Ako na to a rýchle tipy

Ako: Odstráňte zárez


Ak si všimnete, že sa na vašich kachľových povrchoch náhle objaví oblačnosť iba niekoľko dní po renovácii kúpeľne, pravdepodobne nejde o silnú vrstvu mydlovej peny, ktorá sa nahromadila vo veľmi krátkom čase, keď sa používa. Pravdepodobnejšie to ostalo odo dňa vloženia dlaždice. Pamätáte si nepamätáte, že by ste plánovali tento detail do svojej projektovej schémy? Je to preto, že je to často neúmyselné a neobjaví sa až niekoľko dní po nainštalovaní malty.

Drážka zákalu je vedľajším produktom inštalácie obkladačiek a dlaždíc, počas ktorých je celý povrch pokrytý zálievkou. Ak prebytok nebol správne odstránený z povrchu dlaždíc, zostávajúce množstvo nakoniec nakoniec vyschne a zanechá matný biely film len minerálov.

Na rozdiel od nečistôt a špiny, ktoré natierajú podlahu vašej kúpeľne od každodenného používania, nie je zafarbenie také ľahké vymazať. Iste, niektoré nové hmly škárovej malty sa dajú odstrániť vlhkou utierkou; iné prípady však môžu byť dostatočne odolné na to, aby vyžadovali špeciálne výrobky. Váš najlepší spôsob čistenia závisí od typu malty a dlaždíc, ktoré ste použili. Osviežte sa preto na svoje materiály na renováciu a potom postupujte podľa nášho sprievodcu o tom, ako odstrániť zákal škárovej malty a čo najrýchlejšie vyčistiť zákal.

Na prácu máte k dispozícii štyri hlavné nástroje. Metódy v predstihu naznačujú, ako odstrániť zákal škár pomocou:

  • voda a tenká,
  • plaváková gumová zálievka,
  • zriedený ocot (na porcelánovej alebo keramickej dlaždici iba) a nylonovú čistiacu podložku,
  • a komerčný odstraňovač zákalu škár.

Než začnete odstraňovať zálievku škárovej malty ...

  • Nechajte škárovaciu hmotu úplne vytvrdnúť. Pred odstránením zákalu sa uistite, že povrch dlaždíc je úplne suchý. Zvyčajne to trvá asi 24 hodín. Obráťte sa na odborníka na inštaláciu - alebo, ak ste to urobili sami, na balenie vašej zálivky - na presný čas.
  • Nečakajte však viac ako 10 dní na odstránenie zákalu škár. Ak tak urobíte, môžu byť potrebné prísnejšie odstraňovače sily.
  • Zistite, či je škárovacia hmota na epoxidovej báze alebo nie. Tento druh zálievky je navrhnutý pre maximálnu pevnosť a odolnosť voči škvrnám, takže zákal, ktorý sa tvorí, bude ťažšie odstrániť. Pravdepodobne budete potrebovať komerčný čistiaci prostriedok (pozri metódu 4). Ak máte nejaké otázky o tom, aký typ čističa by bol najlepší, kontaktujte výrobcu škárovacej malty.
  • Určite materiál vašej dlaždice. Toto ovplyvní aj to, aký typ čističa môžete použiť. Hladké keramické a porcelánové dlaždice môžu byť vystavené kyslým čistiacim prostriedkom, ako je ocot, ale porézne kamenné a bridlicové dlaždice by nemali. Preto je odstránenie zákalu trochu ťažšie, ale nie nemožné. S použitím špeciálneho čističa budete mať veľa šťastia.

METÓDA 1: Odstráňte zákal škárovej malty vodou a tenkou vrstvou.

Chráňte si ruky gumovými rukavicami a ponorte si tenkú tkaninu (alebo froté tkaninu) do vody. Dôkladné žmýkanie, pretože príliš veľa vody môže poškodiť škárovaciu hmotu. Potom povrch utrite vlhkou tkaninou / utierkou. Táto metóda pomôže „reaktivovať“ hmlu zálievky a zdvihnúť ju z povrchu.

