doláre na štvorcový stopa.

• Nevýhody: Povrchové úpravy sú povrchové úpravy, ale neopravia hlbšie problémy, ako sú praskliny alebo usadzovanie betónu.


PODROBNOSTI O INŠTALÁCII A NÁVRHU

Či už inštalujete krytinu bazéna sami alebo máte prácu od profesionála, majte na pamäti nasledujúce tipy.

Zavolajte skôr, ako začnete kopať. Aj keď vykopávate iba pár centimetrov, zavolajte na DigSafe (811), bezplatnú národnú službu, ktorá upozorní spoločnosti poskytujúce služby vo vašej oblasti, aby sa ubezpečili, že ich zakopané čiary nepredstavujú problém.

Potrebné povolenie získate od miestneho stavebného úradu. Mnoho komunít má pravidlá, ktoré obmedzujú inštaláciu pevného povrchu, napríklad betónu, do vecného bremena alebo cez inžinierske siete. Vyplatí sa skontrolovať skôr, ako začnete, a nie odobrať časť palubovky.

Zvážte náklady na krivky. Náklady na profesionálnu inštaláciu na zakrivené obloženie budú vyššie ako náklady na štvorcové a obdĺžnikové vzory.

Faktor na svahu. Podlaha z betónu, dlaždíc, tehál a dlaždíc potrebuje mierny sklon, aby mohla voda odtiecť. (Pri drevených plošinách voda steká medzi doskami, takže svah nie je potrebný.) Sklon by mal byť jeden štvrtina palca na priamu stopu a mal by sa skloniť od bazéna, aby sa zabránilo znečisteniu vody, lístia a zvyškov z prania späť do pool.

V prípade potreby pridajte kanál. Ak máte rozsiahle podlahové krytiny, ktoré bežia od domu až k bazénu, zvážte inštaláciu odtoku kanála niekde medzi týmito dvoma bodmi, aby sa zachytila ​​voda a umožnil odtok na stranu paluby alebo búrkový dážď.

Nezabudnite na nadáciu. Veľké palubovky začínajú zvukovým substrátom. Nalievaný betón, dlaždice a tehly vyžadujú výkop a základňu piesku alebo štrku. Dlaždice môžu byť inštalované na podobný podklad alebo môžu vyžadovať betónovú dosku ako podklad (skontrolujte špecifikácie výrobcu dlaždíc). Obloženie dreva si vyžaduje podlahovú krytinu.


Pozri si video: 30 полезных автотоваров с Aliexpress, которые упростят жизнь любому автовладельцу 22 (Jún 2021).