Kúpeľňa

Vyriešený! Ako sa zbaviť ružovej plesne v sprche navždy


Otázka: Bol som vystrašený, keď som nedávno našiel ružovú pleseň v sprchovej zálive do kúpeľne pre hostí. Je to také zlé ako toxická čierna odroda? A ak áno, ako sa toho môžem zbaviť?

A: Na rozdiel od najrôznejších zelených plesní Cladosporiumalebo neslávne toxická čierna pleseň, Stachybotrys chartarum, ružová „pleseň“ vo vašej sprche nie je vlastne pleseň vôbec. Zafarbenie pochádza z biofilmu, to znamená z bakteriálnej kolónie Serratia marcescens, Vzdušné bakteriálne druhy sa darí vo vlhkom prostredí, ako sú sprchy, kde sa živia minerálnymi usadeninami v mydlovej peny a mastnými usadeninami v zvyškoch mydla a šampónov.

Aj keď je to neškodné pre najzdravších ľudí, ktorých pokožka sa môže v úzkej sprche rozotrieť proti ružovej plesni môcť spôsobiť rôzne ochorenia (napr. infekcie močových ciest alebo močového mechúra), ak vstúpi do tela očami alebo otvorenými ranami. Závažnosť a rozmanitosť týchto ochorení sa zvyšuje u jednotlivcov s oslabeným imunitným systémom. Lepšie bezpečné ako ľúto: Najlepšie je odstrániť biofilm skôr, ako sa množia baktérie a zvýši sa vaša expozícia.

Našťastie svetloružové až tmavočervené sfarbenie (v dôsledku pigmentu, ktorý baktérie produkujú) uľahčuje spozorovanie a odstránenie zo sprchy, stien, podláh, dosiek, sprchových dverí a záclon. Použitím základných čistiacich prostriedkov pre domácnosť a techník, ktoré sú pred nami, sa môžete zbaviť ružovej plesne na tvrdých a mäkkých povrchoch sprchy a zabrániť jej návratu.

Pripravte a vyčistite biofilm z tvrdých povrchov sprchy pomocou jedlej sódy.

Tvrdohlavý biofilm Serratia marcescens je možné odstrániť iba premiešaním a mastnotou lakťa. Najskôr pomiešajte trochu malej tekutej pasty pozostávajúcej zo sódy na šálka štvrtiny a lyžice tekutého mydla v malej miske. Oblečte sa do rukavíc, ochranných okuliarov a respirátora, aby ste obmedzili svoju expozíciu baktériám, potom namočte štetiny kefy s mäkkými štetinami do pripravenej pasty a dôkladne obrúste všetky viditeľné škvrny biofilmu na tvrdých povrchoch v sprche ( napr. dosky, sprchovacie stoličky, dvere a obklady a škárovacie múry na stenách a podlahách). Tento proces by mal biofilm uvoľniť a zdvihnúť.

Po ukončení čistenia opláchnite všetok uvoľnený biofilm v sprche buď utretím vymytých oblastí mokrým uterákom alebo zapnutím a odpojením sprchovej hlavice, aby ste vypláchli sliz z odtoku.

Dezinfikujte tie isté povrchy sprchy, kde ste videli ružovú pleseň.

Nestačí len odfarbiť farbu; musíte dezinfikovať povrch, aby ste odstránili všetky pretrvávajúce baktérie, aby ste zabránili jeho návratu. Bleach je vaša najlepšia stávka, pretože robí dvojitú povinnosť, aby zabila poslednú baktériu a rozpustila tvrdé škvrny, ktoré zostali po jej boku. Nalejte šesť uncí každého chlórového bieliaceho prášku a teplej vody do 12-uncovej sprejovej fľaše, potom nasaďte viečko a jemne pretrepte. Nastriekajte roztok priamo na tvrdé povrchy sprchy, ktorú ste umyli, a nechajte roztok v sprche 10 minút. Potom použite čerstvú kefku na mäkké štetiny na ľahké postriekanie postriekaných plôch, ešte raz ich opláchnite a povrchy sprchy osušte čistou utierkou alebo stierkou.

Odhoďte sprchové závesy do práčky, aby sa dezinfikovala.

Sprchové závesy sú obľúbeným hangoutom pre ružovú pleseň, pretože sa zriedka čistia a obyčajne sa prelievajú zvyškom mydla a šampónu. Prechod ružovej farby závesu cez práčku pri šetrnom umývacom cykle s teplou vodou účinne odstraňuje Serratia marcescens baktérie a akékoľvek súvisiace škvrny. Nezabudnite najprv skontrolovať štítok starostlivosti o vašej záclone, aby ste sa uistili, že sa dá prať v práčke, a potom ju za slnečného dňa vysušte na vzduchu vonku a potom ju znova zaveste do sprchy.

Udržujte biofilm na uzde.

Ružová pleseň je jeden tvrdohlavý biofilm, ktorý sa často objavuje na tvrdých a mäkkých povrchoch sprchy, aj keď ste už prijali tieto načrtnuté opatrenia na jej odstránenie. Zohľadnite tieto tipy, ako zabrániť vytváraniu nového biofilmu, aby ste si uľahčili čistenie vašej kúpeľne:

  • Serratia marcescens je pravdepodobnejšie, že sa šíri vo vlhkých oblastiach, preto osušte uterák alebo vytlačte tvrdé povrchy sprchy po každom použití, aby ste odstránili prebytočnú vodu.
  • Papierovú utierku navlhčenú vo vode utrite po každom použití zvyšky mydla alebo šampónu kdekoľvek sa zhromaždia v sprche. Potom urobte druhý prechod cez tieto oblasti suchou papierovou utierkou.
  • Odstraňujte mydlovú usadeninu z tvrdých povrchov sprchovania každé dva týždne. Nastriekané časti sprchového kúpeľa postriekajte mydlom a mydlom 50-50 roztokom bieleho octu a teplej vody v kombinácii s jednou polievkovou lyžicou mydla a nechajte roztok zotrvať 15 minút. Potom postriekajte postriekané miesta mäkkou kefkou. Opláchnite všetko, čo ste uvoľnili, z dlaždíc a skla a osušte uterák alebo vytlačte všetky mokré povrchy.
  • Sprchové závesy, ak ich máte, prať v práčke každý mesiac v miernom cykle s teplou vodou.
  • Identifikujte a opravte netesné sprchové hlavice alebo vodovodné batérie, ktoré môžu spôsobiť nadmernú vlhkosť v sprche.
  • Pred sprchovaním zapnite odsávací ventilátor v kúpeľni a nechajte ho zapnutý 20 minút, aby ste vyschli vzduch v miestnosti. Ružové veci sa pravdepodobnejšie šíria, keď je vo vzduchu nadmerná vlhkosť.
  • Počas sprchovania udržiavajte okná kúpeľne zatvorené. Inak je to bakteriálny druh vo vzduchu, Serratia marcescens sa môžu navíjať do svojej kúpeľne zvonku.