Kúpeľňa

Vyriešený! Aká veľkosť kúpeľňového ventilátora najlepšie podporuje váš priestor


Otázka: Nedávno sme kúpili krásny starý dom, ale bývalí majitelia nikdy do kúpeľne neinštalovali vetrací ventilátor. Po sprchovaní je zrkadlo úplne zahmlené a steny sú na dotyk vlhké. Viem všetko, že vlhkosť nemôže byť dobrá pre skrinky alebo nové tapety ktorý už vykazuje známky odlupovania, preto by sme radi nainštalovali ventilátor. Ako môžeme zistiť veľkosť (a typ) ventilátora, ktorý potrebujeme?

A: Dobré myslenie! Ventilátor v kúpeľni určite zníži vlhkosť spôsobenú kúpaním a sprchovaním a dlhodobo chráni vašu kúpeľňu pred poškodením vlhkosťou. Ak ste v poslednom čase nekúpili s ventilátorom, pravdepodobne budete príjemne prekvapení, ako ďaleko táto technológia zašla. Prvé modely používali neefektívny, univerzálny prístup, vytvárajúci väčší obeh (a hluk), ako bolo potrebné v malých kúpeľniach a nedostatočný obeh vo veľkých kúpeľniach. Našťastie výrobcovia strávili posledných 15 rokov zameraním sa na výrobu vysoko účinných ventilátorov navrhnutých tak, aby vyhovovali kúpeľniam konkrétnych veľkostí. Dnešní fanúšikovia sú veľmi účinní pri odstraňovaní zapareného vzduchu a už znejú ako prúdy na dráhe. Aby sme sa orientovali v novších možnostiach, konzultovali sme s Danielom O'Brianom, technickým expertom pre online inštalatérstvo, kúrenárstvo a HVAC predajcu SupplyHouse.com. S jeho pomocou sme pri určovaní potrieb vašej kúpeľne určili kľúčové aspekty.

Prvé veci ako prvé: Veľkosť ventilátora v kúpeľni sa netýka ani tak rozmerov ventilátora, ako aj jeho sily alebo množstva vzduchu, ktorý sa ventilátor môže pohybovať. „Najdôležitejším výrazom, ktorý treba hľadať na obale ventilátora alebo v detailoch tovaru online, je CFM, čo znamená kubické stopy za minútu,“ vysvetľuje O'Brian. Pretože toto číslo popisuje objem vzduchu, ktorý sa ventilátor môže pohybovať, priamo súvisí s veľkosťou vašej kúpeľne a rozhodujúci je pri zisťovaní, ktorý ventilátor je pre vaše potreby najlepší. Ventilátor so správnym CFM by mal nasávať dostatok vzduchu na osvieženie všetkého vzduchu v kúpeľni najmenej osemkrát za hodinu. Zakaždým, keď sa vzduch v miestnosti úplne vymení, nazýva sa „výmena vzduchu“.

Na určenie správnej CFM vypočítajte oblasť vašej kúpeľne. Ak chcete získať celkový štvorcový záber, vynásobte dĺžku svojej kúpeľne jej šírkou. Výkon ventilátora sa meria v „kubických“ stopách za minútu, takže si môžete myslieť, že ďalším krokom bude výpočet objemu miestnosti vynásobením plochy výškou stropu. O'Brian však navrhuje jednoduchšie pravidlo: Pre kúpeľne s rozlohou menej ako 100 štvorcových stôp: „Môžete jednoducho ísť s 1 CFM za každú štvorcovú stopu podlahovej plochy,“ hovorí. Napríklad, ak je vaša kúpeľňa 80 štvorcových stôp, budete potrebovať ventilátor 80 CFM, napríklad ventilačný ventilátor Broan SmartSense 80 CFM (k dispozícii od SupplyHouse).


Ak má vaša kúpeľňa vysoké stropy, hľadajte viac energie. Tento základný vzorec pre kúpeľne strednej veľkosti vyžaduje trochu vylepšenia, ak sa strop tiahne nad štandardnú výšku 8 stôp. Ak má vyššie uvedená kúpeľňa s 80 štvorcových stôp strop 10 stôp, na určenie správnej CFM by sme použili nasledujúci vzorec:

• Vynásobte štvorcové zábery kúpeľne výškou stropu: 80 x 10 = 800

• Teraz vydeľte toto číslo 60 (minúty za hodinu) a zaokrúhlite odpoveď na najbližšie celé číslo: 800 ÷ 60 = 13,33 (ktoré potom zaokrúhľujete na 14)

• Vynásobte toto číslo číslom 8 (cieľový počet výmen vzduchu za hodinu): 14 x 8 = 112

Takže pre kúpeľňu s plochou 80 štvorcových stôp so stropom 10 stôp získate najlepšie výsledky od ventilátora s hodnotením najmenej 112 CFM. Broan L100MG Ventilation Fan (dostupný od SupplyHouse) prichádza na 115 CFM. Keďže pri každom vstupe do kúpeľne pravdepodobne nebudete musieť tento väčší ventilátor bežať na plný výkon, zvážte jeho spárovanie s reguláciou otáčok. Táto samostatná funkcia vám umožňuje nastaviť rýchlosť ventilátora podľa vašich potrieb, takže ho môžete pri holení ráno znížiť a úplne ho otočiť až na doraz, aby ste sa dostali do sprchy.

