Interiérový dizajn

Všetko, čo potrebujete vedieť o úprave smrti


Moja neskorá matka urobila v polovici 80-tych rokov niečo, čo ma a mojich štyroch súrodencov zdesilo: Položila na displej všetku svoju porcelán, krištáľ, čmáranice a knickové kliešte a nechala každého z nás chodiť okolo stolov a „vybrať, čo chcel. “Dostali sme termín, do ktorého sme mali vybrať z jej domu; všetko, čo zostalo, bolo venované miestnej charite.

To, čo ma potom zdesilo ako depresie a temnota, mi teraz dáva dokonalý zmysel - a zdá sa, že to znie zmysluplne aj pre tisíce ľudí, ktorí sa stávajú oddanými švédskymi upratovačmi smrti, novým trendom znižovania a odstraňovania škvŕn po celom svete.

Termín čerpaný zo švédskeho slova döstädning (robiť čo znamená „smrť“ a städning čo znamená „čistenie“) - získala známosť v novej knihe bestsellerov, Jemné umenie švédskeho čistenia smrti: Ako oslobodiť seba a svoju rodinu od života neporiadku (k dispozícii na Amazone). Napriek svojmu trochu zlovestnému názvu nie je čistenie smrti ani morbídne, ani smutné. Určite to znamená zaoberať sa všetkými svojimi „vecami“ sami pred smrťou a zachrániť svojich príbuzných a / alebo priateľov od toho, aby sa vôbec vôbec mohli nejako vyčistiť, darovať alebo zbaviť. V skutočnosti však kladie dôraz na ocenenie každého objektu predtým, ako sa ho zbaví, a na radosti zo zdieľania vašich najcennejších majetkov s priateľmi, príbuznými a charitami, keď ste stále nažive.

„Čo je to čistenie smrti?“ Píše autorka Margareta Magnussonová a presne určuje otázku, ktorú má toľko cudzincov a prvákov (vrátane mňa). „Pre mňa to znamená prejsť všetkými svojimi vecami a rozhodnúť sa, ako sa zbaviť vecí, ktoré už nechcem,“ vysvetľuje. "Len sa rozhliadni okolo seba." Niektoré z vašich vecí tam pravdepodobne boli už tak dlho, že ich už ani nevidíte ani neoceníte. “

Na rozdiel od iných hlavných stratégií čistenia a odstraňovania neporiadkov vo viacerých ohľadoch sa však čistenie smrti odporúča ako jemné, postupné úsilie, nie zúrivá horúčka. „Rozdiel medzi čistením smrti a veľkým čistením je množstvo času, ktorý spotrebujú,“ píše. „Čistenie smrti nie je o odprášení alebo vyčistení, ide o trvalú formu organizácie, ktorá zefektívňuje bežný každodenný život.“ Ako už bolo povedané, existujú určité princípy švédskeho čistenia smrti, ktoré je možné sledovať, aby sa tento proces rozbehol. , Pokračujte v čítaní a získajte viac informácií.

1. Nečakajte, až si zomriete.

Každý začína zvažovať svoju úmrtnosť v rôznom veku. Magnusson, ktorý sa opisuje ako „medzi 80 a 100“, naznačuje, že ľudia stredného veku by sa mali dostať k programu skôr ako neskôr. Je to obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí sa blížia k dôchodku a ktorí môžu hľadať zmenšovanie alebo premiestňovanie svojich životných priestorov. Každý, kto sa snaží žiť lepšie, organizovanejšie, však môže začať tento proces v každom veku - kľúčom je udržať sa pri ňom, aby sa neporiadok nevplížil späť.

2. Vedieť, kde začať.

Nepokúšajte sa odštartovať svoj vlastný proces čistenia smrti pomocou starých fotografií, zošita alebo intenzívne sentimentálnych pamiatok, ako sú milostné listy a detské umelecké diela. Je príliš ľahké zahltiť záplavou spomienok a nakoniec vykoľajiť.

Namiesto toho začnite s položkami v úložisku, ktoré už len zriedka používate. Usporiadajte všetky svoje skrine na bielizeň, oblečenie, obuv a doplnky, ktorých ste sa nedotkli, pretože sú zastarané alebo už nie sú vhodné. Všetko, čo je roztrhané, zafarbené alebo veľmi použité, je potrebné zahodiť; to, čo je v dobrom stave, je možné predať v garáži alebo darovať na charitu. Kľúčovou otázkou, ktorú treba položiť, je: „Bude niekto šťastnejší, ak to uložím?“ Ak je odpoveď nie, potom to ide!

