Dvere a okná

Aký je rozdiel? Okná z vinylu a hliníka


Majitelia domov, ktorí uvažujú o výmene okien, dnes majú viac možností na výber materiálov, povrchových úprav a štýlov, aby získali vzhľad, ktorý majú radi. Kým v minulosti bola väčšina domov v Spojených štátoch postavená z drevených okien - staršie domy to dokážu stále s týmito očarujúcimi, ak neúčinnými vlastnosťami - vinylové a hliníkové okná sa stali obľúbenejšou voľbou pre nové inštalácie a výmeny. Hliník aj vinyl sú zvyčajne odolnejšie, majú nižšiu údržbu a sú lacnejšie ako drevo, ale každý materiál má svoje vlastné klady a zápory.

Ak ste si vybrali medzi oknami z vinylu a hliníka, viete, že toto rozhodnutie nie je také, ktoré je možné vyriešiť hodením mince. Nové okná sú podľa odhadov odvetvia pomerne drahá ponuka, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od nízkych asi 375 dolárov až po viac ako 1 500 dolárov za okno. Webové stránky sprostredkovania dodávateľa Angie's List hovorí, že členovia hlásia, že v priemere zaplatili 729 dolárov za náhradné okno vrátane inštalácie. Pridajte to pre každé okno vo vašej domácnosti a môžete platiť kdekoľvek od 8 000 do 24 000 dolárov - veľa peňazí na linke. Nielenže hľadáte ten, ktorý vyhovuje rozpočtu, ale tiež hodnotíte, čo sa zmestí z hľadiska životnosti, údržby, izolácie a ďalších.

Aby sme vám pomohli osvetliť správny výber, rozložili sme sedem veľkých rozdielov medzi týmito dvoma populárnymi typmi okien. Pri rozhodovaní o oknách z vinylu a hliníka stále čítajte kľúčové hľadiská.

Vinylové rámy majú tradičnejší vzhľad ako hliníkové rámy.

Keď uvažujete o štýle, vinylové a hliníkové okná zasiahnu mnoho rovnakých poznámok: Obidve sú ľahko dostupné ako jedno alebo dvojkrídlové, jedno alebo viac tabúľ a takmer v akejkoľvek farbe alebo povrchovej úprave, v závislosti od výrobcu. To znamená, že vinylové okenné rámy sú zvyčajne hrubšie ako hliníkové rámy a ponúkajú možnosti hladkej, textúrovanej alebo umelej povrchovej úpravy dreva. V skutočnosti je štruktúra zŕn dreva, ktorú je možné dosiahnuť pomocou vinylových okien, a veľký plus pre majiteľov domov, ktorí majú radi vzhľad dreva, ale túžia po životnosti nových materiálov.

U hliníkových rámov by vzhľad dreva predstavoval iba náter, ktorý by bol v podstate natretý, a preto sa zvyčajne neobjaví tak realisticky. Tenšie hliníkové rámy sú obvykle povrchovo upravené hladkou alebo tvarovanou práškovou farbou, ktorá vedie k elegantnejšiemu modernému vzhľadu, ktorý lepšie vyhovuje súčasným architektonickým štýlom.

Hliníkové rámy sú náchylnejšie na zárezy, koróziu a vyblednutie.

Oba typy okien sú veľmi odolné proti poškriabaniu, praskaniu a poškodeniu. Vinylové okná sa však môžu pochváliť aj extra trvanlivosťou, pokiaľ ide o jamky a triesky. V zriedkavých prípadoch, že vaše snímky boli ak by boli poškodené, vinylové rámy, ktoré sú po celú dobu vyrobené z rovnakého materiálu, budú menej pravdepodobné, že budú mať čipy alebo škrabance ako hliníkové rámy, kde akékoľvek poškodenie povrchovej úpravy vystaví surový kov pod ním.

Hliník môže tiež čeliť problémom s koróziou a zmenou farby. Oceľové alebo zinkové spojovacie prvky používané pre hliníkové okná v priebehu času korodujú a prehlbujú sa, najmä v prostrediach ako sú pobrežné mestá so slaným vzduchom. Smaltovaná povrchová úprava na hliníkových oknách je viac vystavená vyblednutiu na silnom slnečnom svetle ako farby používané pri výrobe vinylu.

… Ale hliníkové rámy sú celkovo silnejšie.

