Podlahy a schody

Je prefabrikované podlahy z tvrdého dreva vhodné pre váš projekt?


Podlahy z tvrdého dreva dodávajú do každej miestnosti prirodzené teplo, ale tradičný spôsob vkladania tvrdého dreva je časovo náročný, chaotický a vystavuje inštalatéra toxickým výparom zo škvŕn a tmelu. Nečudo, že aj vášniví kutilovia si často vyberú zamestnanie profesionála! Drevené podlahy z tvrdého dreva - dosky z tvrdého dreva so škvrnami a tmelom, ktoré už boli použité - ponúkajú ľahšiu alternatívu k dosiahnutiu krásy skutočnej drevenej podlahy. Rovnako ako všetky podlahové materiály, aj prefabrikované tvrdé drevo má svoje výhody a nevýhody, takže si prečítajte ďalšie informácie o jeho výhodách a nevýhodách a rozhodnite sa, či je to ten pravý materiál pre váš domov.

Počas výroby sú povrchové úpravy z tvrdého dreva ošetrené tmelom na báze kysličníka hlinitého - jedného z najlepších povrchov z tvrdého dreva pre extrémne drsný povrch, ktorý znesie ťažký chodník, pohybujúci sa nábytok a iné formy opotrebenia. Naopak, tradičné drevené podlahy sa najprv pribijú na miesto a potom sa zafarbia a utesnia. Pretože kutilstvá ani dodávatelia podlahových krytín nemajú prístup k výrobným tmelom, tradičné podlahy z tvrdého dreva nie sú také odolné ako ich predpripravené náprotivky a môžu začať prejavovať škrabance a povrchové tlmenie už za päť až sedem rokov. Dokončené podlahy potiahnuté vynikajúcimi chemickými tesniacimi prostriedkami si dokážu udržať svoj dobrý vzhľad až 25 rokov bez matovania alebo nosenia.


Pri tradičnej podlahe z tvrdého dreva si môžete vybrať z desiatok druhov dreva a potom si vybrať z desiatok ďalších možností morenia a tesnenia. To vám umožní získať presný vzhľad, farbu a lesk povrchu dreva, ktorý chcete. Nie je tomu tak v prípade nedokončeného tvrdého dreva, ktoré sa dodáva v obmedzenej škále druhov dreva (napríklad červený dub a javor), farieb a tesniacich materiálov.

Nepopiera sa jednoduchosť a rýchlosť inštalácie prefabrikovaného produktu z dreva - výhoda pre majiteľov domov žijúcich v dome počas renovácie. Inštalácia tradičnej drevenej podlahy môže trvať dva týždne alebo dlhšie, pretože sa vyskytuje vo fázach: inštalácia dosiek, brúsenie povrchu, morenie podláh z tvrdého dreva a potom nanesenie dvoch alebo viacerých vrstiev tmelu, ktorý môže potrebovať dni na ošetrenie. Proces je nielen zdĺhavý, ale je aj špinavý a môže produkovať toxické výpary. Vďaka dokončeným podlahám nedochádza k žiadnym prestojom - hneď po inštalácii dosiek môžete chodiť po podlahe a zariadiť si nábytok.

Ak je podlaha z tvrdého dreva nainštalovaná na úrovni podkladu, ktorý nemá poklesy a výšky, bude vyzerať rovnako hladko ako tradičná podlaha z tvrdého dreva. Ale na rozdiel od tradičných podláh, ktoré je možné obrúsiť, aby sa odstránili okraje (mierne nesúlady v úrovni podlahy, kde dosadajú dosky), nedokončené dosky nemožno brúsiť, pretože dosky sú už hotové. Ak je podlaha podkladu nerovná v miestach, mohlo by to spôsobiť, že sa niektoré z dosiek mierne zdvihnú alebo spôsobia viditeľné medzery medzi doskami. Účinok je zvyčajne minimálny, ale v závislosti od množstva nerovností podkladu by to mohlo byť zrejmé.

Aby bol povrch dosiek hladký, výrobca vytvára skosenie pozdĺž horných okrajov každej dosky, zvané „kamufláže“. Tieto skosenia sú veľmi malé, len nepatrný zlomok palca, ale keď sú nainštalované dve bočné dosky po bokoch skosenia vytvárajú plytkú drážku „V“ pozdĺž každého spoja, čím vytvárajú viditeľné čiary. Zatiaľ čo niektorí ľudia majú radi vzhľad drážok, iní preferujú dokonalý vzhľad tradičnej drevenej podlahy, ktorá bola brúsená hladko. Drážky môžu tiež slúžiť ako miesto na zhromažďovanie prachu a zvyškov, čo vedie k tomu, že povrchové úpravy podlahy sú o niečo ťažšie na udržanie čistoty.

