Steny a stropy

Všetko, čo potrebujete vedieť o doskách a latkách


Drevená obklad, ktorý pozostáva z úzkych zvislých pásov (latiek) inštalovaných cez rovnú základňu (dosku), je logicky dosť známy ako doska a latina. Populárna bola po stáročia na exteriéroch domov, ako aj na skladovacích halách, stodolách a iných poľnohospodárskych budovách; Odvtedy sa trend stáva ozdobou, ktorá zvyšuje vizuálny záujem o vnútorné steny. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli všetko o doskách a latiach - od ich pôvodného použitia zbaveného vody po súčasné ozdobné odvolanie, ako aj o nákladoch a podrobnostiach o inštalácii pre vonkajšie a vnútorné použitie.

Z praktického do pekného obyčajného formátu

S príchodom pil do Ameriky 18. storočia sa výstavba domu začala sťahovať od celých kmeňov (ako v chatkách) a muriva smerom k rezivu. Bola by postavená kostra, cez ktorú boli pripevnené dlhé ploché dosky, aby vytvorili bariéru odolnú voči poveternostným vplyvom. Inštalácia dosiek vertikálne podporovala dážď, aby stekal pozdĺž vonkajšej strany domu, a nie aby presakoval dovnútra. Pridaním lamiel na zakrytie švov medzi väčšími doskami bola poskytnutá ďalšia ochrana proti poveternostným vplyvom.

Veľké ploché dosky však mali tendenciu sa zdeformovať a koncom osemdesiatych rokov minulého storočia sa horizontálne lapované obklady (úzke vodorovné dosky inštalované zdola nahor, pričom každá nasledujúca doska lapovala dole), sa pri odpršaní dažďa ukázali ako účinnejšie. normou. V súčasnosti sú obklady dosiek a laťových dosiek sušené v peci, aby sa znížilo deformovanie, a je inštalovaná na rámovanie, opláštenie a parotěsnú zábranu, ktorá poskytuje väčšiu štrukturálnu integritu.

To znamená, že každý druh dreva používaného vonku by mal byť odolný proti vlhkosti a poškodeniu hmyzom. Cedar je spoločnou voľbou pre vonkajšie obloženie dosiek a líšt, ale medzi ďalšie prijateľné dreviny patrí Cyprus, redwood, svätojánsky svätojánsky dub, biely dub a hemlock.

Doska a lišta sa na konci 18. storočia presťahovali dovnútra, aby zabránili zahĺbeniu a zahĺbeniu na spodnej časti omietkových stien, ktoré spôsobili potiahnuté stoličky a iné každodenné hrbole. Približne v polovici 20. storočia sa tabuľa a lať stali žiadaným „vzhľadom“, najmä v bungalovoch, domoch umenia a remesiel a domoch vidieckeho štýlu.

Kým obloženie dosiek a latiek sa dá nainštalovať na celú stenu, od podlahy po strop alebo do akejkoľvek požadovanej výšky, najobľúbenejšie vnútorné použitie je asi 32 palcov od podlahy, podobne ako pri použití beadboardového obkladu.

Úvahy o nákladoch

Inštalácia vonkajšej obkladovej dosky z dosiek a latiek je drahšia ako obklad z vinylu, ale cena je porovnateľná s obložením z dreva a cementových vlákien. Silentblok sa meria a odhaduje v „štvorcoch“, pričom každý štvorec obsahuje 100 štvorcových stôp. Cena cédrového a sekvojového dreva je porovnateľná, pri použití 1 × 12 dosiek pre široké dosky a 1 × 2 dosiek pre užšie lišty sa pohybuje 500 až 650 dolárov za štvorcový. Náklady na inštaláciu Cypru, svätojánskeho svätojánskeho chleba, bieleho dubu alebo hemlocku sa pohybujú okolo 250 až 400 dolárov za štvorcový. Pridajte ďalších 15 až 50 dolárov na štvorec (na akýkoľvek druh dreva), aby ste tesnenie, škvrny alebo nátery po utesnení, zafarbení alebo maľovaní obložili po inštalácii a na skrutky, tesniace pásy a prúžky potrebné na inštaláciu (pozri nižšie).

