Steny a stropy

Vyriešený! Ako vás zaujíma praskliny na stenách


Otázka: Nedávno som si všimol niekoľko prasklín v stene našej obývačky. Nie som si istý, či tam boli už nejaký čas a proste mi chýbali, alebo či sú noví. Sú praskliny v stenách ľahko napraviteľné kozmetické problémy alebo známky štrukturálneho problému, ktorý bude vyžadovať rozsiahle opravy?

A: Praskliny na stenách sú v nových aj starších domoch pomerne bežné a často sú výsledkom bežného „usadzovania“ domu, ktoré sa dá rýchlo a lacno napraviť opätovným poklepaním spojov - švov, na ktorých sa stretávajú panely sadrokartónu. Trhliny v stenách však občas znamenajú väčší problém, ktorý by ste mali vyriešiť skôr, ako sa pokúsite opraviť trhlinu. Tu je vysvetlené, ako zistiť, či trhlina signalizuje vážny problém, a aké kroky podniknúť, aby sa vaša stena mohla dostať späť do formy.

Ak bol váš dom nedávno postavený, praskliny v stenách by mohli byť výsledkom osídlenia „nového domu“.

Nové rezivo, niekedy nazývané „zelené rezivo“, obsahuje vysokú úroveň vlhkosti a má tendenciu mierne sa vysúvať, keď vysychá, takže v novo postavených domoch sú bežné malé trhliny. Je dobré počkať rok po dokončení vášho domu pred opravou akýchkoľvek trhlín. To dáva dreva čas na úplné vyschnutie. Potom môžete prasknuté spoje znova prilepiť (informácie o postupe nájdete v poslednej časti nižšie) bez obáv, že sa objaví ďalšie.

Praskliny na vlasoch nad dverami a oknami sú pravdepodobne spôsobené usadzovaním.

Domy každého veku sa jemne pohybujú a posúvajú v priebehu času a najslabšia časť steny je najpravdepodobnejšia. Stena je skonštruovaná s vertikálnymi kolíkmi, ktoré siahajú od podlahy po strop. Čapy však musia byť odrezané, aby bolo možné namontovať dvere alebo okno. Kým staviteľ pridá susedným čapom ďalšie orámovanie, tieto oblasti sú stále slabšie ako zvyšok steny a keď dôjde k usadeniu, tieto škvrny sú prvými, u ktorých sa objavia trhliny. Praskliny na vlasoch cez steny a dvere nenaznačujú štrukturálny problém; mali by sa jednoducho znovu nalepiť a natrieť.

Opustenie domu môže spôsobiť praskliny v stene.

Rekreačné domy a tie, ktoré sú pár mesiacov prázdne, sú náchylné na vznik trhlín v stenách aj stropoch. Je to kvôli tomu, že dom nie je klimaticky regulovaný, ako by bol, keby bol obývaný. Kolísanie teploty a vlhkosti vzduchu môže spôsobiť, že sa rámové prvky a sadrokartón rozširujú a sťahujú, čo vedie k praskaniu. Podobne ako iné trhliny na stene, je možné ich znova nalepiť a natrieť.

Tenká rovná prasklina môže byť dôsledkom chybného lepenia.

Ak sú nainštalované sádrokartónové panely, sú spoje medzi panelmi vyplnené suchým bahnom a pokryté papierovou páskou. Ak páska nemá pod bahnom dostatok bahna, aby sa mohla pevne prilepiť, môže sa časom začať vytiahnuť preč od steny. Keď sa to stane, uvidíte jemnú trhlinu, kde sa páska zdvihla. Ak existuje iba jedna prasklina, skúste za ňou striekať malé domáce lepidlo a zatlačte ho späť na miesto. Ak sa však páska zdvíha vo viacerých oblastiach, najlepšou stávkou je opätovné prilepenie všetkých spojov, pretože problém sa bude opakovať.

Sfarbenie okolo okrajov trhliny naznačuje netesnosť.

Voda unikajúca z okna alebo zo strechy, alebo dokonca netesná vodovodná línia, môže stekať dovnútra orámovania steny a nasýtiť sadrokartón, ktorý potom zmäkne a zhorší kvalitu a vytvorí trhlinu s nápadnými žltými alebo nahnednutými škvrnami. Ak je netesnosť čerstvá, napríklad z nedávneho dažďa, môže sa tiež na dotyk cítiť vlhkosť. Pred opravou trhliny, ktorá bude vyžadovať výmenu poškodenej časti sadrokartónu a opätovné nalepenie, je dôležité nájsť zdroj netesnosti a opraviť ho.

Veľké, zubaté alebo diagonálne trhliny môžu naznačovať štrukturálny problém.

Zlomené alebo diagonálne trhliny naznačujú, že základ sa mohol posunúť alebo zapustiť, alebo sa vyskytol iný problém, ako je poškodenie a zrútenie nosných drevených prvkov v dôsledku poškodenia termitmi. Trhliny širšie ako jedna štvrtina palca tiež naznačujú potenciálny problém so štruktúrou domu. Tieto praskliny zaručujú privítanie seriózneho staviteľa alebo inžiniera, aby skontrolovali štruktúru vášho domu a určili príčinu. Po odstránení štrukturálneho problému môžete vykonať opravu sadrokartónových stien, ktoré zahŕňajú výmenu poškodených panelov alebo sadrokartónových dosiek a opätovné poklepanie spojov.

Najlepším spôsobom, ako opraviť trhlinu v sadrokartóne, je znovu nalepiť spoj.

Zahŕňa to zoškrabanie uvoľnenej pásky a rozpadnutých kúskov bahna zo sadrokartónu, brúsenie povrchu hladké a následné vyplnenie trhliny zmesou zo sadrokartónu a nanesenie novej pásky. Trik, ako dosiahnuť hladkú stenu, je nanesenie dvoch až troch veľmi tenkých vrstiev sadrokartónových zmesí na papierovú pásku a každú vrstvu po jej zaschnutí pred nanesením ďalšieho náteru obrúsiť.

Neodporúča sa vyplňovanie trhlín spackou.

Spackle neposkytuje rovnaké zosilnené povrchové pokrytie, ktoré získate opätovným lepením, a akékoľvek malé usadenie spôsobí, že sa prasklina znova prejaví. Pri dlhodobých opravách praskliny znova nalepte, nie ich vyplňte spackou.