Steny a stropy

Dos a nedeľa mokrého brúsneho sadrokartónu


Pokiaľ ide o vnútorné steny, sadrokartón má na to veľa práce. Je lacný, pomerne ľahko sa inštaluje a opravuje a dobre drží život v priemernej domácnosti. Sadrokartónové dosky však pred natieraním vyžadujú pomerne rozsiahle brúsenie - pokiaľ sa vám nepáči vzhľad hrboľatých, hrboľavých stien s viditeľnými ryhami medzi spojmi. A brúsenie sadrokartónu znamená prach. Toľko prachu, v skutočnosti by ste mohli byť v pokušení stavať namiesto toho drevovláknitú dosku so strednou hustotou (MDF). Ale zatiaľ čo MDF nevyžaduje toľko brúsenia, aby poskytol pekný, hladký povrch pre farbu, zle reaguje na výkyvy vlhkosti, ktoré majú tendenciu praskať v dôsledku rozpínania a kontrakcie.

Našťastie pomocou správnej techniky môžete mokré pieskové sadrokartónové dosky znížiť na prach a stále získať ideálny povrch na farbu. Čítajte ďalej o tipoch, aby ste vedeli, čo robiť a čo nerobiť, aby ste dosiahli bezchybné výsledky.

Buďte trpezliví.

Mokré brúsenie je časovo náročné: Ak ste naozaj v zhone dokončiť prípravu sadrokartónu na farbu, ste lepšie zo suchého brúsenia. Aj keď majte na pamäti, keď budete suchý piesok, budete stále tráviť dosť času čistením prachu. Mokré brúsenie sadrokartónu si vyžaduje minimálne čistenie, takže celkový čas strávený je porovnateľný pre tieto dve metódy.

Nečakajte dokonalosti.

Mokré brúsenie sadrokartónu vo všeobecnosti zanecháva veľmi jemné vlny v hotovom povrchu kvôli pružnej povahe špongie zo sadrokartónu. To sa môže stať výhodou, ak opravujete textúrovanú stenu; je oveľa ľahšie zladiť textúru s vlhkou špongiou ako s brúsnym papierom. Použite svoju špongiu na utieranie, krútenie sa a potľapkanie bahna zo sadrokartónu - ktoré sa používa na zakrytie pásky, ktorá drží listy sadrokartónu pohromade - kým nezodpovedá textúre, ktorú chcete duplikovať.

NEPOUŽÍVAJTE sa po vode.

Brúsenie za mokra vyžaduje veľa vody, preto použite vedro s hmotnosťou päť galónov a naplňte ho tri štvrtiny cesty teplou vodou, čo pomáha zmäkčiť bahno zo sadrokartónu. Týmto spôsobom nebudete musieť príliš často zastavovať a dopĺňať svoje vedro.

Používajte správnu špongiu.

Aj keď tuhá špongia zvládne túto prácu, najlepšie výsledky získate pomocou špongie na sadrokartónové dosky špeciálne určenej na brúsenie za mokra (ako je táto špongia od spoločnosti QLT pre Marshalltown na Amazone). Tieto špeciálne špongie sú hrubé a tuhé, pričom jedna strana je mierne drsná pri prvom prechode brúsenia a druhá strana je mäkká a našuchorená, pri druhom prechode vyhladzuje bahno sadrokartónu.

Špongiu ponorte úplne do vody, až kým nie je nasiaknutá, potom prebytočný obsah vytlačte tak, aby špongia navlhčila, ale nekapala. Ak brúsite celú stenu, majte k dispozícii dve alebo tri špongie pre prípad, že by sa počas používania príliš opotrebovali alebo sa roztrhli. Pri malých opravných prácach by mala stačiť jedna špongia zo sadrokartónu.

NEDOTÝKAJTE sa príliš tvrdo.

Mokré brúsenie sadrokartónu je trochu únavné, ale odoláva pokušeniu urýchliť proces agresívnym drhnutím hrudiek a drsných miest v bahne sadrokartónu. Ak tak urobíte, môžu sa vytvoriť krátery a diery, ktoré nakoniec musíte vyplniť. Príliš horúci prístup môže tiež zdvíhať alebo roztrhávať spojovaciu pásku pre sadrokartónové dosky pod bahnom.

Zamerajte sa na najskvelejšie oblasti.

Začnite širokými jemnými ťahmi, aby ste zmäkčili celý úsek bahna zo sadrokartónu, a potom sa pomocou kruhových pohybov rozbite nedokonalosti pomocou zaostrenia na nerovnomerné alebo vyvýšené oblasti. Nechajte špongiu a vodu pracovať, nie silu vašej ruky. Zamerajte sa na vyhladenie nedokonalostí bez vytvárania údolia alebo dier.

Nezabudnite opláchnuť a namočiť.

Počas práce bude vaša špongia zhromažďovať sadrokartónové dosky a blato, čo znižuje jej schopnosť odstraňovať nedokonalosti. Nezabudnite dôkladne opláchnuť špongiu do vedra na vodu vždy, keď sa príliš znečistí, a potom sa pred návratom k úlohe vytlačte prebytočnú vodu.

Vymeňte vodu podľa potreby.

Voda vo vašom vedre sa po niekoľkých pláchaniach špongie zmení na mliečnu a hustú. Vyhoďte hmlistý materiál a naplňte vedro čerstvou vodou, aby ste ľahšie vyčistili špongiu. Ak nalievate vodu do odtoku z drezu, prepláchnite ju horúcou vodou, aby sa zabránilo hromadeniu v potrubiach.

NEDOSTAT viac ako dva prihrávky.

Najhoršie z hrebeňov a hrbolkov by sa mali pri prvom prechode vymazať brúsnou stranou špongie zo sadrokartónu. Počas druhého prechodu sa zamerajte na vyhladenie okrajov bahna sadrokartónu a dosiahnutie čo najoptimálnejšieho možného povrchu pomocou nadýchanej strany špongie, ktorá je navrhnutá tak, aby minimalizovala malé nedokonalosti.

Ak nestačí dva priechody, budete musieť nechať sadrokartón vyschnúť a potom dokončiť úlohu pomocou brúsneho papiera. Opakované mokré brúsenie za dva prechody nasiakne sadrokartón príliš veľa, čo vedie k kráterom, údoliam a roztopeným miestam.