Orezávanie vnútorných stien pomocou dosiek a latiek je omnoho lacnejšie, pretože sa nepoužívajú žiadne základné dosky - lišty sa inštalujú priamo na sadrokartónové dosky, ktoré nahrádzajú širšie vertikálne dosky používané pri vonkajšej obkladovej doske. Je tiež možné použiť lacnejšie drevo, napríklad borovicu, pretože vnútorné steny nemusia stáť proti prvkom.

Namiesto štvorcov je štandardom odhadnúť náklady na vnútornú dosku a lišta je na lineárnu stopu. Napríklad, ak chcete nainštalovať dosku a laťové obklady (výška 32 palcov), používať 1 × 4 dosky (napríklad s odstupom 12 palcov) a nainštalovať vodorovnú hornú dosku a základovú dosku (rovnakej dimenzie), platíte približne 3,00 až 4,00 dolárov za lineárnu stopu. Cena sa zvýši, ak sa rozhodnete umiestniť lišty bližšie k sebe alebo ich rozšíriť na stenu vyššie. Pridajte ďalších 1,00 až 1,50 dolárov za lineárnu stopu pre farbu alebo smalt, plus nechty a lepidlo potrebné na inštaláciu dosiek.


Vstupy a výstupy z inštalácie

Ak máte základné stolárske zručnosti vrátane schopnosti presne zmerať a odrezať dosky a ste v pohode pri použití kotúčovej píly, tesniacej pištole a klincovej pištole alebo skrutkovacej pištole, môžete nainštalovať buď druh dosky alebo latku. vonkajšie obklady alebo vnútorné obloženie. Vnútorná doska a lemovanie lišty sa však inštalujú omnoho ľahšie, pretože je potrebné menej práce, takže sa lepšie hodí pre nováčikov do-it-yourselfer.

VONKAJŠIA BANKA A KATEGÓRIA BATÉRIÍ

Takto sa proces rozvíja:

Nainštalujte lemovacie pásky. Na bezpečné pripevnenie zvislých plochých dosiek k vonkajšej časti domu je potrebné nainštalovať vodorovné lemovacie lišty, ktoré poskytujú konštrukčný rám, na ktorý sa dosky pripevnia. Upevňovacie pásy sa dajú vyrobiť horizontálnym pripevnením dosiek 1 × 4 k preglejkovým obkladom vášho domova, rozmiestnením ich od seba vzdialených 24 palcov a priklincovaním k klincom pod opláštením.

Zmerajte a odrežte. Tu prichádza presnosť a platí staré príslovie „zmerať dvakrát, raz rezať“. Zmerajte od spodnej strany podhľadu až po ¼ palca pod vrchom základu. Konce dosiek rezajte pomocou kruhovej píly.

Pri inštalácii dosiek ponechajte medzery. Bez ohľadu na to, aký druh dreva si vyberiete, je pravdepodobné, že sa bude vplyvom poveternostných rozdielov rozširovať a mierne zmenšovať. Ak sú dosky pritlačené tesne k sebe, tlak by mohol spôsobiť deformáciu. Aby ste tomu zabránili, hornú časť dosiek pevne pritlačte k podhľadu, ale ponechajte medzeru inch palca. Tým sa spodná časť dosky umiestni ½ palca pod vrch nadácie, čo pomôže chrániť dosku z drevených parapetov umiestnenú na vrchu nadácie pred dažďom. Podobne si udržujte medzeru inch palca medzi zvislými doskami, keď ich pripájate k okrajovým pásom.

Použite pozinkované skrutky, ktoré nehrdzavejú alebo nehrdzavejú, takže na svojej vedľajšej stene dreva neskončí škvrna od hrdze.

