Interiérový dizajn

3 tipy na výber osvetlenia trate


Vo vývoji osvetlenia - od horákov po osvetlenie horákov - dráha je relatívnym nováčikom. Osvetlenie koľají, ktoré bolo pôvodne používané v galériách, múzeách a komerčných zariadeniach, sa stalo populárnou voľbou pre mnohých majiteľov domov v súčasnosti bez ohľadu na to, či žijú v elegantnej, modernej byte alebo v rustikálnej vidieckej chate. A z dobrého dôvodu. Osvetlenie koľaje môže pridať drámu a modernú estetiku všade od kúpeľne po hotový suterén a je relatívne cenovo dostupné a ľahko sa inštaluje. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli domovu priniesť flexibilitu a atmosféru osvetlenia koľají.

Osvetlenie koľají je takmer také, ako to vyzerá: koľajnica, ktorá sa zaskrutkuje do vášho stropu a poskytuje energiu pre niekoľko nezávislých svetiel, ktoré sú zavesené na nej. Svetlá môžu byť umiestnené kdekoľvek pozdĺž trate a smerujú rôzne uhly. Osvetlenie koľají vyniká tým, že upozorňuje na konkrétny pracovný priestor, umelecké diela, dvere alebo architektonické detaily. Ak však hľadáte všeobecné osvetlenie na osvetlenie celého priestoru, štandardné stropné svietidlo vrhá rozptýlenejšiu žiaru.


Systémy sieťového napätia používajte štandardné elektrické vodiče a prúd v domácnosti, ktoré poskytujú príslušenstvu 120 voltov. Tieto populárne typy osvetľovacích zariadení majú tendenciu používať reflektory alebo svetlomety a majú najväčšie svietidlá.

Nízkonapäťové systémy majú zabudovaný malý transformátor, ktorý znižuje prúd až na 12 voltov, čo umožňuje systému používať väčšie množstvo žiaroviek a svietidiel, ktoré sú často oveľa menšie ako osvetlenie sieťového napätia, ale sú rovnako jasné. Nízkonapäťové žiarovky traťového osvetlenia vydržia aj dlhšie; v prípade nízkonapäťových LED systémov môžu svetlá vydržať pôsobivých 10 000 až 100 000 hodín.


Najzákladnejší typ systému osvetlenia koľaje pozostáva z: štandardná trať (nazývané aj „priama“ alebo „lineárna dráha“), ktorá obsahuje svietidlá. Tieto stopy môžu mať jednu z troch konfigurácií: štýl H, J alebo L, z ktorých každá je pomenovaná podľa spôsobu, akým je stopa vnútorne tvarovaná. Pri nákupe nového osvetlenia trate alebo pri výmene príslušenstva pozdĺž existujúcej trate sa uistite, že zvolené svetlá zodpovedajú vášmu štýlu stopy.

Ďalším populárnym systémom je internet jednokolejná dráha, Toto môže mať rôzne štýly, ale spravidla pozostáva z trate vytvorenej na mieru, z ktorej sú svetlá zavesené. Napríklad, ak máte zaoblený kuchynský ostrov, môžete získať jednokolejový systém, ktorý by sledoval jeho obrysy. Tento typ stopy má niekoľko možností:

  • Flexrail systémy sú predtvarované jednokolejové systémy, ktoré sa môžete sami ohybiť.
  • Závesné jednokolejky sú padané zo stropu pomocou série konektorov.
  • Dvojokruhové jednokolejové systémy umožňujú vám pracovať niektoré svetlá s jedným spínačom a iné s druhým spínačom. V takomto systéme by ste mohli mať jeden okruh, ktorý ovláda bodové svetlá zamerané na konkrétne oblasti, zatiaľ čo druhý by mohol osvetľovať prívesky pre rozptýlené okolité svetlo.

Najbežnejšie svetlá, ktoré vidíte sedieť pozdĺž koľajníc v systéme osvetlenia koľají, sa nazývajú „koľajové hlavy“.Môžete však nahradiť bodové svietidlá pre rozbaľovacie prívesky nádhernými sklenenými odtieňmi a oveľa viac. Ak už máte doma systém osvetlenia koľají, môžete ho obnoviť tak, že vymeníte hlavy koľají; uistite sa, že kupujete nové svetlá so správnym napätím a pre rovnakú stopu.

Osvetľovacia súprava musí obsahovať pokyny pre konkrétny model, ktoré by majitelia domov, ktorí majú skúsenosti s výmenou svietidiel, mali cítiť istí, že sa budú riadiť nasledujúcimi pokynmi. Základný postup výmeny existujúceho svietidla však zostáva rovnaký: Po odstránení starého svetla zaskrutkujte koľajnicu do stropu pomocou prepínacích skrutiek alebo iných vhodných kotiev a pripojte novú koľajnicu k elektrickej skrinke. Potom nasaďte svoje svetlá na miesto a užívajte si zábavu pri ich presúvaní, aby ste osvetlenie vo vašej izbe dostali presne tak, ako chcete.