Trávnik a záhrada

Všetko, čo potrebujete vedieť o záhradníctve s kľúčovými dierkami


Záhrady s kľúčovými dierkami, ktoré sú pomenované, pretože majú tvar staromódneho zámku so skeletovými kľúčmi, boli vyvinuté s cieľom pomôcť ľuďom s výživnou produkciou menej ako super pôdy. Prvýkrát boli založené v 90. rokoch pre obyvateľov Lesotha, malého národa v južnej Afrike, ktorý bol často vystavený suchu a erózii pôdy. Záhradníctvo s kľúčovými dierkami sa ukázalo ako úspešné pri poskytovaní spoľahlivého zdroja potravy pre obyvateľov Lesotha a tento koncept sa rozšíril po celom svete. Čítajte ďalej, aby ste pochopili, ako tieto malé, inteligentné záhrady fungujú - a všetko, čo je potrebné na založenie vašej vlastnej.


KEYHOLE CONCEPT

Tradičnou záhradou s kľúčovými dierkami je vyvýšená kruhová záhradná posteľ s klinovým výrezom pozdĺž jednej strany, ktorý umožňuje ľahký prístup do stredu záhrady, kde klietka slúži ako kompost. Klietka je naplnená dvorom a kuchynským odpadom, ktorý sa rozkladá a uvoľňuje dôležité živiny do zvyšku zvýšenej záhrady.

Záhrada s kľúčovými dierkami sa považuje za typ permacultúry (trvalé poľnohospodárstvo), pretože je udržateľná a regeneratívna. Po napojení sa živiny z kompostu šíria pôdou a hnojia ho bez potreby pridávania komerčných hnojív. Pretože pôda je veľmi výživná, môžete pestovať viac rastlín, ako môžete v tradičnej záhrade.

Dôvod, prečo je záhrada zvýšená, je dvojaký: Podporuje adekvátne odvodnenie, takže pôda zostáva vlhká, ale nie mokrá, a vytvára tak optimálne prostredie pre rast. Navyše nie je potrebné žiadne ohýbanie a ohýbanie, aby sa rastliny pestovali.

KOMPOST JE KĽÚČ

Kompostovanie je metóda, ktorou sa nahromadená organická hmota rozkladá. Je to konečný proces recyklácie - sušené lístie, odrezky trávy a zvyšky rastlinného odpadu sa ukladajú do kopca alebo nádoby a s pridaním vody sa začína proces rozkladu. Počas rozkladu sa organická hmota rozkladá a premieňa sa na kompost bohatý na temno - úrodný pôdny kondicionér.

Organická hmota v kompostovej klietke v strede záhradky s kľúčovými dierkami sa neustále rozkladá - záhradník pridáva do hornej časti klietky novú organickú hmotu, zatiaľ čo vrstvy pod ňou rozpadajú a uvoľňujú živiny do okolitej pôdy. Zalievaním záhrady s kľúčovými dierkami v jej strede voda steká kompostom a potom do zvyšku záhradného lôžka, čím poskytuje stály zdroj živín.

PODROBNÉ ÚDAJE

Naskladané kamene sa tradične používajú na vytváranie záhradných postelí s kľúčovou dierkou, ale tehly, betónové tvárnice a ďalšie materiály sa môžu používať, pokiaľ sú dostatočne pevné na to, aby podporovali pôdu. Záhrady s kľúčovými dierkami majú priemer najmenej 6 stôp alebo menej, aby mohli záhradníci dosiahnuť všetky oblasti. Vonkajšia stena je vysoká dve až tri stopy a kompostová klietka v strede je často vysoká jedna až dve stopy. Klietka je skonštruovaná z perforovaného materiálu, napríklad z kuracieho drôtu, ktorý umožňuje ľahké tečenie vody z klietky do záhradného lôžka.

Zatiaľ čo pôvodný tvar záhradnej dierky je kruhový s výrezom v tvare klinu, nie sú stanovené žiadne pravidlá. Svoju záhradu s kľúčovými dierkami si môžete zostaviť v ľubovoľnom tvare - kruhový, oválny, štvorcový alebo osemuholníkový. Do stredu vložte kompostovú klietku. Štvorcové záhradné súpravy na kľúčovú dierku z PVC s rozmermi približne šesť stôp po šiestich stôp sú k dispozícii v centrách pre domácich majstrov a online predajcoch za cenu medzi 250 a 500 dolármi (ako napríklad táto 3-stopová-5-stopová hliníková dierková záhrada na Wayfair, ktorá predáva za 419,99 dolárov, alebo táto cedárová možnosť s veľkosťou 6 stôp štvorcových od Gardener's Supply Company, ktorá predáva za 499 dolárov).


Príspevok zdieľaný Scott Dalton (@ scotted123) 7. júna 2016 o 11:42 hod. PDT

TIPY NA VYTVÁRANIE KEYHOLE ZAHRADY

Zostavenie vlastnej záhrady s kľúčovými dierkami je jednoduchý proces a nie sú potrebné žiadne špeciálne stavebné zručnosti. Ak sa rozhodnete kúpiť súpravu, príde so všetkými pokynmi, ktoré potrebujete na zostavenie panelov; Ak uprednostňujete výstavbu tradičnej záhrady s kľúčovými dierkami od nuly, pomôžu vám nasledujúce tipy.

