Podlahy a schody

Všetko, čo potrebujete vedieť o azbestových podlahových dlaždiciach


Azbest, vláknitý silikátový minerál odolný voči teplu, bol bežným prvkom v stavebných materiáloch vďaka jeho odolnej a trvanlivej povahe až do 80. rokov minulého storočia, keď bol zakázaný kvôli objaveniu významných zdravotných rizík. Zákaz výroby však nevyhnutne neznamenal, že všetky výrobky vrátane podlahových dlaždíc boli vytrhnuté z domácnosti alebo úplne odstránené z regálov. Z tohto dôvodu veľa majiteľov domov nevedomky sedí na materiáloch, ktoré môžu byť obzvlášť nebezpečné, keď sa objavia počas demontáže a obnovy.

Ak žijete v staršom dome a máte obavy, že by ste mohli mať azbestové dlaždice, čítajte ďalej. Vyplníme vás nebezpečenstvo azbestu a vysvetlíme, ako zistiť jeho prítomnosť, ako aj to, čo môžete urobiť, aby bola vaša rodina v bezpečí.

ZDRAVOTNÉ OTÁZKY SPÔSOBENÉ ASBESTOM

Podľa Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) predstavujú azbestové vlákna zdravotné riziko, keď sú drobivé, čo znamená, že sa materiál môže rozpadať a uvoľňovať vlákna do vzduchu. Pri vdýchnutí azbestových vlákien sa usadia v pľúcach a nerozložia sa, čo môže viesť k ochoreniu. Primárne choroby súvisiace s expozíciou azbestu sú:

  • Rakovina pľúc
  • Azbestóza (nerakovinové ochorenie dýchacích ciest spôsobené jazvením pľúc)
  • Mesoheliom (rakovina výstelky obklopujúcej pľúca, srdce a brucho)

Azbestové podlahové dlaždice nebudú uvoľňovať toxické vlákna a predstavovať zdravotné riziko, pokiaľ nebudú narušené. Brúsenie, pílenie, vŕtanie alebo vytrhávanie dlaždíc však môže uvoľňovať vlákna do vzduchu, kde môžu byť vdýchnuté, preto by sa malo postupovať opatrne, aby sa nenarušili. Ak ich musíte z dôvodu prestavby odstrániť, postupujte podľa niektorého z nižšie uvedených spôsobov bezpečného odstránenia.

IDENTIFIKÁCIA PODLAHOVÝCH PODLAŽIEK AzbESTOV

Konečným spôsobom, ako zistiť, či dlaždice obsahujú azbest, je ich testovanie. Môžete buď zapojiť experta na sanáciu azbestu, alebo získať testovaciu súpravu, pre ktorú odstránite vzorku podlahy a pošlite ju do laboratória na testovanie azbestu. Súpravy na testovanie azbestu sú k dispozícii v obchodoch pre domácich majstrov a online za 10 až 45 dolárov. Nezabudnite však, že za spracovanie vzorky v laboratóriu vám môže byť účtovaný ďalší poplatok 25 až 40 dolárov. Súpravy sa dodávajú s pokynmi na to, ako zbierať vzorku, a zahŕňajú jednorazové rukavice a protiprachovú masku, ktorá sa má počas odberu nosiť.

Pred odobratím vzorky podlahových krytín sa obráťte na miestny stavebný úrad. Niektoré lokality obmedzujú testovanie azbestu iba na odborníkov na sanáciu azbestu. Profesionálne testovanie môže bežať 350 až 800 dolárov v závislosti od toho, či sú súčasne testované aj iné materiály vo vašej domácnosti.

