Trávnik a záhrada

Aký je rozdiel? Drevo verzus vinyl plot


Kultový biely plotem symbolický pre americký sen? Určite bol vyrobený z dreva. Drevené ploty však tiež prichádzajú v teplých farbách a možnostiach dizajnu, ktoré siahajú ďaleko za hranice klasického háčika. Pridajte organickú textúru a jedinečné zrno každej dosky a uvidíte, prečo toľko ľudí miluje drevený plot.

Vinyl však v súčasnosti dáva drevu určitú tvrdú konkurenciu. Tento mimoriadne odolný materiál, ktorý sa často označuje ako PVC, skratka pre polyvinylchlorid, bol predstavený ako oplotenie v 80. rokoch 20. storočia, ale tie prvé verzie vyzerali plasticky a lacno. Vylepšené zloženie viedlo k PVC plotom, ktoré vyzerajú prirodzenejšie a sú pevnejšie a tvrdšie ako kedykoľvek predtým.

Druh oplotenia, ktorý si vyberiete, bude okrem iného závisieť od vášho rozpočtu, estetickej chuti a od toho, koľko údržby ste ochotní vložiť. Čítajte ďalej, aby ste pochopili päť pozoruhodných rozdielov v tomto materiáli showdown-wood verzus vinyl-a určite si vyberiete perfektný materiál pre váš domov.

Vinylové náklady stoja dopredu, ale vďaka údržbe dreva je časom drahšie. Drevo oplotenie zvyčajne stojí asi 12 dolárov za lineárne nohy odinštalovaný, ale drevený plot je povinný vyžadovať údržbu, ako je výmena dosiek pri ich deformácii alebo hnilobe. Vinyl, ktorý beží v balíku 17 dolárov za lineárnu stopu, je takmer bezúdržbový. Vinyly tiež zvyčajne vydržia drevené ploty, ktoré sú citlivé na počasie, hnilobu, hmyz a ďalšie oslabujúce faktory. Nebude sa zdeformovať ani zoslabovať a mal by v podstate vyzerať rovnako a vydržať, ako aj v deň, keď je nainštalovaný, pokiaľ je vyčistený podľa potreby.

Drevo - v závislosti od vášho výberu druhu a povrchovej úpravy - bude možno potrebné vyčistiť, ošetriť, zalepiť, zafarbiť a znova zafarbiť, pretože počasie a slnečné svetlo vyberajú svoju daň. Napríklad drevo ošetrené tlakom, ktoré prechádza konzervačným procesom, ktorý mu má pomôcť odolávať rozkladu, sa môže deformovať už mesiac po inštalácii. Celkovo niektorí inštalatéri odhadujú, že drevené ploty budú potrebovať
po 10 až 20 rokoch sa musí úplne vymeniť.


Drevo stále vyzerá prirodzenejšie ako vinyl. Nemôžete poraziť drevo kvôli organickému teplu a tradičnému pocitu. Je k dispozícii v zdanlivo nekonečnom množstve možností a štýlov dizajnu, od plotu na ochranu súkromia s ozdobným vrúbkovaným vrchom až po francúzsky gotický plot. A pokiaľ ide o povrchovú úpravu, drevo môže zostať v pôvodnom stave jednoducho pomocou ochranného tmelu alebo morené alebo natreté prakticky v ľubovoľnom odtieni. Medzi najobľúbenejšie druhy dreva na oplotenie má céder bohatú červenkastú farbu, pevné zrno a minimálne uzly, zatiaľ čo trochu drahšie sekvoje a teak majú veľmi žiaduce lesky.

Vzhľad vinylu sa za posledné desaťročie zlepšil a teraz nájdete možnosti s drevom z umelého dreva a dokonca nájdete vzhľad umelého kameňa. Tieto povrchové úpravy trochu zvýšili estetický ante, ale nikto sa nebude oklamať a mýliť vinyl na drevo!

foto; istockphoto.com

Drevo je možné opraviť. Vinyl nemôže byť maľovaný alebo zafarbený, takže akonáhle si vyberiete farbu a štýl pre vinylový plot, bude to vyzerať jeho životnosť. Ak to budete aj naďalej milovať, skvelé; ak zmeníte názor, budete musieť začať znova. Jednou z úžasných vecí na drevenom plote je to, že ho môžete podľa potreby maľovať a moriť podľa vášho vkusu.

Vinylové ploty sa jednoduchšie udržiavajú v čistote. Pravidelné opláchnutie záhradnou hadicou je takmer všetko, čo je potrebné na odstránenie nečistôt z vinylového plotu. Tlaková umývačka robí prácu ešte ľahšou, takže ak si nainštalujete veľa vinylových oplotení, kúpa jedného by mohla byť užitočná investícia. Drevené ploty budú pravdepodobne potrebovať častejšie pranie a prípadne použitie čistiacich prostriedkov častejšie, pretože ich pórovitá povaha spôsobuje, že sú náchylné na plesne a plesne. Majte na pamäti aj farbu: Biela ukazuje viac nečistôt, takže ak skutočne chcete bielu, vinylom môže byť vaša najlepšia stávka.

Oprava vinylu je zložitejšia ako drevo. Aj keď je vinyl veľmi odolný, napríklad pri poškodení alebo zlomení extrémnym počasím alebo náhodným nárazom počas futbalového zápasu na záhrade, môže byť opravou bolesť. Malé diery alebo praskliny sa dajú opraviť súpravou na opravu vinylových plotov z domácich majstrov; veľké škody môžu vyžadovať privolanie profesionála. A pretože mnoho vinylových plotov sa predáva ako veľké panely až do štvorcových stôp štvorcov, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyzerali ako jednotlivé kúsky dreva spojené dohromady, možno budete musieť nahradiť celý panel namiesto niekoľkých drevených dosiek. V takom prípade môže byť tiež ťažké zistiť štýl vášho plotu, ak bol ukončený. Drevo sa môže v priebehu času deformovať, hniť alebo oslabovať, ale ak sa rozbije, je relatívne jednoduché dodatočne vybaviť kus tak, aby sa zhodoval. Pri opravách dreveného plotu postupujte podľa týchto pokynov.