Interiérový dizajn

Všetko, čo potrebujete vedieť o francúzskom leštení


Ak ste už niekedy obdivovali mimoriadne lesklý povrch na starožitnom drevenom nábytku alebo drevenom nástroji, ako je gitara alebo husle, pravdepodobne sa pozeráte na drevo zakončené francúzskou leštiacou technikou. Aj keď si vážite dobrý vzhľad, môžete tiež rešpektovať tvrdú prácu za jemným povrchom. Aj keď je to veľmi časovo náročný proces a vyžaduje si prax skôr, ako spoľahlivo dosiahnete najlepšie výsledky, je ťažké prispôsobiť túto časovo uznávanú metódu výroby lesklej povrchovej úpravy, ktorá ukazuje dokonalosť zŕn dreva.

Čo je francúzština poľština?

Francúzsky lak nie je výrobkom. Francúzske leštenie je skôr spôsob nanášania šelaku na drevený nábytok, hudobné nástroje alebo ozdobné akcenty v mnohých tenkých vrstvách - zvyčajne dobre nad 100 -, výsledkom čoho je vysoko lesklý, hladký povrch skla s bohatou hĺbkou, ktorá krásne zvýrazňuje zrno. dreva. Aj keď je to už okolo roku 1600, francúzsky poľský dnes je kvôli svojmu pracovne náročnému procesu trochu upadnutý.

Aj keď by ste mohli byť v pokušení podvádzať pomocou skratiek, nebudete používať žiadne spreje, kefy alebo špongie na pravdivý Francúzsky lak. Nebudete používať ani polyuretánové ani iné moderné tmely na tvrdé a lesklé drevo. Namiesto toho použijete na utieranie šelaku handričku a niekoľko ďalších základných spotrebných materiálov.

Vyrobený z látky vylučovanej lac bugom - druh hmyzu pôvodom z Ázie-šelaku je vhodný pre akýkoľvek druh dreva, ale pre lesy s tvrdými drevami s uzavretými zrnami je oveľa ľahšie dosiahnuť lesklý dokonalý francúzsky lesk. , napríklad javor, smrek a céder. Ak sa používa na drevo s otvoreným zrnom, ako je orech, mahagón a ružové drevo, budete musieť zrno naplniť pemzovým práškom a pridať ďalší krok k (už zdĺhavému) procesu.

Aj keď určite existujú aj iné spôsoby povrchovej úpravy dreva, ktoré vytvárajú lesklý povrch - vrátane lakov, polyuretánov a vysoko lesklých škvŕn a farieb - žiadna z nich neprodukuje hĺbku a bohatosť francúzskeho lesku.

Výhody a nevýhody francúzskej poľštiny

Pred začatím viacdňového procesu budete chcieť dôkladne zvážiť nasledujúce výhody a nevýhody francúzskeho leštenia. Koniec koncov, hoci sú krásne, existujú scenáre, v ktorých nie je vhodná technika pre váš drevený nábytok alebo prízvuk.

Pozitívne je, že francúzsky leštený šelak je odolný a po vysušení nevyžaduje veľa leštenia. Je to flexibilné, takže odoláva praskaniu, poškriabaniu a opotrebovaniu - jednoznačná výhoda, ak napríklad vložíte kľúče na stolík, ktorý bol zakrytý. Šelak tiež rýchlo schne a je netoxický. Časom nezmení farbu, tak ako je to v prípade laku, a je celkom ľahké opraviť váš francúzsky leštený kus bez zanechania zjavných známok opráv. Kým šelak je prirodzene žltý až oranžový, nájdete tu aj bielený šelak, ktorý je užitočný pre svetlofarebné drevo ako javor.

