Trávnik a záhrada

Aký je rozdiel? Maľovanie vs Farbenie paluby


Dokončenie novo nainštalovanej drevenej paluby alebo povrchová úprava staršej ju ochráni pred poškodením spôsobeným vlhkosťou a počasím a predĺži jej životnosť. Aj keď vonkajšiu farbu aj morenie dreva dokážu urobiť svoju prácu, dva populárne povrchové úpravy sa líšia z hľadiska vzhľadu, aplikácií, trvanlivosti, údržby a nákladov. Čítajte ďalej a porovnajte maľbu s farbením, aby ste sa naučili, ktorá ponúka najlepšiu obranu pre váš balíček.

Stain je šetrnejší k rozpočtu.

Škvrny sa pohybujú od 20 do 35 dolárov za galón, zatiaľ čo vonkajšia farba vhodná na obloženie sa pohybuje od 30 do 60 dolárov za galón. Navyše, ak maľujete, musíte zahrnúť ďalších 15 až 40 dolárov na galón prostriedku na ochranu dreva a 15 až 30 dolárov na galón základného náteru. Väčšina komerčných škvŕn dreva už obsahuje konzervačné látky, a preto nevyžadujú priľnavosť základného náteru.

Stain poskytuje prirodzený vzhľad.

Drevené škvrny, priehľadné až polotuhé v opacity, čiastočne vypĺňajú póry dreva a vytvárajú na palube tenký film, ktorý umožňuje prirodzený vzhľad zŕn a povrchové praskliny v dreve, ak je to prirodzené. Maľovanie s vysokým percentom pigmentov a živíc úplne vypĺňa póry dreva a zasychá na nepriehľadný povrch, ktorý skrýva praskliny a zakrýva zreteľné drevné zrná, čo vedie k vylepšenejšiemu, hoci viac vyrobenému vzhľadu. Ak sa snažíte zakryť nedokonalosti a pritom si zachovať rustikálny vzhľad, je dobrým výberom masívne drevo, ktoré je vysoko pigmentované a prakticky nepriehľadné.


Farba poskytuje viac odrôd.

Farba je k dispozícii v mnohých odtieňoch, od neutrálnych odtieňov, ako je čokoládová hnedá alebo lesná zelená, až po očarujúce kráľovskú modrú alebo karmínovú farbu, čím sa dosiahne modernejšia atmosféra. Pretože morenie dreva je navrhnuté tak, aby zvýrazňovalo pôvodné vlastnosti dreva, je zvyčajne obmedzené na jasné odrody alebo odtiene hnedej.

Škvrny sa ľahšie nanášajú.

Nalakovanie alebo zafarbenie paluby si bude vyžadovať najprv prípravu povrchu vyčistením, vyčistením, vyčistením alebo výmenou poškodených dosiek v obchode alebo kúpením na palube, opravením alebo výmenou poškodených dosiek a následným ľahkým brúsením hrebeňov povrchu. Potom je možné škvrnu aplikovať priamo štetcom alebo valčekom v jednom nátere. Pomerne rchavá konzistencia škvŕn bráni zhlukovaniu guľôčok a jej priehľadnosť minimalizuje výskyt značiek v cieli. Okrem toho, keď si vyberiete dvojvrstvové farbiace a tesniace prostriedky, ako je Behr Waterproofing Stain & Sealer (k dispozícii na HomeDepot.com za 34,98 dolárov za galón), nie je potrebné ďalšie číre vrchné lakovanie.

Naopak, pred lakovaním by sa paluba mala ošetriť prostriedkom na ochranu dreva a potom natrieť kvalitným základným náterom. Zvyčajne sú potrebné minimálne dve vrstvy latexovej alebo olejovej farby a hrubá konzistencia farby znamená, že sa v konečnom dôsledku obyčajne objavia guľôčky a ryhy. Po natieraní musí byť povrch utesnený čírym polyuretánovým tmelom.

Farba vydrží dlhšie.

Laky aj povrchy škvŕn sú náchylné k jedinečným problémom - farba na odlupovanie alebo odlupovanie a škvrny na sfarbenie spôsobené teplom. Ale pri maľovaní typu hlava-hlava-hlava proti zafarbeniu palety farba všeobecne vychádza ako trvanlivejšia a stálofarebnejšia povrchová úprava, ktorá trvá 10 rokov alebo dlhšie, než sa vyžaduje opätovná aplikácia. Olejové farby poskytujú najlepšiu ochranu pred vlhkosťou, zatiaľ čo latexové farby poskytujú najlepšiu ochranu proti vyblednutiu súvisiacemu s UV žiarením. Škvrny na palube sú krátkodobejšie a trvajú od jedného do ôsmich rokov, kým sa vyžaduje opätovné použitie. Všeobecne platí, že čím viac je pigment zafarbený (t.j. čím vyššia je opacita), tým odolnejší je voči poškodeniu vlhkosti a UV žiarenia. Priehľadné škvrny poskytujú nízku ochranu proti vlhkosti a prakticky žiadnu ochranu pred UV žiarením, zatiaľ čo pevné škvrny ponúkajú vysokú ochranu proti vlhkosti a UV.

Údržba farby je jednoduchšia.

Dokonca aj v priesvite s nízkym leskom zaschne farba na hladkom povrchu, ktorý zametá prach, nečistoty a zvyšky. Škvrny zaschnú do matnejšej povrchovej úpravy, ktorá vyžaduje väčšie úsilie pri čistení. To láka niektorých majiteľov domov, aby na svoje zafarbené paluby urobili tlakovú umývačku, ale samotná sila umývačky môže drážiť drevo. Maximálne nastavenie podložky by nemalo prekročiť 600 psi pre mäkké drevo ako céder alebo 1500 psi pre tvrdé drevo ako je dub. Aspoň raz ročne budete musieť palubu dôkladne vyčistiť, či už je natretá alebo morená, aby ste odstránili baktérie a plesne. Zahŕňa to nanášanie čističa na palubu pomocou striekacieho zariadenia alebo valca, vydrhnutie všetkých zvlášť špinavých miest pomocou kefy s mäkkými štetinami a potom opláchnutie záhradnou hadicou.

Farbu je možné ľahko natrieť.

Zafarbená paluba sa dá ľahko natrieť alebo dostať nový odtieň škvrny otupením starého povrchu brúsnym papierom, utretím paluby de-leskom a následným základným náterom a natieraním alebo natretím novým odtieňom škvrny. Aj keď je ľahké maľovať na maľovanú podlahu, konverzia z farby na škvrnu vyžaduje proces náročného úsilia úplného odstránenia starého náteru a základného náteru buď komerčným odstraňovačom farieb alebo brúsnym papierom, jeho vyčistením pomocou čističa paluby, nedostatkov brúsenia paluby, a potom nanesenie škvrny.