Ak má dom extrémne veľké okná, zvyčajne sa používajú hliníkové rámy. Vďaka svojej pevnosti a štrukturálnej integrite sú ideálne na manipuláciu s väčšími rozmermi. Táto sila sa prejavuje aj vo vyššom stupni odolnosti voči nárazu pre majiteľov domov, ktorí žijú na ceste častých hurikánov. Aj keď sú k dispozícii vinylové okná odolné proti nárazom, tieto zvyčajne stoja o 20 až 30 percent viac ako hliníkové okná odolné proti nárazom.


Vinylové okná vyžadujú menej údržby ako hliníkové okná.

Vinyl je takmer bezúdržbový (hoci majitelia domov môžu potrebovať určité tesnenia, aby zabránili prúdeniu vzduchu do a okolo materiálu, ak nie sú okná správne nainštalované). Hliníkové okná nie tiež omnoho viac práce na údržbe, všetky veci sa zvažujú. Pretože sú náchylné na kondenzáciu - čo môže viesť k hrdzaveniu alebo plesňovému hliníku, mali by ste ich čistiť špeciálnym čistiacim prostriedkom na hliník, pravidelne ich opláchnuť a vysušiť. Taktiež buďte aktívni pri mazaní pohyblivých častí, aby ste zabránili nadmernému opotrebeniu kovových mechanizmov.

Vinyl nikdy nevyžaduje prelakovanie; hliník môže byť prelakovaný alebo opätovne natretý.

Všeobecne platí, že pri nákupe náhradných okien je dobré zvoliť si farbu a povrchovú úpravu, s ktorou môžete žiť, či už si vyberiete vinyl alebo hliník. Mnoho farieb a náterov nebude dobre priľnúť k žiadnemu materiálu a bude náchylné na odlupovanie a odlupovanie. Pretože vinyl má v celom texte rovnakú farbu, je zriedka potrebné znovu natierať, v dôsledku prelakovania vinylových okien sa záruka stáva neplatnou. Poškrabaný alebo štiepaný hliník môže byť natretý alebo opätovne natretý smaltovanou farbou, ale môže byť ťažké presne vyrovnať pôvodnému povrchu.


Vinylové okná sa izolujú lepšie ako hliníkové okná.

Vinylové okná vynikajú izoláciou a zlepšujú energetickú účinnosť, pretože vinylový materiál minimalizuje prenos tepla. Hliníkové okná majú tendenciu viesť teplo (a chlad), a preto sú menej energeticky účinné. Môžete hľadať pokročilejšie možnosti hliníka s označením „tepelne vylepšené“ alebo nainštalovať do rámu špeciálne izolácie „tepelných prestávok“, aby ste predišli stratám tepelnej energie - ktoré sa práve vyrábajú z vinylu. Pri hľadaní maximálnej energetickej účinnosti hľadajte okná spĺňajúce požiadavky ENERGY STAR, ktoré môžu znížiť váš účet za energiu v priemere o 12 percent ročne.

Vinylové okná sú lacnejšie ako hliník.

Odhady odvetvia sa líšia, ale vinylové okná vo všeobecnosti stoja o 30 percent menej ako porovnateľné hliníkové okná. V priemere môžu majitelia domov očakávať, že zaplatia asi 3 156 dolárov za šesť vinylových náhradných dielov oproti asi 4 668 dolárov za šesť okien s náhradou hliníka - a to ešte pred zohľadnením nákladov na prácu. Webová stránka pre sprostredkovanie odporúčaní Home Advisor uvádza, že priemerné národné náklady na inštaláciu okna sú 5 026 USD, pričom väčšina majiteľov domov utráca 2 583 až 7 482 USD, podľa skutočných nákladov na projekty, ktoré uviedli členovia domáceho poradcu.

Výmena okien môže mať neočakávanú, ale silnú pozíciu, ak sa pozeráte na svoju domácu hodnotu pri opätovnom predaji. Avšak, náhrada vinylového okna za vyššiu cenu, ktorá stojí 15 955 dolárov, vráti 74,3% svojej hodnoty pri ďalšom predaji. Prestavba časopisu 2018 Správa o nákladoch a hodnotách uverejnená spoločnosťou Hanley Wood LLC.


Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, okná s výmenou vinylu alebo hliníka možno považovať za investíciu do zachovania celkovej hodnoty vášho najväčšieho bohatstva: vášho domova.