Pridajte dosku horného orezania. Akonáhle sú vertikálne dosky na svojom mieste, nainštalujte dosku horného obloženia (pomocou lišty), umiestnenú vodorovne a pevne dosadajúcu na podhľad. Tým sa zakryje medzera ¼ palca a dá sa vám niečo, do ktorého sa dá nasunúť horný koniec lamiel.

Pripevnite lišty. Lišty by sa mali pevne dotýkať dosiek s horným obkladom a so spodnými zvislými doskami musia byť zarovnané dole. Aj keď je šírka latiek podľa vášho výberu, mali by byť dostatočne široké, aby prekrývali okraje väčších dosiek s rozmermi najmenej ½ palca na oboch stranách.

Tesnenie, potom maľovať alebo utesniť vlečky. Spustením korálika vo švoch na obidvoch stranách líšt vytvoríte vodotesné tesnenie, ktoré zabráni presakovaniu vody pod vedľajšiu koľaj. Ak plánujete maľovať vedľajšiu koľajnicu, použite náterovú farbu z vonkajšieho latexového laku, alebo ak chcete na vedľajšiu koľajnicu použiť tesné tesnenie z vonkajšieho latexu.

VNÚTORNÁ OMIETKA RADY A BATTÉNOV

Vytvorenie dosky a latky na vnútornej stene:

Vytvorte rozloženie na papieri. Vytvorenie rozloženia na papieri vám umožní upraviť rozmiestnenie líšt tak, aby vyzerali jednotne. Zmerajte si stenu a vytvorte rozloženie v mierke, takže budete mať po celej stene vyvážený vzor. Zabráni sa tým problémom, ako napríklad mať 12-palcový priestor medzi lištami v jednom rohu a iba 3-palcový priestor v druhom rohu.

Preneste rozloženie na stenu. Použitím kriedových čiar na znázornenie každého lata sa okrem horizontálnej základne a horných dosiek prenesie rozloženie na stenu. Aj keď je to ďalší krok, bude slúžiť ako návod na inštaláciu a dá vám predstavu o tom, ako bude hotový dizajn vyzerať. Ak chcete vykonať zmeny rozloženia, je čas to urobiť.

Namontujte späť dosku. Štandardné podlahové lišty sú zvyčajne tenšie ako dosky, ktoré chcete použiť ako lišty. Ak chcete dosiahnuť jednotný vzhľad, vyberte základovú dosku a nainštalujte novú základňu pomocou dosky rovnakej hrúbky ako lišty. Dosku pripevnite na nástenné kolíky pomocou dokončovacích klincov.

Nainštalujte horný lem pred lištami. Aj keď môžu vyzerať dokonale štvorcovo, steny a podlahy sú často mierne nad úrovňou. Použite úroveň na inštaláciu dosky horného obloženia a pripevnite ju na nástenné kolíky pomocou dokončovacích klincov. Potom zmerajte a odrežte každú dosku osobitne - merania sa môžu mierne líšiť.

Najskôr nalepte a nakoniec nechte. Keďže sadrokartón je vyrobený z lisovanej sadry, ktorá je drobivá a nedrží bezpečne nechty, na pripevnenie lamiel musíte použiť stavebné lepidlo. Naneste kľukatú guľôčku lepidla na zadnú časť laty, ale nie tak natoľko, že by vytekala pri umiestnení laty na stenu. Keď je lišta na svojom mieste, vložte pár dokončovacích klincov v uhloch, aby ste pripevnili spodnú a hornú časť lišty k ozdobným doskám. Na polceste medzi hornou a dolnou časťou, kde doska môže medzerou preč od steny, vložte pár dokončovacích klincov a nakloňte ich dovnútra, aby ste pomohli držať dosku pevne na svojom mieste, keď lepidlo zaschne.

Vyplňte otvory a potom ich natrite. Hladké prelisovanie do otvorov vľavo za dokončovacie klince a potom natrite dosky a stenu pod nimi, aby ste vytvorili dokonalý vzhľad. Pretože vzhľad dosky a latky je považovaný za „obkladovú prácu“, je najlepšie na natieranie obkladu použiť skôr email, ktorý sa zhoduje s iným obkladom v miestnosti.