Podlahy a schody

Všetko, čo potrebujete vedieť o voskovaní podláh z tvrdého dreva


Podlahy z tvrdého dreva dodávajú vášmu domovu klasickú eleganciu - ale nie keď sú nudné, jedlé alebo špinavé. Našťastie voskovanie podláh z tvrdého dreva je hospodárny a osvedčený spôsob, ako obnoviť svoj lesk a predĺžiť ich životnosť. Čítajte ďalej, aby ste sa naučili techniku ​​nanášania vysokoúčinného vosku, ktorý bude vyzerať tak úžasne, budete kráčať vzduchom! “

Prečo voskovať podlahy z tvrdého dreva?

Voskovanie popularizované v 40-tych rokoch 20. storočia je technika povrchovej úpravy podláh, pri ktorej sa číry alebo farebný vosk vyrobený zo zmesi rozpúšťadiel a syntetických a / alebo prírodných voskov, ako je včelí vosk alebo karnaub, nanáša na drevenú podlahu v tenkej vrstve a potom sa leští lesk. Keď sa rozpúšťadlá vosku odparia, vosk stvrdne do ochranného tesnenia, ktoré poskytuje množstvo výhod:

Zvyšuje odolnosť proti škvrnám: Vosková pečať obmedzuje absorpciu škvŕn, aby podlahy nezafarbili.

Minimalizuje malé nedostatky: Vosk zoslabuje alebo eliminuje výskyt povrchových škrabancov, škrabancov a škrabancov.

Zachováva základné povrchové úpravy: Vosk pôsobí ako prvá obranná línia proti rozliatiu, prachu a nečistotám, zabraňuje ich zasahovaniu do podkladových povrchových úprav, ako je ropa, a umožňuje dlhšiu životnosť podkladových povrchových úprav.

Predĺži životnosť podlahy: Zvýšená odolnosť voskovaných podláh im umožňuje pravidelne trvať dlhšie ako voskované podlahy, ak sú pravidelne udržiavané.

Zvyšuje krásu: Čistý vosk dodáva lesklý vzhľad a lesklejší pocit, že vysávanie alebo vytieranie samy osebe nemôžu dosiahnuť. Farebné vosky dostupné v odtieňoch na hnedom spektre ponúkajú rovnaké výhody plus atraktívny odtieň, ktorý dáva podlahám ešte bohatšiu a hlbšiu patínu.

Vosk však ponúka len obmedzenú odolnosť proti hlbším priehlbinám alebo drážkam a málo odvráti deformáciu alebo vydutie od rozsiahleho vystavenia vlhkosti v dôsledku únikov alebo malých povodní. Vosk by sa mal považovať za vrchný náter - konečnú vrstvu ochrany, nie iba ochranný povrch, na podlahe z tvrdého dreva.

Je to dobré na všetkých poschodiach?

Najlepším kandidátom na voskovanie je podlaha z tvrdého dreva, ktorá bola predtým ošetrená penetračným tmelom, lakom, lakom, šelakom alebo olejom, pretože vosk môže posilniť ochranné vlastnosti týchto povrchových úprav. Môžete však tiež voskovať nedokončené podlahy.

nikdy voskované podlahy z uretánu (ktoré by mohli brániť tomu, aby sa účinne natierali uretánom; namiesto toho použite lesk) alebo tie, ktoré sú označené ako „bez vosku“, ako je linoleum alebo vinyl bez vosku, ktoré vyzerajú ako drevo (dodávajú sa v továrni) náter, ktorý nevyžaduje voskovanie).

Voskovanie je tiež vhodné iba pre podlahy z tvrdého dreva v dobrom štrukturálnom stave; to znamená bez výrazného štiepania, drážkovania, zmeny farby, deformácie alebo vydutia. Ak je vaše tvrdé drevo postihnuté týmito problémami, pred voskovaním drevených podláh vymeňte alebo opravte postihnuté podlahové dosky (napr. Odfarbenie alebo vyplnenie drážok drevenou výplňou).

