Kuchyňa

Aký je rozdiel? Quartz vs. Quartzite


Kremeň a kremeň, dva prvotriedne materiály na doske vyrobené z kremeňa, sú tak často zamieňané, že ich môžu zameniť dokonca aj maloobchodníci. Majitelia domov, ktorí sa medzi nimi rozhodujú pre novú dosku, by však mali vedieť, že materiály sa líšia zložením, vzhľadom, údržbou a trvanlivosťou. Prečítajte si o podrobnom porovnaní dvoch podobných materiálov na doske - kremeňa vs kremeňa - aby ste si mohli vybrať dokonalý povrch pre svoju prestavbu.

Kremenec je prirodzený.

Kremeň, ktorý sa skladá z 90 až 99 percent kremeňa viazaného minerálnym oxidom kremičitým, je prírodný kameň, ktorý je príťažlivý pre ekologické prostredie, pretože je vyrobené prírodou a obsahuje iba prírodné zložky. Tvorí sa pod zemským povrchom, keď sa piesok z piesku bohatého na kremeň mení vysokým tlakom a teplotou, potom sa ťaží a rozdeľuje na dosky. Naopak, kremeň používaný v doskách je umelý kameň formovaný a vypaľovaný do dosiek v továrni. Iba 90 až 94 percent z toho je mletý kremeň vyťažený zo zeme; ďalších 6 až 10 percent sú umelo vyrobené polymérne živice a pigmenty, ktoré viažu mletý kremeň.

Kremeň je dodávaný vo viacerých farbách a vzoroch.

Pigmenty pridané do kremeňa sa môžu použiť na dosiahnutie širokého spektra farieb, od svetlých modrých až po tmavo ružové alebo dokonca fialové alebo oranžové. Podobne môžu byť kremenné dosky v továrni zakrývané alebo žilkované, aby sa cez dosku zobrazovali rôzne uniformné vzory. Kremenec je primárne v odtieňoch bielej alebo šedej, aj keď oxid železa v kameni môže prepožičať ružový alebo červený odtieň. Obmedzuje sa tiež na model vytvorený prirodzenou tvorbou - žilový povrch, ktorý sa podobá žule alebo mramoru a nesie vizuálne nezrovnalosti z jedného konca dosky na druhý.

Kremenec má pozemskejší pocit.

Pretože dosky z kremeňa si zachovávajú zrnitú, na cukor podobnú štruktúru pieskovca bohatého na kremeň, majú mierne hrubší pocit pre tých, ktorí uprednostňujú dosky s organickejšou vibráciou. Živica, ktorá viaže rozomletý kremeň, dodáva doskám hladký a hladký povrch, ktorý prepožičiava trochu vyrobený vzhľad.

Kremeň odpudzuje vlhkosť a mikróby bez lepidla.

Výsledkom procesu viazania je, že umelý kameň má neporézny povrch, ktorý nevyžaduje utesnenie. Slúži ako účinná bariéra proti vlhkosti a mikróbom, čo znemožňuje trvalé zafarbenie a bakteriálnu inváziu. Udržiavanie čistoty kremennej dosky jednoducho vyžaduje utretie mokrých škvŕn vodou navlhčenou handričkou alebo vypranie vysušených škvŕn mäkkou špongiou navlhčenou komerčným čistiacim prostriedkom na povrch. Ak chcete rutinne vyčistiť, nastriekajte zakúpený alebo domáci čistič povrchov na celú pracovnú dosku, nechajte ju 10 minút bežať a potom ju utrite mäkkou špongiou. Zatiaľ čo kremeň možno čistiť pomocou tých istých režimov, jeho pórovitý povrch je vysoko citlivý na zafarbenie a bakteriálne invázie, ak nie je utesnený pred inštaláciou a potom každoročne. Zahŕňa to natieranie prírodným kameňom (10 až 30 dolárov v domácich centrách), nechanie tmelu nasiaknuť na 10 až 15 minút, utretie pracovnej dosky utierkou a potom nechanie vytvrdzovať 24 až 72 hodín.

Kremenec je viac odolný voči poškriabaniu a kyselinám.

Kremeň, ktorý je registrovaný v stupnici od 7 do 8 v Mohovej stupnici minerálnej tvrdosti, je o niečo tvrdší a odolnejší voči poškriabaniu ako kremeň (7 v stupnici tvrdosti). Aj keď je nepravdepodobné, že by čepeľ noža praskla alebo odštiepila niektorý materiál, nechceli by ste nasekať priamo kremeň, pretože interakcia medzi potravinovými kyselinami a živicami v doske je náchylnejšia na leptanie (forma kyseliny) erózia, ktorá vedie k matným bielym škvrnám). Ľahké ručné práce priamo na doske kremenca nespôsobia leptanie. Upozorňujeme, že niektorí maloobchodníci predávajú materiál na doske nazývaný „mäkký kremenec“, ktorý je v skutočnosti mramorový, materiál veľmi náchylný na leptanie. Vždy sa poraďte s predajcom, aby ste sa uistili, že zakúpený kremenec je skutočný kremenec.

Kremenec môže zohriať.

Na platničku kremenca môžete bez problémov umiestniť teplé jedlá alebo panvice. Živica použitá na viazanie kremeňa sa však topí pri približne 300 stupňov Fahrenheita, takže teplá miska alebo panvica by mohla zanechať trvalú priehlbinu alebo spálenú značku na doske kremeňa.

Kremeň je lacnejší.

Očakávajte, že zaplatíte 60 až 150 dolárov za štvorcový stopa (nainštalovaný) za dosky z kremeňa a 70 až 200 dolárov za štvorcový stopa (nainštalovaný) za kremenec. Cenový rozdiel je spôsobený zvýšenou zložitosťou premeny ťaženého kremeňa na dosky. Musí sa orezať na mieru diamantovou čepeľou, čo je náročná úloha, ktorá poskytuje dosky bez štandardnej veľkosti (veľmi sa líšia aj medzi jednotlivými maloobchodníkmi). Výroba kremeňa je lacnejšia, pretože akonáhle je viazaná živicami a pigmentami, naleje sa do formy a vypečie sa na dosky štandardnej veľkosti 120 x 55 palcov a hrúbku dvoch alebo troch centimetrov.

Žiadny materiál nie je vhodný pre domácich majstrov.

Dosky z kremeňa vážia o niečo menej pri asi 20 libier na štvorcový stopa v porovnaní s 20 až 25 libier na štvorcový stopa v prípade kremenných dosiek. To znamená, že ani jeden z týchto statných materiálov sa neodporúča na dosku na dosku.