Na internete nevýhodaale šelak horí, ak je vystavený vysokému teplu, napríklad horúcej doske položenej bez trivetu. Vyvíja tiež biele krúžky alebo škvrny, ak sú vystavené vysokej vlhkosti alebo tekutinám, čo znamená, že francúzske leštenie konferenčného stolíka alebo akéhokoľvek kusu nábytku, ktorý by mohol zhromažďovať kvapky alebo kondenzáciu, môže byť riskantné. Nechceli by ste francúzsky lesk ani príliš blízko oblasti s vysokou vlhkosťou, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa. V skutočnosti, skôr ako začnete váš francúzsky leštiaci projekt, budete si musieť skontrolovať správu o počasí a odložiť, ak deň vyžaduje dážď alebo vysokú vlhkosť. Nakoniec je šelak tiež poškodený alkoholom, takže to nie je najlepšia voľba pre pulty alebo nábytok vo vašom domácom bare.

Mali by ste brať do úvahy aj svoje vlastné skúsenosti. Ak ste nováčikom v oblasti spracovania dreva alebo nemáte čas ani trpezlivosť na zdĺhavý proces, francúzske leštenie nie je pre vás tou najlepšou technikou. Namiesto toho zvážte zafarbenie alebo nalakovanie vášho kusu a potom ho zalepte vrstvou lesklého polyuretánu. Kým dokončený projekt nebude mať rovnakú úroveň hĺbky a bohatého lesku ako francúzsky lesk, proces je ďaleko jednoduchšie a rýchlejšie.

Tipy pre francúzske leštiace drevo

Začnite brúsením. Pripravte svoj drevený kus brúsením akýchkoľvek starých povrchových úprav, farieb, lakov alebo drsných povrchov. Aj keď môžete začať so stredne drsným brúsnym papierom, budete chcieť skončiť s jemným zrnom, ako je 400. Piliny utrite mierne navlhčenou čistou handrou alebo handričkou.

Zmiešajte šelak. Aj keď si môžete ušetriť čas a námahu nákupom pripraveného šelaku (ako plechovka čistého šelaku Zinssera v domácom sklade), povrchová úprava odvodená od hmyzu sa aplikuje najlepšie, keď je čerstvá, takže veľa drevárov uprednostňuje zmiešanie vlastných. Ak je to tak, začnite tromi uncami šelakových vločiek (ako sú napríklad tieto šupinky zo Starého sveta v šelaku na Amazone) rozpustené v 16 oz denaturovaného alkoholu. Uložte šelak do striekacej fľaše na najjednoduchšie použitie alebo ho uložte do sklenenej nádoby a nalejte malé množstvo do plytkej misky, aby ste v prípade potreby mali prístup.

Vytvorte si fušku. Na aplikáciu šelaku budete potrebovať podložku s absorpčným jadrom, ktoré počas práce pomaly vydáva šelak. Začnite s golfovou loptičkou veľkého množstva bavlnenej gázy, bavlnenej gule alebo vlny. Umiestnite túto guľu do stredu 6-palcového štvorca z bavlnenej tkaniny - staré biele tričko je perfektné. Vystreknite trochu šelakovej zmesi na strednú kapuku - stačí ju navlhčiť, nie ju navlhčiť - a potom pomocou šnúrky alebo krútenej pásky pevne pripevnite tkaninu tričko okolo kaplnky a vytvorte látku, ktorá je ľahko krehká. grip.

Teraz pomocou kvapkadla naneste jednu alebo dve kvapky čistého olivového oleja na pracovnú plochu dabberu látky; olivový olej funguje veľmi dobre, aby udržal hladký chod bubna, pretože inak má šelak lepivú tendenciu.

Začnite s tesniacou vrstvou. Pri úplne prvých vrstvách šelaku, ktorý bude slúžiť ako tmel na váš drevený kus, klzák posuňte cez drevo v rovnakom smere ako drevené zrno. Použite zametanie, rovnomerné ťahy, pohybovanie dabberom po dreve bez zlomenia alebo zastavenia v strede dreva - výsledkom sú tenké alebo nedokonalé miesta v cieli. Namiesto toho zdvihnite okraj k okraju skôr, ako dvíhate dabber.

Týmto spôsobom sa nanášajú tri vrstvy šelaku, aby sa šelak nechal niekoľko minút zaschnúť. Ak váš dabber začne ťahať alebo lepiť, naneste na povrch ďalšiu kvapku alebo dve olivového oleja.

