Zastrešenie a vlečka

Ako: Nájdite únik vody


Najťažšia časť opravy úniku strechy? Mnohokrát problém jednoducho lokalizuje. Iste, je dosť ľahké spozorovať škvrny od vody na strope alebo známky plesne, ktoré zaručujú rast. Keď však voda prenikla na strechu, ľahko sa odklonila od takých vecí, ako je izolácia. Takže aj keď si môžete všimnúť známky netesnosti v rohovej spálni, zraniteľný bod na vašej streche môže byť z tejto časti domu celkom vzdialený.

Preto práce na opravách striech obvykle začínajú určitým množstvom detektívnych prác. Pomocou týchto tipov, ako zistiť únik strechy, môžete rýchlo roztrhnúť prípad a pripojiť únik skôr, ako sa poškodenie zhorší.


Vyzbrojte sa baterkou a zamierte do podkrovia. Buďte opatrní tam: Ak nie je k dispozícii žiadna správna podlaha, opatrne vystúpte z trámu na trám. (Ak krokujete medzi trámy, môžete dať nohu cez strop miestnosti nižšie!)

Akonáhle máte ložiská, použite baterku na preskúmanie spodnej strany strechy. Dajte si pozor na oblasti, ktoré sú tmavšie ako okolité opláštenie. Ak ešte nedávno nepršalo, je ťažké rozoznať vlhké miesta. Pleseň, na druhej strane, má tendenciu pretrvávať. Takže ak narazíte na škvrnu plesní, ktorá prospieva vlhkosti, je pravdepodobné, že ste našli zraniteľný bod vo vašej streche.

Spodná strana vašej strechy môže byť zakrytá izoláciou, a to je vlastne užitočný na zistenie úniku strechy. Izolácia sa zhoršuje výraznejšie a rýchlejšie ako drevo. Ak však vidíte poškodenie na jednej časti izolácie, musíte pamätať na to, že samotný únik môže byť niekoľko stôp na obe strany, pretože odvádzal dažďovú vodu zo zdroja úniku.

Najlepšie je starostlivo odstrániť všetku izoláciu priľahlú k miestu, kde spozorujete známky úniku. Týmto spôsobom môžete sledovať cestu vody od poškodenej oblasti až po vstupný bod vody na streche. Nezabudnite, že vždy, keď pracujete s izoláciou, je dôležité nosiť vhodný ochranný výstroj.

Najzreteľnejším okom sú netesnosti spôsobené objektom (napríklad potulným nechtom), ktorému sa podarilo preraziť strechu. Ak takéto zjavné príznaky neexistujú, skontrolujte vetracie otvory. Ak sú prítomné, sú tieto prieduchy zvyčajne v blízkosti hrebeňov alebo štítových koncov alebo obidvoch. V priebehu času môžu tesnenia okolo prieduchov postupne oslabovať, čo umožňuje prenikanie dažďovej vody.


Čo sa stane, keď sa snažíte nájsť únik strechy, ale nedávne suché počasie sťažilo vyhľadávanie? Vždy môžete simulovať búrku. Táto metóda vyžaduje dve osoby: Kým jedna osoba vystúpi na strechu, záhradná hadica v ťahači, druhá osoba zostane v podkroví s baterkou v ruke. Osoba na streche po častiach zmáča strechu, zatiaľ čo druhá starostlivo skúma spodnú stranu strechy kvôli úniku.

Simuláciou lejaku si môžete na vlastné oči všimnúť, ako vaša strecha vydrží - alebo nedokáže vydržať - v takom prípade to môžu byť podmienky, ktoré napodobňujú prírodné búrky.

Úniky sa zhoršujú. Hneď ako určíte svoju polohu, konajte rýchlo. Našťastie v mnohých prípadoch stačí iba mierna oprava strechy, aby došlo k oprave netesnosti, napríklad pri výmene šindľa. Ak sa však necítite dobre na streche alebo ak sa únik zdá byť rozsiahly, neváhajte kontaktovať profesionála.