• Vyberte miesto, kde je zem rovná a nie je vystavená povodniam. Záhradky na kľúčovú dierku sú navrhnuté tak, aby fungovali, ale nie na vzhľad, takže väčšina majiteľov domov si radšej vyberie miesto na záhrade ako pred dom.

• Určite konfiguráciu vonkajšej steny. V prípade kruhovej záhrady pridržte v strede navrhovanej záhrady šnúru s dĺžkou troch stôp a druhý koniec šnúry použite ako kompas na označenie polohy obvodovej steny.

• Pri obvodovej stene počkajte na otvor 24 palcov, ktorý sa mierne zužuje, keď dosiahne stred záhrady.

• Kompostová klietka v strede (ak ju vyrábate z kuracieho drôtu) si môže vyžadovať, aby sa pri pridávaní pôdy do okolitej záhrady udržala na mieste a aby sa zabránilo jej zrúteniu.

• Použite naskladané kamene, tehly alebo betónové tvárnice na vytvorenie obvodovej steny záhrady s kľúčovými dierkami. Vlnitý kov alebo staré oplotenie sú tiež vhodné, pokiaľ sú dostatočne pevné na to, aby udržali pôdu.

• Zvážte vloženie vnútorných častí pestovateľskej oblasti lepenkou, ak materiál, ktorý používate na stavbu steny, má veľké otvory; bez kartónu sa pôda môže odfiltrovať alebo erodovať. Kartón pomáha udržiavať uvoľnenú zeminu, ale tiež umožňuje odtečenie vody.

• Vyplňte pestovateľskú plochu najlepšou pôdou, ktorú môžete získať. Môžete si kúpiť vrecká „záhradnej pôdy“ alebo si vytvoriť vlastnú optimálnu pestovateľskú zmes kombináciou rovnakého množstva piesku, ornice a kompostu.

• Znečistite pôdu tak, aby klesala z kompostovej klietky tak, aby voda stekala na vonkajšie okraje. Iba mierny sklon; Hladina pôdy na vonkajšej stene by mala byť asi o dva palce nižšia, ako je pôda okolo kompostovej klietky.

• Na spodok kompostovej klietky umiestnite tri až päť palcov hornín alebo veľký štrk, aby ste umožnili prevzdušnenie zdola. Kompost potrebuje vzduch, aby sa rozložil.

• Naplňte kompostovú klietku na vrch striedavými vrstvami kuchynských kúskov a odpadu z dvora. Ako sa rozkladá, poskytne rastlinám prírodné hnojivo.

• Zasaďte svoju záhradu. To, čo si vyberiete pre rastlinu, záleží na tom, čo vaša rodina rád jedí, ale medzi záhradné dierky patrí dobrý šalát, jahody, paradajky, mrkva, kel, cibule, špenát, bylinky a paradajky.

• Okolo základne rastlín pridajte dve palcové vrstvy sušených listov alebo rozdrvenej kôry. Nazýva sa to „mulčovanie“ a zabraňuje odparovaniu vlhkosti v pôde.


TIPY NA STAROSTLIVOSŤ A RÔST

Záhradníctvo s kľúčovými dierkami je udržateľné, čo znamená, že tieto štruktúry poskytnú svoje vlastné živiny celé roky, keď sa správne skonštruujú a použijú. Keď do klietky na kompost pridávate čerstvé kúsky z kuchyne, neustále kompostujete kompost, ktorý sa pri rozklade ustáli. Najlepšie výsledky získate každý rok v nasledujúcich tipoch.

• Zalejte záhradu s kľúčovými dierkami do stredu, priamo do kompostovej klietky. To umožňuje vode filtrovať sa cez kompost a potom presakovať von, prenášať živiny do pôdy zakaždým, keď vodu.

• Keď klesne hladina kompostu, pridajte kuchynské kúsky. Keď sa organická hmota v klietke rozkladá, stane sa kompaktnejšou. Nemali by ste potrebovať pridať veľa útržkov, len pár a potom, aby ste udržali hornú časť kompostu s pôdou alebo mierne nad ňou.

• Každoročne striedajte plodiny. Niektoré rastliny majú plytké korene, zatiaľ čo iné majú hlboké korene, ktoré z pôdy získavajú viac živín. Niektoré rastliny navyše prispievajú k hrášku rôznymi výživnými látkami, napríklad pridávajú dusík, takže každoročným striedaním umiestnenia rastlín udržiavate zdravú rovnováhu pôdy v celej záhrade.

• Na jar preskúmajte záhradu a vykonajte potrebné opravy, napríklad výmenu voľných kameňov.

• Vyčistite kompostovú klietku raz za tri až štyri roky, aby ste odstránili vyčerpaný kompost a potom spustite novú klietku s kompostom.