Naplňte otvorené zrno práškom pemzy. Aj keď je tento krok voliteľný, mali by ste ho zahrnúť, ak pracujete s veľmi zrnitým drevom, ako je napríklad orech. Naplnenie zŕn ultrajemným pemzovým práškom triedy FFFF (ako je tento produkt CQ Concepts na Amazone) pomôže dosiahnuť najhladší francúzsky lesk.

Vyrobte si nový dabber a navlhčite ho trochu denaturovaným alkoholom. Teraz nalejte malé preosievanie pemzového prášku na dabber. Pemza sa spracuje do drevného zrna s pevným tlakom a malým, kruhový pohyby; nenasledujte zrno dreva, ktoré by vytlačilo prášok z obilia. Pokračujte v nanášaní pemzového prášku, až kým povrch dreva nebude úplne hladký (t. J. Bez textúry zŕn dreva).

Začať vážne francúzsky poľsky. Prepnite späť na svoju prvú šošovkovú podložku. Otvorte ju a naneste malú štrk čerstvého šelaku na vnútornú chumáčik, dajte si dole špongiu a potom naneste kvapku alebo dve olivového oleja na povrch šunky. Vyrovnajte šelak na drevenú figúrku a dabber pracujte v malých kruhoch alebo osmičkách. Na podložku pôsobí silným, ale nie nadmerným tlakom a udržujte bubon v neustálom pohybe. Ak dabber začne lepiť alebo „uchopiť“ povrch dreva, pridajte ďalšiu kvapku oleja. Podľa potreby pridajte viac šelaku do vnútornej kapradiny dabberu, aby sa udržali tenké a rovnomerné aplikácie.

Pokračujte v pridávaní tenkých vrstiev šelaku do dreva, až kým niekoľkokrát nezakryjete celý povrch. Pretože šelak veľmi rýchlo schne, mali by ste byť schopní aplikovať viac vrstiev v tejto relácii - tucet alebo viac. Nakoniec uvidíte hladkú, definitívnu vrstvu šelaku.

Duch cieľ. Pri „zasychaní“ je potrebné odstrániť prebytočný olej, ktorý po zaschnutí vystúpi na povrch šelaku. Naneste na kvapku niekoľko kvapiek denaturovaného alkoholu, potom ho zametajte cez drevený kus a rovnomerne ho ťahajte z jednej strany na druhú. Pred ďalším krokom nechajte drevo najmenej hodinu schnúť.

Opakujte podľa potreby. Zvyčajne trvá šesť až osem opakovaní francúzskych krokov leštenia a liehu uvedených vyššie, kým sa dostanete na požadovaný lesklý povrch. Medzi jednotlivými reláciami nezabudnite drevo úplne vyschnúť najmenej jednu hodinu.

Vyriešte všetky malé nedostatky. Váš drevený kus by mal byť teraz lesklý a hladký, s bohatou hĺbkou do šelaku. Stále však môžu existovať niektoré veľmi malé nedostatky, zvyčajne v miestach, kde dabber spomalil alebo zastavil. Pozrite sa cez cieľ v dobrom svetle; Ak vidíte nejaké drsné škvrny, jemne ich odlepte pomocou 1200-drsného brúsneho papiera s kvapkou alebo dvoma olivovými olejmi. Prípadné zvyšky odstráňte tak, že sotva zvlhčíte špongiu štyrmi alebo piatimi kvapkami denaturovaného alkoholu a potom utrite povrch dreva.

Na záver povrchovú vrstvu vosku na nábytok. Po úplnom zaschnutí šelaku zabezpečte hotový povrch - a po celú dobu, do ktorej ste do neho investovali - vyfrézovaním dokončeného projektu trochou voskovej pasty na nábytok na mäkkú handru.

Blahoželáme! Dokončený projekt bude určite ohromujúci a teraz môžete do svojho repertoáru drevárskych a domácich majstrov pridať francúzske leštenie.