Interiérový dizajn

Všetko, čo potrebujete vedieť o látkových tapetách


Textilná tapeta je ideálnou voľbou pre nájomcov a majiteľov domov, ktorí chcú dočasné riešenie, aby porazili holé steny. Pevné alebo vzorované textilné panely sú na rozdiel od vysokovýkonného lepidla tradičnej tapety upravené tekutým škrobom. Čítajte ďalej a získajte informácie o všetkých aspektoch tohto trendového ošetrenia vrátane osvedčených tipov na aplikáciu.

Čo je to textilná tapeta?

Moderná zápletka na tradičnej tapete, textilná tapeta je dekorácia pre domácich majstrov, ktorá sa teší dobrej povesti. Látkové panely sú narezané tak, aby zodpovedali výške vašich stien, a sú pripevnené tekutým škrobom - ľahkým odnímateľným lepidlom, ktoré sa obvykle skladá z kukuričného škrobu, bóraxu a / alebo jedlej sódy a vody (k dispozícii v domácich centrách za 10 až 15 dolárov za 64 uncí).

Ako sa líši od ostatných nástenných krytín?

Tradičná tapeta - ktorá môže byť vyrobená z pevného papiera, papierového podkladu s vinylovým povlakom, textilného podkladu s vinylovým povlakom alebo pevného vinylu - je zamýšľaná ako trvalá alebo polo-trvalá, a preto sa nanáša pomocou vysoko odolnej pasty. Dočasná tapeta je vyrobená z odolných materiálov, ako je vinyl, ale jej samolepiace lepidlo sa ľahšie odstraňuje ako lepidlo na tapety. Tkaninová tapeta je najjednoduchšou možnosťou pre domácich majstrov, pretože je v podstate odolná voči prachu. Lepidlo je možné odstrániť obyčajnou vodou, takže ak urobíte chybu pri jeho uvádzaní, nie je problém opraviť.

Aké sú výhody a nevýhody?

Textilná tapeta má svoje klady a zápory:

Je to lacné. Pevné látky stoja len 2 doláre na predrezaný panel s 10 štvorcovými stopami alebo 1,50 dolárov na yard nezrerezanej textílie; vzorovaná látka ide len za 8 dolárov na panel s plochou 10 štvorcových stôp alebo 7 dolárov na dvor, takže náklady na tapetu stenu 10 x 10 stôp už za 10,50 dolárov. Tradičná tapeta sa pohybuje od 25 do 50 dolárov na kotúč 25 štvorcových stôp a dočasná tapeta sa začína na 1 $ na štvorcový stopu, takže by ste zaplatili aspoň 100 dolárov na pokrytie steny 10 x 10 stôp jednou z možností.

Dá sa rýchlo a čisto odstrániť. Textilná tapeta je odnímateľná špongiou navlhčenou vo vode bez poškodenia alebo zanechania zvyškov na stene za ňou. Odstránenie dočasnej tapety je tiež pomerne ľahké, ale má tendenciu zanechávať niektoré svoje jasné vrchné vrstvy. Odstránenie tradičnej tapety je komplikovaný a časovo náročný proces.

Je odolný voči plesniam. Tkanina je priedušná a porézna, čo umožňuje voľný prechod vzduchu dovnútra a von. Vďaka tomu sú tapety na textílie menej pohostinné na spóry plesní a menej náchylné na rast plesní ako tradičné tapety a väčšina dočasných tapiet.

Môže sfarbiť teplom. Jedlá sóda na pečenie v niektorých komerčných tekutých škroboch môže spôsobiť, že textilná tapeta pri vystavení teplu zaujme žltý odtieň, čo z nej urobí menej ako ideálnu voľbu pre sporáky, sušičky alebo iné zariadenia na výrobu tepla. Výber tmavo sfarbenej textílie môže pomôcť minimalizovať sfarbenie.

Je náchylný na vlhkosť. Kvapalný škrob má tendenciu sa rozpúšťať pri vystavení vode, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa tapeta z látky uvoľní a vypadne z povrchu, ak je nainštalovaná v prostrediach náchylných na postriekanie, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa.


Aký je najlepší spôsob nanášania textilných tapiet?

Pomocou týchto tipov zaistíte hladké vytváranie a používanie tapety pre domácich majstrov.

Vyberte si ľahkú tkaninu. Bavlna a polyester sú dobrou voľbou, zatiaľ čo vlna a zamat sú zvyčajne príliš ťažké na to, aby sa dali bezpečne uchytiť tekutým škrobom.

Nakúpte dostatok látky. Zmerajte svoju stenu v palcoch od stropu po podlahu a pridajte niekoľko centimetrov, aby ste sa mohli zmrštiť. Tento obrázok predstavuje dĺžku, ktorú by mal mať každý textilný panel. Potom zmerajte celú šírku steny a vydelte toto číslo šírkou látky (45 alebo 60 palcov sú bežné šírky pre jeden panel alebo čap látky). Zaokrúhlite toto číslo na najbližšie celé číslo, aby ste vypočítali, koľko textilných panelov budete potrebovať. Ak plánujete kúpiť tkaninu v yardoch oproti vopred narezaným textilným panelom, vynásobte dĺžku panela počtom panelov a potom vydelte toto číslo 36 (počet palcov vo dvore), aby ste určili počet yardov tkaniny kúpiť.

