Natieranie

Vyriešený! Pravidlá pre maľovanie na olejové farby


Otázka: Chcel by som znovu natrieť svoje kuchynské skrinky, ktoré boli vykonané pomocou farby na báze oleja. Musím na projekt použiť lak na báze oleja alebo môžem použiť nejaký náter na báze vody, ktorý som z inej práce zanechal?

A: Máte pravdu, keď predpokladáte, že vo všeobecnosti je najlepšie použiť viac náterov na báze oleja, či už ide o alkyd (vyrobený so spojivom zo syntetickej živice) alebo prírodný olej (napríklad ľanový), na osvieženie povrchov, ktoré sú už natreté náterom na báze oleja. , Použitie farby na vodnej báze alebo akrylovej farby pri maľovaní na olejovej farbe pravdepodobne spôsobí odlupovanie alebo štiepanie, pretože tieto vzorce sa neviažu dobre na prirodzene lesklý povrch farby na báze oleja.

Napriek tomu je ľahké pochopiť, prečo by ste chceli ísť s vodou riediteľnou farbou. Môže sa pochváliť nižším obsahom prchavých organických zlúčenín (a menej páchnucimi výparmi), rýchlejšou dobou schnutia a lepšou odolnosťou voči odfarbeniu slnečným žiarením. Našťastie so správnym prístupom môžete úspešne použiť farbu na vodnej báze na olejovú farbu. Vpredu nájdete odkazy na použitie akýchkoľvek farieb, ktoré sa vám páčia, nad farbami na báze oleja.


Použitie farby na báze oleja na farby na báze oleja

  • Natierajte olejovou farbou ošetrenou olejom pomocou akéhokoľvek typu farby na báze oleja. Ak je náter na báze oleja (alkydový alebo prírodný olejový prípravok) úplne vytvrdený, môže sa natrieť náterom na báze alkydového alebo prírodného oleja. Olejová farba sa považuje za úplne vytvrdenú, keď stvrdne do tej miery, že je možné ju prať alebo umyť bez toho, aby to ovplyvnilo povrchovú úpravu, ktorá môže trvať sedem až 30 dní.
  • Vyhnite sa však maľovaniu alkydov na nenatreté nátery na báze prírodných olejov. Ak pracujete s prírodnou olejovou farbou, ktorá ešte nie je vytvrdená, natrite ju iba prírodnou olejovou farbou. Ak by ste mali nanášať alkydové farby, prírodný olejový náter na spodnej strane by po vytvrdnutí alkydového náteru naďalej vytvrdzoval, čo by viedlo k prasknutiu vrchného náteru. Alkydové farby, ktoré ešte neboli vytvrdené, sa na druhej strane dajú bezpečne nanášať pomocou alkydových alebo prírodných olejových farieb, bez obáv z prasknutia vrchnej vrstvy.

Použitie farby na báze vody na farby na báze oleja

  • Pred nanesením farby na vodnej farbe na olejovú farbu zbavte lesku. Pretože farba na vodnej báze nie je dobre spojená s lesklým povrchom farby na báze oleja, pred opätovným natieraním odstráňte z povrchu čo najviac lesku. Prejdite cez celý povrch jemne zrnitým brúsnym papierom (180 až 220 štrku). Nesnažíte sa odstrániť všetku farbu, iba brúsite povrch, až kým nebude v rovine a nebude už hladký. Potom povrch utrite nadol pomocou handričky na odstránenie prachu z brúsenia.
  • Pred použitím farby na vodnej báze na olejovej báze dôkladne očistite pomocou TSP. Po brúsení odstráňte nečistoty a špinu, ktoré môžu tiež znížiť priľnavosť farby na vodnej báze, z povrchu natretého olejom. Ochranné rukavice a ochranné okuliare na ochranu pred postriekaním rozriedite štvrtinu šálky fosforečnanu trisodného (TSP) v jednej galóne teplej vody vo veľkom vedre. Nasýtite mäkkú špongiu v roztoku TSP, jemne ju vyžmýkajte a utrite piesok, aby ste zachytili nečistoty, zvyšky a špinu. Urobte druhý prechod cez vyčistený povrch špongiou navlhčenou v čerstvej vode a nechajte povrch uschnúť na vzduchu.
  • Pri nanášaní farby na vodnej báze na olejovú farbu vždy pripravte penetráciu. Aby ste zabránili odlupovaniu a odštiepeniu vo fáze sušenia a vytvrdzovania, použite lepiaci základný náter, ktorý sa prilepí na lesklé a iné ťažko natierateľné povrchy cez starý olejový náter, aby sa dosiahla optimálna priľnavosť náteru. Naneste jednu až dve vrstvy spojovacieho základového náteru na báze oleja alebo vody a vysušte podľa pokynov na výrobku. Budete vedieť, že povrch je primerane natretý, keď už nie sú viditeľné pôvodné farby, škvrny a iné povrchové nedostatky.
  • Naneste najmenej dva nátery vodnej farby na olejovú farbu. Pomocou štetca, valčeka alebo striekacieho zariadenia naneste na základný povrch najmenej dva nátery kvalitného latexového alebo akrylového laku na vodnej báze (napr. Glidden Premium, k dispozícii v domácom sklade), čo umožňuje dostatočné vyschnutie produktové smery medzi vrstvami. Ak maľujete prvky interiéru (napr. Kuchynské skrinky), vyberte farbu označenú na použitie v interiéri. Farby označené ako „interiér / exteriér“ lepšie odolávajú hnilobe a extrémnemu počasiu, takže je žiaduce maľovať vonkajšie prvky (napr. Predné dvere). Ak vytvárate lišty alebo iné čalúnenie, vyberte doplnkovú farbu a pololesklý lesk, aby ste zvýraznili podrobnosti o čalúnení.