Steny a stropy

Vyriešený! Ako opraviť a zabrániť lúpaniu tapiet


Otázka: Kúpili sme si hornú fixačnú pomôcku a pomaly si robíme cestu do každej miestnosti. Jedna z izieb má nejaké tapety, ktoré mám naozaj rád, ale na niektorých miestach je to šúpanie. Môžem niečo urobiť, aby som to opravil - alebo aspoň zabránil budúcemu odlupovaniu tapiet?

A: Blahoželáme k tomu, čo znie ako úžasný projekt - napriek peelingovej tapete, ktorá je bežná v starších domoch. Jedným z dôvodov je nedostatok ideálnych podmienok vlhkosti; V priebehu času môže príliš veľká vlhkosť lepidla za papierom oslabiť. Problém môže spôsobovať aj spodné alebo neadekvátne množstvo lepidla, alebo možno na vine môžu byť malé bubliny, ktoré sa počas inštalácie nevyhladili správne. Našťastie peelingová tapeta je pomerne ľahká oprava, ktorú zvládne aj začiatočník DIY-er pomocou lacných nástrojov a spotrebného materiálu.


Môžete znovu nalepiť akúkoľvek tapetu, ktorá sa odlupuje vo švíkoch.

Predlepená aj tradičná tapeta sa môže začať odlupovať na miestach, kde sa stretávajú dva prúžky. Pri vopred vloženom papieri nemusí byť lepidlo počas výroby úplne nanesené. Švy sa môžu tiež uvoľniť, ak sa počas inštalácie vytlačilo príliš veľa pasty zo spoja. Začnite jemným ťahaním tapety späť na miesto, kde úplne priľne k stene. Potom pomocou maliarskeho štetca malého umelca naneste na stenu pod švíkom nejaké lepidlo na tapety. Hladkú tapetu vyhlaďte naspäť na lepidlo a na jej vyrovnanie použite malý drevený švový valec (špeciálny nástroj na tapetovanie dostupný v Amazonii alebo v domácich obchodoch). Pomocou vlhkej handričky alebo špongie utrite akékoľvek erodujúce lepidlo, ktoré sa mohlo vytlačiť na tapetu.

Opravte vzduchovú bublinu vstreknutím nového lepidla.

Ak zachytený vzduch nie je počas inštalácie úplne prečistený a vyhladený z pozadia pod tapetou, môžu sa v priebehu času objaviť malé pľuzgiere alebo bubliny, čo spôsobí, že papier odtiahne od steny. Predtým, ako sa pokúsite o opravu, pocítite prebublávanú oblasť prstom, aby ste sa uistili, že je to skutočne iba vzduch a pod ňou nie je uviaznuté nič. Keď potvrdíte, že ide iba o vzduch, naplňte malú lepiacu striekačku (k dispozícii v Amazonii aj v obchodoch pre domácich majstrov) lepidlom na tapety. Špičku striekačky vložte papierom priamo do bubliny a zatlačte malé množstvo lepidla. Potom papier vyhlaďte švovým valcom a pomocou vlhkej handričky alebo špongie vyčistite akékoľvek ďalšie lepidlo, ktoré by sa mohlo vytlačiť.

Opatrne odstráňte cudzie predmety z pozadia.

Bublina sa môže objaviť aj pod tapetou, ak sa počas inštalácie zachytili škvrny špiny alebo iného cudzieho predmetu pod papier. Vlhkosť bude časom nútiť okolitý objekt obklopovať vzduch a vytvorí bublinu, ktorá spôsobí odlupovanie tapety. Ak cítite nejaký predmet pod vzduchovou bublinou, odrežte malú štrbinu na papier pomocou noža Exacto alebo britvy, potom opatrne odstráňte pinzetu. Potom pomocou lepiacej injekčnej striekačky vstreknite lepidlo na tapety za štrbinu a plochu znova prevráťte plochým valcom. Prípadné zvyšky lepidla očistite navlhčenou tkaninou alebo špongiou.

Správne opatrenia môžu zabrániť odlupovaniu tapety.

Pri inštalácii novej tapety upravte povrch, riadne vyhlaďte a udržujte ideálnu vlhkosť v miestnosti, aby ste v budúcnosti zabránili odlupovaniu a tvorbe bublín.