Trávnik a záhrada

Vyriešený! Čo je to najlepšie drevo na exteriérový nábytok?


Otázka: Milujem teplý vzhľad dreva pre exteriérový nábytok, ale nie som si istý, ktorý z mnohých druhov bude na mojej terase vyzerať a vystupovať najlepšie. Ako si môžem vybrať ten správny?

A: Či už máte v úmysle vyrobiť si vlastné stoličky Adirondack, alebo si kúpiť predpripravený piknikový stôl, určite budete chcieť niečo vytrvalé. Nábytok, ktorý žije vonku, musí biť z horúčavy, chladu a dažďa a musí byť schopný odolať hnilobe a škodcom. Takže budete chcieť zvážiť, kde druh padá na stupnici tvrdosti Janka, ktorá sa meria v librách, skrátene lb f. (Austrálska buloke, pravdepodobne najtvrdšie drevo, hodnotí 5 060 lb f.) Okrem trvanlivosti, faktoru vzhľadu, stálosti farieb a ceny, ako aj požiadaviek na spracovateľnosť a konečnú úpravu, ak robíte projekt „urob si sám“. Čítajte ďalej o našich piatich najlepších tipoch na najlepšie drevo pre exteriérový nábytok - a jeho silné a slabé stránky.

Akácia je lacná a robustná, ale náchylná k hnitiu na mokrej pôde.

Hojnosť stromov agátu po celom svete znamená, že sa môže vyskytovať medzi 2 až 6 dolármi na dosku s rozmermi 12 "x 12" x 1 "(známe ako doska na nohy) a tešila sa jej svetlohnedej až červenohnedej farbe a vzájomne prepojeným alebo zakriveným vzorom zŕn. V rozmedzí od 1 100 lb f (Acacia mangium) na 4 270 lb f (Acacia cambagei) na stupnici Janka toto tvrdé drevo prirodzene odoláva poškriabaniu, zahĺbeniu a drážkam, ale majitelia domácich kutilov by si mali uvedomiť, že môžu tiež otupiť čepeľ nástrojov, ako sú ručné pílky alebo sekáče. Druhy sa ľahko držia spolu so skrutkami / klincami alebo lepidlom, ale vzájomne sa spájajúce vzory zŕn zabraňujú, aby sa značná časť lakťa z lakťa vyhladila. Vďaka vysokému obsahu oleja, ak je každoročne utesnený čírym ochranným plášťom (ako je napr. TriCoPolymer Lumber-Seal, dostupné na Amazone), agát ľahko chráni hmyz, vlhkosť, deformácie a hnilobu a dokáže si udržať svoju farbu aj pri dlhodobom slnku. expozície. Neuzavretá arabská guma však pravdepodobne hnije a mizne z vlhkosti a priameho slnka, preto by sa mala zaparkovať mimo trávy av tieni.

Svätojánsky kôra ponúka vynikajúcu odolnosť proti poveternostným vplyvom, je však ťažko viditeľný a lakovaný.

Na tomto drsnom tvrdom dreve, ktoré meria 1 700 lb f na stupnici Janka, sa pravdepodobne nebudú objavovať škrabance, jamky a ryhy. Svätojánsky kôň je ručne a strojovo rezaný náročnejší na prácu ako cyprus, sekvoje a céder, takže to nemusí byť najlepšie drevo pre exteriérový nábytok, ktorý si plánujete postaviť. V skutočnosti je také rigidné, že opakovane hackovanie pomocou ručnej pílky alebo sekáča môže viesť k nevýrazným čepeľám - ak s tým chcete stavať, opatrne a konzervatívne rezajte, aby ste si ušetrili nástroje. Bledozelené až tmavohnedé, priamo zrnité drevo, ktoré má na doske nohu od 1,50 do 5 dolárov, je možné brúsiť s malým rizikom nadmerného hobľovania a ľahko zostaviť pomocou skrutiek alebo lepidla. Vďaka flavonoidom v jadre (vnútorné drevo) môže čierny svätojánsky nábytok odolávať extrémnemu teplu a chladu, vode, plesniam a zamoreniu mravcov termitmi a tesármi, aj keď ich nezafarbujete alebo nenatierate. Aj keď pevné drevné zrno vo všeobecnosti bráni absorbovaniu väčšiny škvŕn, olejov a iných povrchových úprav, môže to obmedziť vašu schopnosť škvrny a tiež vystaviť nábytok UV blednutiu.