Aký druh vosku mám použiť?

Na podlahy z tvrdého dreva používajte vhodný vosk:

• Buď a tuhý pastovitý vosk alebo a tekutý vosk: Tuhý pastovitý vosk, predávaný v plechovkách (od 9,98 dolárov za 16 uncí od značiek ako Minwax na Amazone), zvyčajne obsahuje viac vosku a menej rozpúšťadla. Tým sa získa silnejšia konzistencia, ktorá sa musí nanášať ručne handrou, ale vyžaduje menej náterov. Tekutý vosk, ktorý je k dispozícii v plechovkách alebo fľašiach (od 13,74 dolárov za 32 uncí od značiek ako Rust-Oleum na Amazone), obsahuje viac rozpúšťadla, takže má tenšiu konzistenciu a môže byť aplikovaný mopom, ale vyžaduje viac vrstiev.

Označené na použitie na podlahách: Vyhýbajte sa voskom označeným výlučne na použitie na nábytok, pretože vytvrdzujú do veľmi hladkého náteru, ktorý robí podlahy skĺzavými.

Na báze rozpúšťadiel: Na podlahách z tvrdého dreva sa vyvarujte voskov na báze vody alebo akrylových voskov; môžu spôsobiť, že dokončené podlahy budú mať biely odtieň alebo poškodia nedokončené podlahy z tvrdého dreva.

Buffable: Vyhľadajte tradičné vosky, ktoré musia byť po aplikácii obrúsené; vyhýbajte sa voskom s jedným krokom (t. j. „bez buffov“), pretože sa na nich ľahko zachytávajú nečistoty.

Ktoré voskovacie techniky dosahujú najlepšie výsledky?

Pomocou tipov uvedených nižšie zvládnite tri fázy voskovania podláh z tvrdého dreva: príprava povrchu, aplikácia a leštenie.

Príprava povrchu:

• Z miestnosti vyberte koberce a nábytok.

• Starý vosk, pokiaľ je prítomný, pretrite mäkkou handrou navlhčenou minerálnymi destilátmi alebo komerčným odstraňovačom voskov, ako je odstraňovač okamžitého vosku Trewax (dostupný na Amazone), naraz po častiach podlahy, až kým nezostanú žiadne zvyšky vosku. na handričku. Oddeľte tvrdohlavý vosk jemnou oceľovou vlnou.

• Vysušte mop (pomocou utierky z mikrovlákna) alebo vysajte podlahu pomocou nástavca na prach, aby ste odstránili prach a nahromadený vosk.

• Ak je podlaha po zaprášení stále špinavá, na odstránenie špiny použite špongiu. Pracujte naraz v troch úsekoch pomocou čističa podlahy z tvrdého dreva kúpeného v obchode (od značiek ako Bona na Amazone) alebo domáceho ekvivalentu pozostávajúceho z jednej štvrtiny šálky mydla na jedlo a galónu teplej vody. Navlhčite podlahu vodou tak, aby ste odstránili zvyšky čistiaceho prostriedku, potom osušte čistou utierkou.

Použitie:

• Vždy používajte rukavice a protiprachovú masku na ochranu pred dymom vo voskových rozpúšťadlách.

• Pred nanesením tuhého pastového vosku sa dostať do pohodlnej polohy pri kolenách, pretože by sa mal nanášať rukou (kolenné podložky by mali pomôcť). Ak nanášate tekutý vosk, stojte.

• Ak nanášate pevný vosk, uchopte stierací nôž a mäkkú handričku, ktorá po sebe nezanecháva vlákna. Pre tekutý vosk si pre najrýchlejšiu aplikáciu vyhľadajte špongiu.

• Natierajte lyžicu tuhého vosku špachtľovým nožom na mäkkú handričku, ktorá po sebe nezanecháva vlákna. Ak používate tekutý vosk, nalejte alebo vytlačte lyžicu z plechovky alebo fľaše priamo na podlahu z tvrdého dreva, potom ponorte hlavu mopu do vosku.

