Kúpeľňa

Vyriešený! Ako opraviť odtok pomalého drezu


Otázka: Moje umývadlo sa nevypúšťa veľmi dobre a je to pre mňa šialené. Kým je voda robí nakoniec odtiecť, to trvá dlho - a medzitým je ťažké použiť umývadlo plné špinavej vody. Čo sa dá urobiť s odtokom pomalého odtoku?

A: Ak sa v čase, keď si budete čistiť zuby, nakláňate nad umývadlom plným vody s penou zubnej pasty, čelíte veľmi častému problému: čiastočnému upchávaniu. Zatiaľ čo frustrujúce, pomalý výlev umývadlo je dosť ľahké pre väčšinu majiteľov domov na nápravu sami. Vinníkom je spravidla slizká zmes mydlovej peny, vlasov, lepkavých stylingových výrobkov a / alebo hustej peny na holenie, ktorá sa nahromadila na drenážnych stenách. Aj keď by ste mohli byť v pokušení siahnuť po komerčných otváračoch odtokov hneď za netopiermi, uvedomte si, že tieto drsné a žieravé chemikálie môžu dráždiť vašu pokožku a oči a dokonca poškodiť staré potrubia. Pretože odstránenie blokády často nebude brať žiadne chemikálie, odporúčame vám ju hrať bezpečne a postupujte podľa pokynov uvedených tu.

Vyčistite zátku. Vďaka svojej polohe v ústí odtoku a kovovému „chvostu“, ktorý siaha pár centimetrov do potrubia, má zátka drez - malé vyvýšené kovové zariadenie použité na pripojenie výpustu drezu na povel, tendenciu zachytávať vlasy, mydlo, a iné zvyšky. Akonáhle sa táto uväznená guľa hrubosti príliš zväčší, bum, máte pomalý odtok umývadla.

V mnohých moderných umývadlách môžete zátku odstrániť jednoduchým odskrutkovaním; u niektorých starších umývadiel však zátka drží zátku na mieste. Pozerajte sa pod umývadlo, presne tam, kde sa umývadlo pripája k potrubiu, a zvyčajne uvidíte malú tyč s maticou a príchytkou pripevnenou k rúrke. Otočte maticu, aby ste ju uvoľnili - ak budete potrebovať kliešte, budete musieť stlačiť svorku, aby ste uvoľnili tyč, a zdvihnite zátku z odpadu. Ak je zátka pokrytá slizkým grungeom a vlasmi, na odstránenie všetkých zvyškov použite papierovú utierku alebo handru. Zátka však zatiaľ nevymieňajte; počkajte, kým odstránite čiastočné upchatie jedným z nasledujúcich tipov.

Kal roztavte. Tenký povlak pozdĺž vnútornej strany odtokovej rúry drezu zúži otvor a spomalí odtok. Do odtoku nalejte jedlú polovicu šálky jedlej sódy, po ktorej nasleduje polovica šálky bieleho octu; šumivá a bublajúca reakcia pomáha rozbiť malé dreváky. Zablokujte odtok pomocou malej handry, aby chemická reakcia nevytvorila všetky bubliny. Po 15 minútach nalejte do kanalizačnej banky vriacu vodu a nechajte niekoľko minút tečúcu horúcu vodu, aby ste ďalej prepláchli roztavený kal.

Vytiahnite zvyšky. Ak čistenie odtokových stien problém nevyriešilo, nahromadené zvyšky vylovte pomocou malého upchávacieho nástroja na vlasy (niekedy nazývaného „nástroj na čistenie odtoku“). Tento nástroj je spravidla vyrobený z pružného plastu a má dlhú stopku s držadlom na jednom konci a malými hrotmi na druhej strane, ktoré zachytávajú vlasy a iné zvyšky vnútri upchatého odtoku umývadla. Po odstránení zátky zasuňte plastovú hadičku do odtoku, krútte ju a často ju vytiahnite, aby ste utreli čokoľvek, čo ste zaviazali. Pokračujte v tomto postupe, až kým už nebudete môcť blokovať.