Vo veľkých kúpeľňach nájdete požadovaný CFM jednoduchým doplnením. V prípade kúpeľní s rozlohou viac ako 100 štvorcových stôp môžete založiť svoj cieľový CFM na počte príslušenstva v kúpeľni. Stačí spočítať čísla nižšie, ktoré korelujú s každým príslušenstvom v kúpeľni a určiť vhodnú veľkosť ventilátora pre daný priestor:

• WC: 50 CFM

• Štandardná vaňa: 50 CFM

• Sprcha: 50 CFM

• Trysková alebo vírivka: 100 CFM

Veľká kúpeľňa s tryskovou vaňou, toaleta a sprcha - spoločná konfigurácia v nových domoch - by si vyžadovala vetrací ventilátor 200 CFM, ako napríklad vetrací ventilátor Broan L200 (dostupný od SupplyHouse). Ak nemôžete nájsť ventilátor s presným CFM, ktorý vaša rovnica vytvára, zakúpte si ventilátor s mierne vyšším CFM. "Neubližuje, aby som bol trochu v bezpečí," hovorí O'Brian.

Ak máte uzavretý sprchovací kút alebo toaletu, budete potrebovať ďalšieho ventilátora. „Uzatvorené“ znamená, že od podlahy po strop vedie súkromná stena a dvere, ktoré sa úplne zatvárajú. (Nezabudnite, že pre sprchovacie dvere, ktoré nedosahujú strop, by nebol potrebný samostatný ventilátor.) Tieto malé uzavreté stánky sú obľúbené pre zabezpečenie súkromia vo veľkých kúpeľniach, ktoré sa môžu pochváliť otvoreným prístupom k šatníkom. Steny od podlahy po strop bránia cirkulácii vzduchu do uzavretej sprchy alebo na toaletu bez ohľadu na veľkosť ventilátora v hlavnej časti kúpeľne, takže je najlepšie nainštalovať ďalší malý ventilátor v uzavretom priestore. Spravidla postačuje ventilátor 50 CFM. Vyhľadajte niečo ako ventilátor vzduchu ASLC50 Air King (k dispozícii od spoločnosti SupplyHouse), ktorý obsahuje svetlo, takže môže nahradiť bežné stropné svetlo. Pri výbere ventilátora, ktorý sa má nainštalovať priamo na sprchu, by mal byť ventilátor určený na inštaláciu vo vlhkých priestoroch a mal by byť pripojený k zásuvke alebo ističu GFCI.

Nezmenšujte veľkosť svojho ventilátora len preto, že hľadáte menej hluku. Pokiaľ ide o ventilátory v kúpeľni, väčší výkon nevyhnutne neznamená viac hluku. Množstvo hluku vydávaného ventilátorom pri jeho prevádzke je hodnotené v meracích jednotkách nazývaných sones; čím vyššie je sónové hodnotenie, tým je jednotka hlasnejšia. Kúpeľňové ventilátory sú hodnotené od 0,3 do 4 tónov, pričom 4 sú najhlučnejšie „porovnateľné so zvukom televízie“, ponúka O'Brian. Naopak, hodnotenie 1 je podobné jemnému hučeniu chladničky. Hodnotenie pod 1 bude také tiché, že si ani nevšimnete, že ventilátor pracuje! Ak hľadáte veľmi tichý ventilátor, zvážte niečo ako S&P Premium Choice Ventilation Fan (k dispozícii od SupplyHouse), ktorý má variabilnú rýchlosť od 80 do 150 CFM a sone rating iba 0,3 na svojom najtichšom nastavení.

Výmena vášho existujúceho svetla za ventilátor / kombinované svetlo umožňuje ľahšiu inštaláciu. V starších domoch bez ventilácie v kúpeľni je možné namiesto existujúceho stropného svetla nainštalovať ventilátor / ľahké kombinované zariadenie, ako napríklad ventilátor tichého vetrania 80 CFM Fantech FQ (dostupný od SupplyHouse), aby ste nemuseli inštalovať samostatný ventilátor. Fantech ponúka nielen veľmi tiché 0,4 tóny, ale prichádza aj s horným aj nočným svetlom, ktoré môžete zapojiť jednotlivo. Kombinácie ventilátor / svetlo s nočnými svetlami sú veľmi obľúbené, pretože umožňujú nočným používateľom kúpeľní navigovať v miestnosti bez toho, aby museli zapínať tvrdé stropné svetlo.

Rozlúčte sa s nudnými fanúšikmi kúpeľní. Dnešní ventilátori nielenže zahusťujú spríjemnený sprchovací vzduch, ale robia viac úloh, aby spríjemnili váš ranný rituál. Po zistení toho, koľko energie potrebujete na ventilačnom ventilátore, sa spýtajte sami seba, či by ste mohli využiť niektoré ďalšie možnosti. Ak je vaša kúpeľňa chladnou prvou vecou ráno, zamilujete teplý toastový vzduch vyžarovaný ventilátorom Broan QTX110HL Ultra Silent Heater a Light Combo (k dispozícii od SupplyHouse). O'Brian poznamenáva, že na uspokojenie technológie každého z nás je, že „niektorí fanúšikovia teraz prichádzajú so vstavaným reproduktorom Bluetooth! Pripojte svoj telefón a zahrajte si, čo od svojho fanúšika chcete. “Ak to znie ako niečo, čo vás baví, zvážte reproduktor reproduktora Broan Sensonic s bezdrôtovým rozhraním Bluetooth (k dispozícii od spoločnosti SupplyHouse). Pozrite sa na toto video a zistite, prečo - po nainštalovaní Broan Sensonic - vaša ranná rutina už nikdy nebude rovnaká!

Tento článok vám priniesla spoločnosť SupplyHouse.com. Jeho fakty a názory sú názory a názory spoločnosti BobVila.com.