METÓDA 2: Ak vlhká handrička nevytiahne zákal škárovej malty, vylomte plavákovú gumovú škárovaciu hmotu.

Majitelia domov, ktorí sami nainštalovali škárovaciu hmotu, sa môžu dostať ešte raz do tašky na náradie: Gumová škárovacia hmota, ktorá sa používa na zatlačenie škárovej hmoty do štrbín medzi dlaždicami, sa môže hodiť aj pri odstraňovaní oparu. Podobne ako špecializovaná stierka (pohľad na Amazonku) má na konci rukoväte v tvare lopatky rovnú a väčšinou pevnú gumovú podložku. Potiahnite okraj plaváka smerom k sebe cez povrch dlaždíc a jeho mäkká hrana by mala ťahať tie prilepené minerály zálievky bez poškriabania dlaždice alebo zašpinenia čerstvej zálievky. Opakujte, kým sa neodstráni všetok zákal.

Prejdite znova cez povrch pomocou vlhkej špongie na obkladanie (väčšia, hustejšia verzia toho, čo bežne používate na riad).

Celú oblasť obrúste plátienkou alebo froté. Nakoniec skontrolujte svoju prácu: Svieti baterku na povrchu dlaždíc, aby ste zistili, či nezostali nejaké matné zvyšky zvyškov. Ak ešte nemáte odstrániť všetky hmly zálievky, pokračujte metódou 3.

METÓDA 3: V niektorých prípadoch môžete zaradiť ocot.

Ak je vaša dlaždica z porcelánu alebo keramiky, skúste ocotový roztok na odstránenie zákalu škár. (U bridlice alebo kameňa je to ne-nie! Jej kyslosť, ktorá sa hodí pri rezaní mastnotou a minerálnymi usadeninami, môže tieto porézne povrchy poškodiť. Preskočiť na metódu 4.) Zmiešajte 1-dielny biely ocot so 4-dielmi voda v vedre alebo veľkej rozprašovacej fľaši. Pre zvýšenie sily je možné pridať ďalší ocot.

V závislosti od plochy povrchu, ktorú musíte zakryť, použite mop alebo mäkkú nylonovú podložku. Podľa roztoku octu a vody očistite oblasť čistou vodou.

Ak to neodstráni všetky zákaly, môžete prejsť na komerčný čistič.

METÓDA 4: Vyberte a použite správny komerčný produkt.

Najskôr nezabudnite na tieto dve veci, než si vyberiete produkt:

  • Ak je vaša zálievka na báze epoxidu, vyzdvihnite výrobok navrhnutý tak, aby zvládol jeho odolnejšie zakalenie škár (pohľad na Amazonku). Sakra, aj keby tvoja zálievka bola nie Na báze epoxidu môžete mať úžitok zo zaradenia komerčného produktu na odstránenie zákalu škár, ktorý sa nevytvára.
  • Ak je vaša dlaždica z bridlice alebo kameňa, vždy vyberte produkt špeciálne navrhnutý pre tieto povrchy.

Vždy, keď používate chemický čistič, zakryte si tvár ochrannou maskou a noste gumené rukavice. Pozorne si prečítajte a riaďte sa pokynmi zvoleného produktu. Možno budete chcieť produkt nariediť vodou (50/50) pred jeho nanesením na povrch dlaždíc: Povrch dlaždíc zľahka postriekajte vodou a potom použite komerčný čistiaci prostriedok. Nechajte pôsobiť niekoľko minút.

Na vírenie čističa po povrchu použite nylonovú čistiacu podložku a uvoľnite zákal škárovej malty. Nadbytočný čistič zdvihnite mopom a potom povrch opláchnite čistou vodou. Osušte mäkkou utierkou alebo froté a svoju prácu skontrolujte pomocou baterky.