S Cypressom sa ľahko pracuje, ale dávajte pozor, aby ste ho neprebrúsili.

Cypreš je k dispozícii za 4 až 6 dolárov za dosku (drahý, kvôli obmedzenej ponuke zrelých stromov), je vyhľadávaný pre jeho zlatohnedý až červenohnedý odtieň, rovné zrno bez uzlov a vysokú odolnosť proti dažďu, hnilobe, deformácii a škodcov vďaka prírodnému konzervačnému oleju zvanému cypressan. Ako mäkké drevo merajúce od 430 lb f (Leyland cyprus) do 1360 lb f (austrálsky cyprus) na stupnici Janka sa dá cypress ľahko rezať a spájať skrutkami / klincami alebo lepidlom. Je náchylná na priehlbinu alebo nadmerné brúsenie, preto sa okrem toho, aby sa ľahký dotyk dotýkalo dreva, odporúča sa predvŕtať všetky otvory potrebné na okrajoch dosiek, aby sa zabránilo ich rozštiepeniu počas montáže. Dokončenie cypřiša s olejom založenou škvrnou odolnou proti plesniam môže vytvoriť jeho svetlejší odtieň, ale budete chcieť škvrnu každý rok prekryť priehľadným ochranným tmelom, aby ste zabránili vyblednutiu farieb pri dlhodobom pôsobení slnečného žiarenia.


Cedar mizne krásne, ale dá sa ľahko zhojiť alebo zhltnúť.

Céder sa predáva za 2,25 až 6 dolárov za dosku na nohy, pýši sa jantárovo až sýto hnedým odtieňom a priamym občasným uzlom. Jedná sa o ľahké mäkké drevo s hodnotami Janka medzi 320 lb f (severný biely céder) až 900 lb f (východný červený céder), ktoré je potešením rezať, a živice v cédrovom požičiavaní poskytujú príjemnú vôňu a vynikajúcu odolnosť proti vlhkosti, hnilobu , termity a chrobáky, aj bez škvŕn alebo farieb. Priedušná kvalita Cedaru však spôsobuje, že je náchylný na priehlbiny a dings, a má slabšie uchytenie skrutiek ako agát alebo čierna svätojánsky chlieb.

Taníny z cédrového oleja môžu tiež odtekať do vrchných vrstiev, takže pred natieraním musíte do dreva dôkladne zaschnúť a potom na drevo aplikovať základný náter blokujúci olej. Hoci nedokončený céder mizne so slnečným žiarením, časom dosiahne atraktívny jemný sivý odtieň. Zafarbením alebo natretím cédrového nábytku a jeho pravidelným ošetrením čírym ochranným tmelom vždy, keď voda začne prenikať na povrch, môžete vylepšiť vlastnosti odpudzujúce hnilobu a minimalizovať vyblednutie farieb.

Redwood má najživší vzhľad s najvyššou cenou.

Od 2,25 do 10 dolárov za palube nohy, sekvoje je drahý kvôli nedostatku týchto majestátnych stromov. Je však veľmi žiaduce vzhľadom na jeho svetloružovú až tmavočervenohnedú farbu a rovné až nepravidelné rysy zrna, vďaka ktorým je sekvoje ideálne pre nábytok na hranách, ktorý zvýrazňuje uzly a iné nedostatky. Vyzerá bokom, sekvoje je odolné voči zmršťovaniu a deformácii tvárou v tvár horúčave alebo vlhkosti a môže mierne odrezať hnilobu a škodcov.

Aj keď hodnotenie Janka z mäkkého dreva s hmotnosťou 450 lb f spôsobuje, že je menej efektívne držať skrutky / klince na svojom mieste a je náchylnejšie k poškriabaniu a zahĺbeniu, ako tvrdšie lesy, ako je agát alebo čierna svätojánska, je všeobecne ľahšie ručne alebo strojovo rezať a piesok a dobre drží lepidlom. Rovnako ako v prípade cédrového oleja sú triesloviny z sekvoje náchylné na krvácanie do vrchných vrstiev, takže pred natieraním drevo najskôr natrite základným náterom blokujúcim škvrny na oleji a pravidelne ho ošetrujte čírym ochranným tmelom, aby sa zabránilo škvrnám. , farebná povrchová úprava.