Použite piest. Niekedy je upchávka ďalej v odtoku, ako môže dosiahnuť aj nástroj na čistenie odtoku, ale piest môže pomôcť. Najlepšie výsledky dosiahnete zablokovaním prepadového otvoru drezu malou handrou. Umiestnite piest v tvare pohára - nie toaletný piest, ktorý má prírubu na utesnenie vývodu toalety - cez odtok umývadla. Naplňte nádobu dostatočným množstvom vody na zakrytie šálky piestu. Teraz sa ponorte krátkymi a rýchlymi pohybmi, aby ste vytlačili čo najviac vzduchu dolu do odtoku. Ak sa upchatie uvoľní, mali by ste vidieť, že voda v dreze rýchlo odteká.

Snake it. Ak ste vyskúšali všetky vyššie uvedené kroky, ale stále sú prilepené pomalým odtokom umývadla, je čas trochu agresívnejší. Zoberte odtokový had (nazývaný tiež odtokový vrták) z obchodu s vylepšením domácnosti; Tento kovový kábel sa tiahne kdekoľvek od troch do 25 stôp dlhým so špirálovitým uzáverom na druhom konci, takže môžete uvoľniť upchávky umiestnené mimo dosahu nástroja na čistenie drezu alebo piestu.

Po odstránení zátky vložte špičku hada do odtoku umývadla. Hada posúvajte ďalej do potrubia a pravidelne ho sťahujte, aby ste odstránili všetok nahromadený grunge. (Uschovajte odpadky blízko, pretože budete musieť niekde vyhodiť všetko, čo pochádza z odtoku.) Ak cítite blok v potrubí, kľukou odtokovej hadovej rúčky prepichnite a jemne krútte nástrojom zo strany na stranu, aby ste zachytili upchatie. Akonáhle had už trochu dá, odstráňte hada a jeho obsah a vypláchnite odtok horúcou vodou.


Skontrolujte pascu. Pozrite sa pod umývadlo a v potrubí uvidíte ohyb v tvare písmena U. Toto je P-pasca, a hoci jeho účelom je udržiavať malý stojatý bazén s vodou, ktorý zabraňuje tomu, aby sa kanalizačný plyn zálohoval do vášho domu, je to tiež vynikajúce miesto na voľné výmeny, stratené prstene, trosky, dokonca aj stratené hračky, ktoré sa majú akumulovať. ,

Pred naštartovaním vypnite prívod vody do drezu a vyčistite všetky veci uložené pod pomalým odtokom s výnimkou vedra priamo pod P-lapačom na zachytenie špinavej vody. Vo väčšine domácností je P-lapač držaný na mieste pomocou klzných matíc na každom konci zakrivenej rúry. Zvyčajne sú plastové, ale v starších domoch môžu byť chrómované. Otáčajte maticami proti smeru hodinových ručičiek prstami alebo kľúčom a po uvoľnení klzných matíc zdvihnite časť potrubia P-trap. Pomocou prstov v rukaviciach, tuhej kefy alebo nezáväzného vešiaku na srsť vytlačte akékoľvek zjavné zablokovania. Po dokončení práce znovu namontujte vodovodné potrubie, pevne utiahnite sklzové matice a nezabudnite znovu zapnúť vodu!

Nechajte veci prúdiť s malou preventívnou údržbou. Pretože pomalé odtokové umývadlo je problém, ktorý sa časom postupne zvyšuje, môžete minimalizovať pravdepodobnosť vyťaženia jedného dňa dodržaním niekoľkých základných opatrení.

• Ak vidíte vo výlevke uvoľnené pramene vlasov, hodte ich skôr do koša, než ich umyte odtokom. To isté platí pre kvapky zubnej pasty a mydla: Lepšie je utrieť ako opláchnuť.

• Ak dlhé vlasy často končia v dreze, zakryte zátku lapačom vlasov z plastu alebo z drôteného pletiva, aby ste zachytili vlasy skôr, ako klesne v odtoku počas vašej starostlivosti o pleť.

• Pred umývaním zaklepte do koša nečistoty a akékoľvek iné silné, ťažké alebo lepivé materiály.

• Čistenie zátky pre umývadlo je súčasťou vášho bežného čistenia v kúpeľni. Zdvihnite a utrite vlasy, spodiny a zvyšky každý týždeň.

• Pravidelne prepláchnite odtok veľmi horúcou vodou, aby ste pomohli roztopiť mydlovú penu a kaly.

• Raz za dva alebo dva mesiace vyberte zátku a nalejte do kanvice polievkovú lyžicu stolovej soli a štvrť šálky bieleho octu, zmes prepláchnite horúcou vodou. Táto kombinácia by mala uvoľniť tvrdohlavý grunge skôr, ako sa zabuduje do upchatia.