• Pri práci v sekciách s jedným až dvoma chodidlami utrite tenkou vrstvou pevného vosku látkou alebo tekutého vosku špongiou. Začnite v jednom rohu miestnosti a pokračujte smerom k východu, voskujte podlahy z tvrdého dreva smerom k podlahovým doskám. Keď ste spotrebovali prvú dávku vosku, naneste viac látky na podlahu alebo na podlahu, až kým nezakryjete celú miestnosť.

• Nechajte prvý náter zaschnúť, čo môže v závislosti od produktu trvať od 10 minút do 1 hodiny.

• Podľa odporúčaní výrobcu nanášajte ďalšie nátery, nechajte ich zaschnúť. Tuhý pastovitý vosk všeobecne stvrdne do hrubšej vrstvy ochrany, takže jedna vrstva je často dostatočná na hotové drevo alebo dve vrstvy na nedokončené drevo, zatiaľ čo tekutý vosk zvyčajne potrebuje minimálne dve až tri vrstvy, pretože každá vrstva je oveľa tenšia.

• Konečný náter vosku nechajte suchý až do zakalenia; v tomto okamihu je pripravený buff.

Leštenie:

• Prilepenie uteráka na pevný vosk alebo špongiovej mopy s froté hlavicou na tekutý vosk, utieranie látky alebo kĺzanie mopu po dvoch úsekoch podlahy súčasne. Začnite v rovnakom rohu miestnosti, v ktorej ste začali, a choďte v smere k drevenému zrnu, leštiacemu do požadovaného lesku.

• Na urýchlenie procesu leštenia tuhého alebo tekutého vosku používajte elektrický podlahový nárazník / leštička (prenájom od Home Depot začína na 30 dolárov za pol dňa).

• Čerstvo navoskovanú podlahu nechajte nerušene osem hodín pred nastupovaním alebo výmenou nábytku.

Ako môžem udržať voskované podlahy z tvrdého dreva tak, aby vyzerali skvele?

Ak chcete predĺžiť životnosť a lesk voskovaného tvrdého dreva, postupujte podľa týchto tipov:

• Podlahy navoskujte vo intervale odporúčanom výrobcom. Vo všeobecnosti môžu pevné voskové povlaky trvať až dva až päť rokov a tekuté voskové povlaky medzi jedným až dvoma rokmi. Ak nie je stanovený interval opätovného voskovania, utrite handričkou navlhčenou minerálnymi destilátmi malú časť podlahy a skontrolujte ju. Ak je handrička čistá bez bielych alebo farebných zvyškov, nezostane vosk, takže je čas navoskovať.

• Nepoužívajte čerstvý vosk skôr, ako starý voskový náter zmizne, pretože nadmerné voskovanie podláh z tvrdého dreva môže mať za následok nevzhľadné nahromadenie vosku.

• Medzi voskami zoslabujte povrchové nedostatky obrúsením podlah pomocou špičiek vyššie.

• Týždenný suchý mop voskovaný látkovou podložkou z mikrovlákna alebo vákuum s nástavcom na prach, aby ste udržali prach na uzde.

• Vyhnite sa mokrému vytieraniu veľkých plôch voskovanej podlahy z tvrdého dreva vodou; môže zakrývať voskový náter alebo poškodiť drevo.

• Rozliate škvrny ihneď po vzniku utrite navlhčenou utierkou a potom utrite dosucha.

• Škvrny alebo sfarbenie odstráňte opracovaním podlahového čističa z tvrdého dreva do problematického miesta pomocou handričky. Zvyšky odstránite handrou navlhčenou vodou a potom osušte čistou utierkou.

• Koberce alebo rohože ukladajte na spodnú časť dverí blízko voskovaných podláh z tvrdého dreva, aby sa nezaznamenali nečistoty.

• Namiesto toho ťahajte nábytok cez voskované podlahy z tvrdého dreva, aby ste zabránili zahĺbeniu.