Napríklad, ak vaša stena meria 120 palcov od stropu po podlahu a na zmrštenie pridáte dva palce, každý z vašich textilných panelov by mal mať dĺžku 122 palcov. Ak je šírka steny 120 palcov a vynásobíte ju 60 (šírka látky) a zaokrúhlite nahor, získate 2, počet panelov tkaniny, ktoré budete potrebovať. Vynásobte dĺžku panela 122 x 2 a delte 36, aby ste dostali 7, počet yardov látky, ktoré musíte kúpiť.

Vykonajte čisté rezy. Použite rotačnú rezačku (prešívací nástroj s kruhovou rotačnou čepeľou), nožnice na textil alebo ostrý remeselnícky nôž, aby ste látku čisto rozrezali na predtým vypočítaný počet panelov.

Naneste na čistú, hladkú stenu. Tkanina najlepšie prilieha na rovné, čisté povrchy, takže prípadné otvory alebo divoty v stene vyperte spacklingovou zmesou, nechajte zmes vytvrdnúť a potom obrúste jemným brúsnym papierom. Vysajte steny a potom ich utrite handrou navlhčenou vodou a nechajte ich úplne vyschnúť.

Umiestnite panely pomocou pripináčikov. Každý textilný panel pripevnite k stene pomocou špendlíkov v intervaloch dvoch nôh. Ak používate vzorovanú tkaninu, dbajte na zarovnanie tlače na susedných paneloch. Ak je stena úplne zakrytá, podľa potreby odrežte otvory v tkanine pre vývody a vypínače svetla.

Aplikujte v malých častiach. Tekutý škrob rýchlo zaschne, takže ho nanášajte na stenu pomocou valčeka v malých častiach dva až dve stopy. Naplňte maliarsku misku malým množstvom tekutého škrobu. Postavte sa na rebrík a odskrutkujte malú časť z vrchu úplne ľavého textilného panelu na stene, potom tekutým škrobom natáčajte do odkrytej časti steny v tenkej vrstve. Nepripnutú časť textilného panelu okamžite prilepte späť na stenu pomocou voľnej ruky, aby ste ju vyhladili, čím odstránite všetky vrásky alebo vzduchové vrecká. Potom zatlačte špendlík späť do časti s tkaninou podporovanou škrobom, aby ste ho držali na svojom mieste, keď tkanina začne vysychať na stene. Pokračujte na zvyšných častiach panelu, až kým nedosiahnete základnú dosku, a potom opakujte, aby ste zvyšné textilné panely prilepili na stenu.

Koniec s vrchným náterom. Celou povrchovou úpravou stočte vrstvu tekutého škrobu tak, aby presiakla do tkaniny a utesnila ju k povrchu. Zvlášť sa zameriavajte na spoje medzi susednými panelmi, pretože textílie v blízkosti spojov sú náchylnejšie na vzpieranie a uvoľňovanie. Na vyhladenie akýchkoľvek vrások na textilných paneloch použite škrabku na farbu alebo stierací nôž a zabráňte tomu, aby sa škrob v jednej oblasti zhromažďoval. Nechajte stenu úplne zaschnúť najmenej tri hodiny a potom vytiahnite zasúvacie kolíky.

Po úplnom vysušení orezajte prebytok. Panely textílií sa mierne zmrštia, takže počkajte, kým stena úplne nevyschne, aby ste prebytočnú látku odrezali od hornej alebo spodnej časti steny.

Ako dlho vydrží textilná tapeta?

Životnosť úpravy tapiet tkaniny do značnej miery závisí od typu a farby látky a prostredia, v ktorom je zavesená. Menej savé látky ako polyester, najmä v tmavších farbách, sú menej citlivé na každodenné škvrny a žlté sfarbenie ako absorpčné látky ako bavlna, najmä v ľahších farbách. A keďže voda rozpúšťa tekutý škrob, textilné tapety majú tendenciu držať najlepšie v suchom prostredí, ako sú spálne alebo obývacie izby.

Ak chcete predĺžiť vzhľad a životnosť textilnej tapety, pravidelne ju vysávajte pomocou upevňovacieho kefy na čalúnenie. Škvrny ihneď ošetrte: Ak sa látka striekne čistou vodou, otryskajte ju fénom; v prípade ostatných škvŕn postriekajte 50-50 roztokom bieleho octu a vody a potom zhlukujte skôr, ako škvrny zapadnú. Ak má textilná tapeta príliš veľa škvŕn na to, aby sa dala zdvihnúť rukou, odstráňte panely, umyte ich studenou vodou a vysušte pri najnižšej teplote, potom ich jednoducho znova naneste.

Aký je najlepší spôsob odstránenia?

Jednoducho zdvihnite ľubovoľné dva rohy textilného panela nahor a preč od steny a postupne odlupujte celý kúsok. Ak sa panel zasekne, navlhčite špongiu teplou vodou a spustite ju cez túto časť, aby ste rozpustili škrob. Prípadné zvyšky škrobu utrite navlhčenou textíliou.