Trávnik a záhrada

Aký je rozdiel? Dráhy z betónu verzus asfalt


Ak ste už mali dostatok koľají, prasklín a škvŕn svojej súčasnej príjazdovej cesty a uvažujete o inštalácii novej, pravdepodobne diskutujete medzi dvoma najbežnejšími pevnými materiálmi: betónom a asfaltom. Zatiaľ čo obidve sú položené na substrát štrku a obidve sú v podstate zmesou piesku a kameňa, na držanie týchto zložiek sa používajú rôzne lepidlá: decht pre asfalt a cement pre betón. Charakteristiky týchto lepidiel zodpovedajú rozdielom - pro a con - medzi dvoma populárnymi povrchmi príjazdových ciest.

Asfalt aj betón vytvárajú trvanlivé a atraktívne príjazdové cesty, je však na výber medzi nimi viac, ako jednoducho ísť s lacnejšou možnosťou. Preto sme ich postavili tvárou v tvár betónu oproti asfaltu s porovnaním v siedmich hlavných kategóriách. Čítajte ďalej a zistite, či je pre váš domov víťazom asfalt alebo betón.

Betón ponúka viac vizuálnych možností.

Vo svojich najzákladnejších formách je asfalt tmavo šedý až čierny, preto je jeho spoločný názov „blacktop“ - a betón bledošedý. Na rozdiel od asfaltu sa však betón dobre zafarbí alebo tónuje, a to takmer o akúkoľvek farbu, ktorú chcete. Môžete tiež raziť vzory do betónu alebo ich natrieť textúrou. Choďte s konkrétnym, ak chcete zladiť farebnú schému vášho domova, znovu vytvoriť vzhľad tehly alebo iného vzoru, alebo uprednostniť trochu záujmu o hlavný vchod do domu. Asfalt je dobrá voľba, ak chcete zefektívniť vzhľad, ktorý zodpovedá ulici.


Asfalt môže trpieť výška teplo, zatiaľ čo betón pri extrémnom chlade zle.

Podnebie je hlavným faktorom pri výbere medzi asfaltom a betónom. Ak žijete v oblasti s veľmi horúcimi letami, možno zistíte, že keď sa teplota prudko zvyšuje, asfaltová príjazdová cesta sa stáva lepkavou alebo lepkavou. Cyklus zmäkčovania pri vysokej teplote, po opätovnom stuhnutí, keď sa všetko ochladí, môže spôsobiť popraskanie alebo prepadnutie asfaltu. Na druhú stranu sa betón môže v najchladnejších zime prehnúť, vyliečiť sa alebo prasknúť (najmä ak nevykonáte vhodné opatrenia na zimovanie betónu). Soľ, ktorá sa používa na topenie ľadu, môže okrem toho jamy, škvrny alebo škvrny betónu zanechávať škaredé stopy. Roztopenie snehu a ľadu trvá dlhšie než na asfalte.

Asfalt vyžaduje tesnenie každých pár rokov, ale ľahšie sa vyskytujú škvrny od betónu.

Niekoľko mesiacov po inštalácii, aby sa umožnilo úplné vytvrdnutie, bude vaša asfaltová príjazdová cesta utesnená, aby sa chránil povrch a predĺžila jeho životnosť. Potom ju musíte každé tri až päť rokov znovu uzavrieť. (Úloha je v rámci možností väčšiny domácich majstrov: Nalejte asfaltový tmel na vašu čistú a suchú príjazdovú cestu a potom použite stierku na príjazdovú cestu na rovnomerné rozloženie po celom povrchu.) Aj keď to nie je nutnosťou v prípade betónových príjazdových ciest pomáha tesnenie betónu znižovať blednutie - dôležité ochranné opatrenie pre tónovanú príjazdovú cestu.

Pokiaľ ide o motorový olej, kvapkanie plynu, hrdzu a drsné použitie príjazdových ciest, zvyčajne vydrží, tmavý povrch a matný povrch asfaltu ukrývajú väčšinu škvŕn a veľmi dobre sa nosia. Betón však má tendenciu vykazovať každú značku a škvrnu, takže na udržanie dobrého vzhľadu budete musieť urobiť agresívnejšie čistenie a odmasťovanie.

Oprava asfaltu je ľahšia ako betón, ale častejšie ju potrebuje.

Aj keď sú asfaltové aj betónové trhliny, asfalt má tendenciu zhoršovať sa rýchlejšie vďaka svojej jemnejšej konzistencii. Opravy trhlín a poškodenia asfaltu je však pomerne ľahké a opravené oblasti sa vo všeobecnosti dobre hodia k zvyšku príjazdovej cesty. Je tiež relatívne ľahké naniesť nový vrchný náter z asfaltu, ak je povrch silne poškodený alebo vykazuje jeho vek. Betón sa opravuje ťažšie a opravené miesta sú zvyčajne celkom zrejmé, pokiaľ nemáte v pláne obnoviť celú príjazdovú cestu.


Betónové príjazdové cesty zvyčajne trvajú dlhšie ako asfalt.

Všeobecne platí, že ak je správne nainštalovaná vo vhodnej klíme a je udržiavaná pravidelne, vaša betónová príjazdová cesta by mala trvať 30 až 40 rokov, zatiaľ čo asfaltová príjazdová cesta je všeobecne dobrá po dobu 20 až 30 rokov. Zanedbajte inštaláciu bez rovnomerného, ​​stabilného podkladu štrku - alebo sa starajte o správnu údržbu - a niektorá z týchto príjazdových ciest môže zlyhať v priebehu niekoľkých rokov.

Môžete jazdiť po asfalte pomerne rýchlo, ale musíte počkať na vyliečenie betónu.

Bežne môžete používať asfaltovú príjazdovú cestu do niekoľkých dní od inštalácie. S betónom budete čakať najmenej týždeň, kým sa úplne vylieči, aby ste na ňom mohli jazdiť - niečo, čo by ste mali mať na pamäti, ak parkovanie na ulici je výzvou vo vašom okolí!

Betón stojí oveľa viac ako asfalt.

Konkrétne platí, že betónová príjazdová cesta stojí o 45 až 50 percent viac ako asfaltová príjazdová cesta. Podľa cenovej stránky CostHelper, majitelia domov hlásia priemernú cenu 2,24 dolárov za štvorcový stopu za novú asfaltovú príjazdovú cestu a 4,36 dolárov za novú betónovú príjazdovú cestu, ale ceny sa môžu drasticky pohybovať v závislosti od toho, kde žijete, zložitosti práce a veľkosti príjazdová cesta.


Nová príjazdová cesta je veľkým nákladom, nech sa vydáte kamkoľvek. V boji medzi asfaltom a betónom nie je jednoznačný „víťaz“; rozhodnutie prichádza na to, ktoré je najlepšie pre vaše podnebie, váš rozpočet a toleranciu k potrebám údržby.