Natieranie

Postup: Zlikvidujte farbu


Nezáleží na tom, čo maľujete - exteriér vášho domu, obývacia izba alebo nábytok, ktorý ste si nedávno kúpili z druhej ruky, sa zdá, že každý projekt vám zanecháva frustrujúco nepatrné množstvo zvyšnej farby, ktorá je zvyčajne príliš malá na to, aby ste ju mohli v budúcnosti uchovať. Ako sa toho teda zbaviť? Existuje niekoľko spôsobov, ako zlikvidovať farbu. Najlepšia metóda závisí od typu príslušného náteru. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako zlikvidovať farby, ktoré sa najčastejšie používajú v domácnostiach: latexové, olejové a sprejové farby.

Z dôvodu ochrany životného prostredia nemožno zvyškovú latexovú farbu naliať ani vypustiť, ani hodiť priamo do koša. DIYers majú tri možnosti, ako zlikvidovať latexové farby, v závislosti od množstva, ktoré zostáva v plechovke.

  • Ak v skutočnosti zostalo len malé množstvo, buď ho usušte na vzduchu alebo zvyšné množstvo spotrebujte na lepenke. Potom môžete recyklovať prázdnu farbu, ak nie prostredníctvom obrubníka, potom v miestnom zariadení na nakladanie s odpadmi.
  • Ak zostalo viac ako trochu farby, urobte kroky na vytvrdenie farby. Môžete vyskúšať materiály, ktoré máte po ruke, ako napríklad piliny alebo šrot, alebo sa rozhodnúť pre spevňovač odpadovej farby. Táto je ľahko dostupná v železiarňach alebo od Amazonu. Tvrdidlo jednoducho zamiešajte do farby a postupujte podľa uvedených pokynov. Nechajte odstáť po odporúčanú dobu, po ktorej by mal byť náter tvrdý ako skala. Teraz môžete plechovku vyhodiť (ale nemôžete recyklovať plechovku s tvrdenou farbou).
  • Darujte takmer plnú plechovku. Ak je to plná alebo takmer plná plechovka a vy už jednoducho nechcete farbu (a nemôžete ju vrátiť do obchodu, v ktorom ste uskutočnili nákup), zavolajte miestnemu obchodnému domu alebo charite s neďalekou kanceláriou.

Ako taký prichádza s obmedzenými možnosťami likvidácie. Môžete recyklovať úplne prázdnu plechovku, ale ak zostane farba, bude to zložitejšie. Ak ste pripravení minúť peniaze, aby ste sa vyhli problémom, možno budete chcieť kontaktovať zariadenie na nebezpečný domový odpad (HHW) a zbaviť sa náterov na báze oleja. Prípadne sa obráťte na miestnu vládu so žiadosťou o radu alebo sa obráťte na obchod s vylepšením domova, ktorý je najbližšie k miestu bydliska. V mnohých okresoch existujú dátumy ukončenia prijímania materiálu HHW. Plná (alebo takmer plná) plechovka s olejovým náterom by sa dala ľahšie darovať, ako správne zneškodniť.

Poloprázdne plechovky striekajúcej farby sú potenciálne nebezpečné; môžu vybuchnúť pod teplom alebo tlakom. Aby ste sa uistili, že vyhodíte plechovku, ktorá je úplne prázdna, nastriekajte zvyšný obsah na kúsok kartónu, kým si nebudete istí, že už nič nezostalo. Po vyprázdnení pridajte plechovku do svojej pravidelnej recyklácie.

Ako vidíte, správna likvidácia farby nie je vždy hračka. Jedna vec je však istá: Bez ohľadu na druh farby je ľahšie zaobchádzať s prázdnou nádobou ako s tou, ktorá je napoly plná. Takže, ak ste uviazli s čiastočne plnou plechovkou, teraz máte veľmi dobrý dôvod, aby ste mohli začať s jedným z týchto menších maliarskych projektov pomocou zvyškovej farby!


Pozri si video: Ako zlikvidovať pleseň na stene. Ako sa zbaviť plesne (Jún 2021).