3. Je v poriadku, ak konečne odstránime všetky tie nepoužité darčeky.

Magnusson používa švédske slovo „fulskåp“, čo znamená „škaredý kabinet“, na označenie miesta, kde sa ukladajú nechcené a nemilované dary. Nalieha na ľudí, aby otvorili dvere do tejto skrinky a venovali sa tomuto obsahu spolu s čisto dekoratívnymi predmetmi, neprečítanými alebo prečítanými knihami, extra riadom a servírovacími kusmi. V tejto chvíli neváhajte darovať alebo opätovne darovať. V skutočnosti, rovnako ako sa v prísloví hovorí, že „odpad jednej osoby je pokladom inej osoby“, mnoho z týchto nevyužitých vecí by prinieslo úplne pekné darčeky pre niekoho iného. Napríklad mladí dospelí, ktorí sa sťahujú do svojho prvého bytu, alebo mladé páry, ktoré sa zaoberajú upratovaním, chcú a potrebujú veľa z týchto vecí.

4. Zapojte ostatných.

Môžeš premýšľať viete, čo sa vašim priateľom a príbuzným páči, ale môžete sa mýliť. Najlepším spôsobom, ako zaistiť, aby vaše nechcené veci našli nové nájomné zmluvy o živote, je pozvať blízkych, aby si z vašich vyradených vecí vybrali svojich vlastných spomienok. Keď si priatelia a príbuzní vyberú, čo chcú, zaistí, že po vašom absolvovaní nebudú žiadne tvrdé pocity, zápasy ani prekvapenia. Navyše si ich môžete vychutnať, keď ste ešte nažive.

Je tiež dôležité efektívne komunikovať vaše želania týkajúce sa cenných predmetov alebo rodinných dedičstiev. Ak chcete, aby niekto konkrétny alebo rodinný príslušník navštívil niečo konkrétne, zapíšte si ho. Priložte dodatok k svojej vôli, ktorý upresňuje, čo by sa malo stať s vašim osobným majetkom. Možno by ste mali zvážiť natočenie týchto položiek s vysvetlením, komu by mali byť dané, a podrobne opísať dôvody.

5. Uschovajte si pamiatky - ale urobte ich zvládnuteľnými.

Mali by ste vyhradiť malú škatuľu na osobné veci a pamiatky, ktoré sú pre vás a vás dôležité: rodinné fotografie, milostné listy, ružence, knihy, dokonca aj detské umelecké diela, s ktorými sa už pred rokmi nemôžete rozlúčiť. Magnusson navrhuje, že by to malo byť iba o veľkosti krabičky na topánky, ale každá malá krabica to urobí. Políčko „Vyhodiť po smrti“ môžete označiť tak, aby sa nikto necítil povinný držať položky, ktoré nemajú žiadnu skutočnú peňažnú hodnotu.

Alebo by ste mohli urobiť lepšie, ak si chcete zachovať svoju históriu pre zvedavé budúce generácie. Pokiaľ ide o staré fotografie, zošity, útržky lístkov, videá a podobne, zvážte ich digitalizáciu a uchovávanie kópií v počítači, namiesto toho, aby ste zaberali akre priestoru na policiach pomocou fotoalbumov. Zálohy všetkých vašich digitalizovaných súborov uchovávajte, pokiaľ možno, na alternatívnom mieste.

6. Závod vyhráva pomaly a stabilne.

Švédske čistenie smrti je nepretržitý proces, nie samoúčelný. Aj keď môžete mať sklon k tomu, aby ste si urobili všetko, nie, Magnusson sa prideľuje týždenne na izbu vo svojom vlastnom procese čistenia smrti a medzi jednotlivými úspechmi si robí prestávku.

Potom sa pokúste opakovať tento proces sezónne alebo ročne, aby ste zabránili návratu neporiadku. Nielenže ušetríte svojim preživším blízkym ďalšie emocionálne traumy a finančné bremeno (z poplatkov za skladovacie jednotky, kompenzácie správcov nehnuteľností a ďalšie) v čase vášho absolvovania, ale aj vy budete lepšie žiť lepším životom tým, že zrušíte priestor. "Život sa stane príjemnejším a pohodlnejším, ak sa zbavíme niektorých hojností," píše Magnusson, pretože "neporiadok je zbytočným zdrojom podráždenia." Kto sa nemôže dotýkať mierového pocitu, ktorý nastane, keď má všetko konečne miesto. v domácnosti a ešte raz uvidíte pracovné plochy a kuchynské dosky?

S prihliadnutím na Magnussonove slová si teraz uvedomujem, že moja matka bola na niečo. Skôr než zanechať veľký neporiadok, aby sme sa vyčistili, keď zomrela (našťastie, nie donedávna) - alebo, čo je horšie, zbavte sa niečoho, čo by si jeden z nás skutočne vážil - rozptýlila svoj majetok medzi nás a skutočne sa musela pozrieť používajú ich a užívajú si ich rôzne rodiny, vrátane jej vnúčat a vnúčat. A to vôbec nie je morbídne.