Okrem testovania iné faktory naznačujú, že vaše dlaždice môžu obsahovať azbest, vrátane:

  • Váš dom bol postavený pred rokom 1980.Ak by sa podlahové dlaždice nainštalovali v rokoch 1920 až 1960, existuje veľká šanca, že obsahujú azbest, pretože väčšina podlahových krytín vyrobených v tomto období áno. Ak boli dlaždice nainštalované v rokoch 1960 až 1980, existuje malá šanca, že obsahujú azbest.
  • Podlahové dlaždice sú štvorce s rozmermi 9 palcov, 12 palcov alebo 18 palcov. Najobľúbenejšia veľkosť bola 9 palcov po 9 palcov, ale dve väčšie veľkosti boli nainštalované aj v mnohých domácnostiach.
  • Dlaždice sa môžu zdať zafarbené alebo mastné. Asfalt - ktorý bol hlavnou zložkou azbestových dlaždíc - sa môže časom degradovať a spôsobiť, že dlaždice budú vyzerať špinavo alebo sfarbené v škvrnách.
  • Niektoré podlahové dlaždice sa odlepili a pod nimi vidíte hrubé čierne lepidlo. Na lepenie podlahových krytín sa bežne používa čierny tmel, známy tiež ako lepidlo na zníženie priľnavosti. Tento typ lepidla bol na báze asfaltu a pravdepodobne obsahuje azbest, bez ohľadu na to, či samotné dlaždice obsahujú azbest.

BÝVANIE S Azbestovými dlaždicami

Jedným z najlepších spôsobov riešenia azbestovej dlaždice je nechať ju na mieste a zakryť ju novou podlahou. Staré dlaždice sú relatívne tenké, asi 1/8-palcové hrubé, takže inštalácia novej podlahy na povrch nezvýši výšku podlahy. Nové vinylové, laminátové podlahy, tvrdé drevo, inžinierske plávajúce podlahy a koberce sa dajú úspešne nainštalovať na azbestové dlaždice. Na povrch môžu byť inštalované dokonca aj keramické, bridlicové a kamenné dlaždice, pokiaľ je najprv nainštalovaný vláknocementový podklad.

Poznámka: Ak inštalujete novú podlahu na dlaždice, informujte svojho realitného agenta, keď predávate svoj dom. Kupujúci tak dostanú hlavu hore, aby nezačali trhať dlaždice, ak chcú nainštalovať novú podlahu.

MOŽNOSTI ODSTRAŇOVANIA

Jediným prípadom, keď nemôžete nechať azbestové dlaždice na svojom mieste, je, ak máte v úmysle opraviť drevené podlahy pod alebo inak narušiť dlaždicu počas prestavby. Okrem toho, niektorí majitelia domov jednoducho nie sú spokojní s azbestovými dlaždicami, aj keď nepredstavujú žiadne zdravotné riziko.

Zatiaľ čo niektoré štáty a komunity zakazujú odstraňovanie azbestových podláh, mnoho oblastí to vlastníkom domov umožňuje. Najbezpečnejšou možnosťou odstránenia je, aby dodávateľ sanácie azbestu odstránil staré dlaždice za cenu od 6 do 10 dolárov za štvorcový stopa, v závislosti od toho, kde žijete, od stavu dlaždíc a od toho, či miestne predpisy vyžadujú ďalšie kroky na ochranu zvyšku. domu.

Odstraňovanie domácich majstrov je lacnejšie, pretože nie sú spojené žiadne náklady na prácu. Zaplatíte 3 až 5 dolárov za vrecko na likvidáciu azbestu, ktoré sa odporúča na bezpečnú likvidáciu. Jediný 15-galónový poly-vak určený na zneškodňovanie azbestu bude obsahovať približne 20 štvorcových stôp zdemolovanej podlahovej dlaždice a súvisiaceho odpadu. Možno budete musieť zaplatiť poplatok za zneškodnenie nebezpečného odpadu, ktorý sa pohybuje od 35 do 75 dolárov alebo viac, v závislosti od zariadenia.

TIPY NA ODSTRAŇOVANIE DIY

Ak je odstránenie obkladov vo vašej komunite legálne a vy sa rozhodnete vykonať prácu sami, váš miestny stavebný úrad alebo utilita pre nebezpečný odpad často poskytnú zoznam postupov, ktoré treba dodržať. Bezpečné búranie azbestových dlaždíc by malo vyžadovať, aby ste: