Trávnik a záhrada

Jeden druh chyby, ktorú chcete vo svojej záhrade


Ak ste ako väčšina záhradkárov, trávite neprimerané množstvo času (a chemikálií) pokusom vyhnať chyby, ktoré by mohli zničiť vašu úrodu a odstrániť vaše farebné kvety. Aj keď si pravdepodobne všimnete takých vinníkov, ako sú vošky, squashové chyby a paradajkové červy, možno nebudete vedieť, že proti nim môže byť vaša tajná zbraň iný hmyz. Rovnako ako postavy v špionážnom románe, aj tu čaká celá trieda atentátnikov, ktorí čakajú, aby zničili muchy, ktoré najviac pohŕdate. Naučte sa im porozumieť tu!

Zoznámte sa s prírodnými predátormi

Assassin chyby sú členmi rodiny Reduviidae, a podľa svojho mena, títo drobní ninja bojovníci koristi na nepriateľov vzácnych rastlín. Niet divu, že skúsení záhradníci ich považujú za priateľov, najmä tých, ktorí sa správajú prirodzene a radi obmedzujú používanie pesticídov. Assassin chyby bez jedu jedia a potom ich pozerajú na obeť, ale sú tu varovania. Na jednej strane títo vrahovia nediskriminujú, takže sú rovnako pripravení ísť po chrobákoch (známych aj ako lienky), ktoré tiež živia sa malým hmyzom ako vošky. Môžu tiež podávať bolestivé sústo ľuďom a domácim miláčikom, takže je rozumné starať sa o nich.

S viac ako 160 druhmi vrážd vrahov v Severnej Amerike (takmer 3 000 po celom svete) by ste sa mohli pýtať, ako je možné identifikovať malých buggerov. Našťastie majú spoločné niektoré rozpoznateľné vlastnosti. Ako dospelí dosahujú dĺžku od 0,5 do 1 palca a veľa z nich je hnedá, sivá alebo čierna, aj keď niektoré sú pestrofarebné. Majú okrúhle vyčnievajúce oči, šesť nôh, dlhé antény a dlhú úzku hlavu, ktorá im dáva vzhľad krku. Ich najľahšie identifikovateľnou vlastnosťou je ostrý, trojsegmentový dutý zobák, ktorý sa nazýva „rostrum“.

Tu je 411 o dvoch bežných druhoch.

Škodca nepriateľa číslo jedna: Najznámejší vrah je chyba kolesa, Na dĺžku 1 ¼ palca je to najväčší druh v Severnej Amerike, sivej farby a so zvýšeným polkruhovým hrebeňom na chrbte, ktorý pripomína koleso s vyčnievajúcimi lúčmi. Je to najjednoduchšia chyba vraha na ID a tiež najbežnejšia.

Atentáti, ktorí prepadnú: Zálohy v zálohe, čo je podrodina atentátnikov (Phymatinae), sú pomenované preto, že sa prelínajú so svojím okolím a zostávajú veľmi ticho, čím strácajú svoju nič netušiacu korisť. Patria medzi menšie chyby vraha a dosahujú iba ½ palca ako dospelí, ale rovnako ako ich kolegovia majú rovnaké trojsegmentové rozloženie a predĺženú hlavu. Najbežnejším typom zálohy v Severnej Amerike sú zubaté zálohy, ktoré možno identifikovať podľa ich plochých trojuholníkových telies so zúbkovanými okrajmi. Jagged ambush chyby prichádzajú v rôznych farbách, vrátane zelenej, ktorá im umožňuje ľahko sa maskovať na listoch rastlín.

SMRŤ VENOM

S ihlami ostrými súpravami prepichujú chrobáky tela svojich obetí a vstrekujú smrtiaci toxín, ktorý rýchlo usmrtí nešťastný hmyz alebo húsenicu. Toxín ​​tiež skvapalňuje vnútornosti koristi a vrah potom nasáva tekutinu cez jej duté rostrum; po dokončení kŕmenia zanecháva iba prázdny obal. Chyby vraha môžu v prípade potreby použiť svoje dlhé súpravy na sebaobranu, v niektorých prípadoch môžu striekať jed až na palec.


HABITAT, LOVECKÉ DÔVODY A ŽIVOTNÝ CYKLUS

Ak máte záhradu, dokonca aj malú alebo niekoľko vonkajších kontajnerových rastlín, je pravdepodobné, že máte niekoľko atentátnikov. Väčšina z nich nemá uprednostňovaný konkrétny druh rastlín a visí v sadoch, zeleninových záhradách, okrasných kvetinových záhonoch takmer všade, kde sa nachádza aj ich korisť. Záložné chyby sú však priťahované kvitnúcimi rastlinami a kvitnúcimi stromami; kvety s veľkými kvetmi, ako sú slnečnice, patria medzi obľúbené poľovnícke revíry.

Na jeseň si samičí vrazi kladú vajíčka pod listy a do štrbín rastlín. Vajcia sa prezliekajú a potom na jar vyliahnu do víly (nezrelé chyby). Nymfy prechádzajú niekoľkými štádiami rastu, z ktorých každé je sprevádzané odlupovaním kože (topenie) a v lete nymfa dosahuje dospelosť. Chyby vraha sú odolné víly, dospelí a vajíčka môžu prežiť všetky teploty pod nulou, takže vrahové sú schopní žiť niekoľko rokov.


POMOCTE jim POMOCI

Chyby vraha môžu byť najlepším priateľom prírodného záhradníka a kontrolujú škodlivý hmyz bez chemických pesticídov. Ak však máte viac hmyzu jesťho rastlín ako vrahovia, možno budete musieť dať im krok za krokom, keď použijete pesticíd s úzkym spektrom, ktorý zabije iba konkrétny druh hmyzu. Pesticíd s úzkym spektrom, ktorý zabíja napríklad iba mravce, nepoškodí chyby vrahov. Keďže niektoré chyby v atentáte priťahujú kvety, možno budete môcť prilákať tieto užitočné chyby do svojej zeleninovej záhrady vysadením niekoľkých plodných kvetov medzi radmi uhoriek a papriky. Keď sa objavia chyby paradajkových červov a squashov, vrahy budú pripravené a čakajú.

Dajte im širokú váhu

Aj keď existujú výnimky, ako napríklad prenos Chagasu, choroba spojená s hmyzom známym ako bozkávajúca chyba - uštipnutie vražedného vraha si zriedka vyžaduje lekársku starostlivosť. A zatiaľ čo Chagas môže pochádzať z bozkávajúceho kousnutia chyby, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa to najčastejšie prenáša vystavením výkalmi chyby alebo prenosom krvi infikovanou osobou.

Súhry z chyby vraha však môžu byť veľmi bolestivé. Dlhé rostrum, ktoré chrobák používa na zabitie svojej koristi, môže ľahko prepichnúť ľudskú pokožku. Ak zistíte, že na tele alebo odeve nájdete atentátnik, odstrelte ho nabok a odstráňte ho. Rozbiť to takmer zaručuje, že za svoje úsilie dostanete bolestivé sústo.