Nainštalujte predpripravené tvrdé drevo a bude to vyzerať nové desaťročia. Ale ak sa po ceste rozhodnete, že chcete škvrnu zmeniť, môžete tak urobiť. Drevená podlaha z tvrdého dreva je napokon stále masívnym drevom, takže povrch je možné brúsiť a nanášať nové moridlá a tmely. Brúsenie povrchovej úpravy však zvyčajne trvá trochu dlhšie, ako by to bolo pri tradičnej drevenej podlahe, pretože tmel je tvrdší.

Inštalácia vopred upravených dosiek z tvrdého dreva vyžaduje omnoho menej práce, samotné dosky sú však nákladnejšie ako tradičné nedokončené drevené dosky. Čo ušetríte za prácu, s najväčšou pravdepodobnosťou vynahradíte náklady na dosky. Očakávajte, že zaplatíte 5 až 10 dolárov na štvorcový stopa, v závislosti od typu dreva a kvality povrchovej úpravy, aby ste profesionálne nainštalovali prefabrikované drevené podlahy.

Ak plánujete inštaláciu vlastnej podlahy z tvrdého dreva, je predfabrikovaný zďaleka ľahší proces. Aj napriek tomu budete musieť každú dosku pritĺcť k podlahe jednotlivo, ale nie je tu žiadne špinavé brúsenie a čistenie, aby sa miestnosť zbavila prachu, čo je potrebné pred zafarbením a utesnením. Rovnako sa nebudete musieť báť vdychovania tvrdých dymov a výparov. Ak sa rozhodnete pre cestu pre domácich majstrov, môžete ušetriť 2 až 5 dolárov na štvorcový meter nad náklady na profesionálnu inštaláciu.


Ak sa rozhodnete, že je pre váš domov tou pravou voľbou prefabrikované tvrdé drevo, nasledujúce tipy vám pomôžu zvoliť správne dosky pre váš projekt.

  • Navrhnuté tvrdé drevo nie je hotové tvrdé drevo. Pri nákupe nedokončeného tvrdého dreva pravdepodobne narazíte na výber toho, čo sa nazýva „tvrdé drevo upravené technológiou“. Namiesto skutočného tvrdého dreva sa jedná o laminátové dosky s tenkou vrstvou tvrdého dreva na povrchu. Aj keď tieto ponúkajú vzhľad a dojem z tvrdého dreva, v skutočnosti sú to „plávajúce podlahy“, ktoré sa nepripevňujú k podkladu. Aj keď podlahy z tvrdého dreva, ktoré boli skonštruované technikou, môžu byť krásne, väčšina sa nedá opraviť a povrch lacnejších odrôd je často tenký a matný rýchlo. Prečítajte si viac informácií o rôznych druhoch drevených podláh.
  • Inštalácia úzkych dosiek trvá dlhšie. Najväčší výber doskových dosiek z tvrdého dreva prichádza v šírkach od 3 ”do 4-3 / 4” - a tieto dosky ponúkajú klasický vzhľad, ktorý lichotí všetkým domácim dizajnom. Dosky na užšej strane (do šírky 3-1 / 4 ”) sa však považujú za sofistikovanejšie a vhodnejšie pre súčasné domácnosti. Čím užšia je doska, tým dlhšia bude inštalácia podlahy - a ak si najmete profesionála, zaplatíte viac práce.
  • Široké dosky vyhovujú veľkým miestnostiam. Drevené dosky z tvrdého dreva, ktoré sú široké viac ako 4 - 3/4 ", sú obľúbené pre svoju rustikálnu krajinu. Ale širšie dosky majú tendenciu zmenšovať miestnosti, takže táto šírka je najvhodnejšia pre priestranné izby.
  • Vyberte si druh dreva na základe prevádzky v miestnosti. Tvrdé drevo je hodnotené na stupnici Janka pomenovanej pre Gabriel Janka, ktorý vyvinul systém hodnotenia. Čím vyššie číslo, tým tvrdšie je drevo. Štandardná tvrdosť drevených podláh je okolo 1290, čo zodpovedá jednému z najobľúbenejších druhov podláh, dubu červenom. Ak máte aktívne deti alebo domáce zvieratá, možno budete chcieť zvoliť tvrdší druh dreva, napríklad biely dub s hodnotením Janka 1360.