Ako na to a rýchle tipy

Vyriešený! Čo robiť s plesňou na stenách


Otázka: Ugh! Nedávno som objavil škaredé škvrny plesní na stenách v mojej kúpeľni. Je to nebezpečné? Ako sa toho môžem zbaviť?

A: Je to príliš bežný problém v ktorejkoľvek časti domu, kde je vlhkosť zvyčajne vysoká: škvrny plesní rastúcich na stenách alebo strope. Zatiaľ čo pleseň môže pučať kdekoľvek pozdĺž steny, najčastejšie sa vyskytuje buď vysoko blízko stropu, dole nízko pri podlahe, alebo sa plazí pozdĺž okrajov obloženia alebo podlahových dosiek. Tento frustrujúci a potenciálne nebezpečný problém je väčšina bežné v kúpeľniach s často používanými sprchami alebo vaňami, ale môže ovplyvniť aj vlhké suterény, kuchyne alebo práčovne. Ak sú podmienky vlhké, vetranie je zlé a teploty sú vysoké, vo vzduchu neviditeľné spóry plesní - nájdené prakticky všade - šťastne sa usadia a rastú.

Najobávanejšou formou je Stachybotrys chartarum, zvyčajne označovaná ako čierna pleseň, ktorá môže spôsobiť chronické podráždenie dýchacích ciest, bolesti hlavy a pretrvávajúcu únavu. Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb čierna pleseň vyžaduje konštantnú vlhkosť pre rast - nielen občasnú vlhkosť zo sprchy - takže je pravdepodobnejšie, že váš problém je spôsobený inou menej toxickou formou plesní. Ťažká plesňová situácia však môže viesť k zhoršeniu dýchacích ciest alebo imunitného systému alebo k ich zhoršeniu.

Ak pleseň rastie v oblasti, ktorá zostáva vlhká, je najlepšie poradiť sa s odborníkom na sanáciu plesní, aby ste získali profesionálne upratovacie služby. Dobrou správou je, že by ste mali byť schopní sami vyriešiť väčšinu každodenných problémov s plesňou. Pokračujte v čítaní, aby ste sa naučili techniky liečenia bežnej plesne.

Zo stien odstráňte škvrny od plesní.

V sprejovej fľaši zmiešajte roztok jedného dielu bielidla s tromi dielmi vody a zaplavené časti steny dôkladne nasýtite. Otvorte okno a / alebo nechajte ventilátor bežať počas práce; bielidlá sú nepríjemné a môžu dráždiť pľúca. Nechajte bielidlo vsiaknuť do formy na steny niekoľko minút a potom škvrny odstráňte pomocou kefy. Ak sú škvrny rozsiahle alebo hlboké, možno budete musieť postup zopakovať, aby ste odstránili akékoľvek sfarbenie.

Zabite pleseň na stenách.

Aj keď bielidlo dobre zabíja povrchové huby a odstraňuje škaredé stopy na stenách spôsobené plesňou, neprepúšťa sa hlboko do sadrokartónu, a tak „korene“ plesne neporušuje. To znamená, že sa problém pravdepodobne znovu objaví, niekedy v priebehu niekoľkých dní. Zabiť pleseň pod na povrch jednoducho nastriekajte nezriedený biely ocot na postihnuté miesto a nechajte ho zaschnúť. Nerobte si starosti so zápachom; po úplnom vyschnutí octu sa vôňa stratí.

Zabráňte budúcemu rastu plesní.

Keď odstránite všetku pleseň na stenách, nechajte tieto povrchy vyzerať dobre pomocou niekoľkých preventívnych opatrení: