Nástroje a dielňa

Postup: Pripojte PEX k medi alebo PVC


Inštalatérske práce sa dnes pomocou sieťovaného polyetylénového (PEX) potrubia stali pre profesionálov efektívnejšími a oveľa dostupnejšími pre domácich majstrov. Tieto pružné červené a modré rúrky sa môžu ohýbať takmer v každom smere, aby priviedli horúcu a studenú vodu, v danom poradí, kam musia ísť. V skutočnosti, ak je váš domov vybavený rozdeľovačom vody - nie všetky domácnosti sú - jednotlivé rúrky PEX môžu byť priamo spojené s rozdeľovačom a potom vylovené cez steny až po umývadlo, vaňu alebo sprchu, aby dodávali horúci a studená voda. „Navliekanie PEX cez stenu si v porovnaní s inými rúrkami odtrhne omnoho menej trhlín,“ hovorí Daniel O'Brian, technický expert pre online inštalatérskeho dodávateľa SupplyHouse.com.

Potrubie PEX sa nielen ľahko manipuluje, ale tiež sa ľahko pripája k existujúcim vodovodným potrubiam v dome kvôli opravám alebo novým inštaláciám. Už pracujete s medenou alebo PVC rúrkou? Vďaka širokej škále komponentov PEX, ktoré spájajú potrubia rýchlo, môžete tiež urobiť svoju vlastnú inštaláciu.

Ak chcete pridať nové PEX k existujúcim vodovodným potrubiam, čítajte ďalej. Dáme vám vedieť, aké doplnky a náradie budete potrebovať a ako sa používajú na pripojenie. Uisťujeme vás, že všetko, čo potrebujete, môžete vyzdvihnúť na stránke SupplyHouse.com, poprednom predajcovi komponentov PEX.


PRVÉ, VYBERTE A PRIPOJTE ZÁVITNÉ ZARIADENIE NA VÁŠ POTRUBIE PEX.

Vo variantoch uvedených nižšie sú k dispozícii rôzne závitové spojky na pripojenie rúr PEX k rúrkam z medi alebo PVC. Zvyčajne sa skladajú z dvoch častí, ktoré sa často predávajú samostatne. Polovica sa pripája k rúrke PEX a druhá polovica sa pripája k existujúcej rúrke, buď z medi alebo PVC. Navlečte obe polovice dohromady a voilà máte vodotesné spojenie.

Keď pripevníte druhú polovicu na meď alebo PVC, niektoré tvarovky budú vyžadovať použitie horáka alebo nanesenie lepidla v dobre vetranej oblasti (viac v ďalšej časti nižšie). Pripojenia PEX však nemusia byť vždy také komplikované. Niektoré typy armatúr nezahŕňajú plamene ani výpary - dokonca ani špeciálne nástroje - a toto ľahké použitie znamená „bezpečnejšiu prácu, ak nemáte skúsenosti a vybavenie, ktoré má profesionál,“ hovorí O'Brian.

Potrebné nástroje a úroveň komplikácií pri inštalácii PEX závisia od typu príslušenstva, ktoré ste si kúpili, preto by ste mali najprv pochopiť svoje možnosti, aby ste sa uistili, že si vyberiete hardvér, ktorý zvládnete. Začnite tým, že sa zoznámite s vašimi možnosťami a naučíte sa, ako sa pripájajú k PEX.

Rozpínacie armatúry (ako tieto od BlueFin a Uponor) vložte pomocou PEX rúrky pevne do rúrky PEX. Na napnutie priemeru potrubia na prispôsobenie armatúry použite rozpínací nástroj PEX. PEX, ktorý má „pamäť“, sa potom vráti do pôvodnej veľkosti a vytvorí vodotesné tesnenie.

Krimpovacie tvarovky (ako tieto od spoločnosti Bluefin) sa vyrábajú zasunutím kovových krúžkov cez koniec rúrky PEX a následným vložením správneho upevnenia na koniec rúrky. Potom sa na utiahnutie kovového krúžku cez rúrku PEX a tvarovku použije krimpovací nástroj PEX.

Tlakové armatúry (ako tieto od spoločnosti Bluefin) zahŕňajú zasunutie mosadznej matice a plastového kompresného krúžku cez rúrku PEX a potom vloženie kovovej objímky do rúrky na podporu (všetky tieto časti je možné zakúpiť samostatne). Armatúra sa vloží do rúrky a puzdra PEX a potom sa matica pritiahne na armatúru, stlačením kompresného krúžku sa vytvorí pevné tesnenie.

Upínacie armatúry používajú rovnaké tvarovky ako v krimpovacích spojoch, ale namiesto použitia krimpovacieho nástroja je na dotiahnutie oceľových krúžkov umiestnených na strane PEX potrebný ráčny upínací nástroj. Krúžok prekĺzne cez rúrku PEX a tvarovka sa potom vloží na koniec rúrky. Krúžok je umiestnený nad tvarovkou a zvierací nástroj sa používa na stlačenie plôšky na strane krúžku na jeho utiahnutie.

Tlakové fitingyvrátane tých, ktoré vyrábajú SharkBite a BlueFin, sa najjednoduchšie pripájajú a na pripojenie armatúry k rúrke PEX alebo k medenej alebo PVC rúrke nie sú potrebné žiadne ďalšie nástroje ani upínanie alebo krimpovanie. Pripojenie je jednoduché: Vložte rúrku PEX do jedného konca armatúry a jej vnútorné komponenty ju bezpečne zaistia na svojom mieste. Toto pohodlie však prichádza za cenu. Armatúry SharkBite sú drahšie ako väčšina ostatných tu uvedených, ale tiež vás ušetria od nutnosti kupovať špeciálne nástroje, ak robíte iba niekoľko spojení.

Potom PRIPOJTE NOVÝ PEX k EXISTUJÚCEM LÍSTKOM MATERIÁLU.

Bez ohľadu na to, ktorú armatúru si vyberiete, existujú iba dva základné spôsoby pripojenia PEX k medenej rúrke. Tradičné medené spoje vyžadujú spájkovanie alebo „potenie“, zatiaľ čo novšie, inovatívnejšie možnosti, ako sú tvarovky SharkBite, sa spájajú s meďou bez akýchkoľvek špeciálnych nástrojov.

Závitové pripojenia potu
Pri závitových spojoch budete mať vždy dve samostatné armatúry, jednu pre každú rúrku, ktorú pripájate, a nakoniec sa krútia. Tradičný spôsob spájania PEX s meďou spočíva v tom, že sa na medenú stranu použije závitový adaptér potu (na spojenie s tvarovkou PEX) a spájkovaním sa vytvorí vodotesné tesnenie. Medená rúrka aj jej tvarovka sa najprv očistia oceľovou kefou s jemnými štetinami a potom sa potiahnu tavivom (ako je táto pasta z tavidla od Utility), aby sa spájka rovnomerne prilepila. Potom sa šev, v ktorom sa tvarovka stretne s medenou rúrkou, zahrieva pomocou horáka. Keď je kov veľmi horúci, do švu sa dotkne malá tyčka bezolovnatej spájky, ak tieto rúrky budú prenášať pitnú vodu. Teplo z kovu roztaví spájku a vtiahne ju do spoja, kde sa ochladí a vytvorí tesnenie.

Potom sa k rúrke PEX pripojí závitová tvarovka PEX pomocou metód uvedených v predchádzajúcej časti. Na strane PEX môžete dokonca nájsť závitové kovanie SharkBite s technológiou push-fit, ktoré má závitový koniec na krútenie na závitový koniec medenej závitovej tvarovky. Po pripojení obidvoch armatúr k rúram ich otočte, aby ste vytvorili tesnenie. (Aj keď už používate tvarovky push-fit, najjednoduchší prístup je použiť iba tvarovku SharkBite na oboch potrubiach, ktoré pripájate, čo sa dostaneme ďalej.) Nezabudnite na tieto úvahy:

• Každé spojenie musí mať jeden vonkajší a jeden vonkajší tvar, aby sa tieto dva tvarovky mohli pripevniť. (Samec kovania má vyčnievajúce závity, ktoré sa skrútia do závitového otvoru samice kovania.)

• Veľkosti závitových koncov sa musia zhodovať, aby sa tvarovka PEX mohla krútiť na tvarovke z medenej rúrky.

• Rúry rôznych veľkostí môžete spájať, pokiaľ majú závitové konce rovnakú veľkosť. Závitové tvarovky sú označené rozmermi obidvoch koncov, čo znamená, že tvarovka ½ “X ½” spojí dve rúrky ½ ”, zatiaľ čo tvarovka ½” X 3/8 '(nazývaná tiež tvarovka „reduktor“) je potrebná na pripojenie ½ ”Do 3/8” potrubia.

Spôsob pripojenia potu používajte iba vtedy, ak ste oboznámení s spájkovaním medi a predtým, ako začnete, overte si u miestneho stavebného úradu ďalšie predpisy (napríklad potrebu inšpekcií). Ak nie ste spokojní s spájkovaním, pokračujte nasledujúcim spôsobom.

Pripojenia SharkBite PEX k medi
Ak sa nechcete pájať, vyberte si tvarovku SharkBite. Ako je opísané vyššie, táto armatúra môže obsahovať medenú rúrku na jednej strane a rúrku PEX na druhej strane. Rovnako ako sa rúrka PEX zasunie do PEX konca tvarovky, medená rúrka sa zasunie na druhý koniec. To je všetko! Vďaka push-fit mechanizmu kovania ste vytvorili vodotesné spojenie.


ALEBO PRIPOJTE PEX k PVC RÚRKÁM.

Domy, ktoré majú vodovodné potrubia z PVC, môžu tiež ľahko použiť rúrky PEX na rozšírenie alebo výmenu. Pri výbere tvaroviek dvakrát skontrolujte veľkosť a uistite sa, že kupujete správnu veľkosť pre priemer vašich rúr.

Používanie závitových tvaroviek
Najprv si vždy vyberte závitovú spojku so závitom z plastu so závitom pre existujúce potrubie z PVC, ktoré sa má spárovať s kovovou spojkou pre potrubie PEX. Spätný kovový vonkajší spojovací diel spojený s plastovým vnútorným spojovacím prvkom môže prúžky pritlačiť alebo dokonca prasknúť plastovým spojovacím spojovacím prvkom, zatiaľ čo kovový spojovací diel môže zvládnuť vyššiu pevnosť kovového spojovacieho dielca.)

Kovanie sa pripevňuje pomocou štandardného spôsobu spájania PVC, ktorý zahŕňa natieranie PVC základného náteru (ako je tento základný náter od spoločnosti Hercules) na tvarovku aj na potrubie na vyčistenie a mierne zmäkčenie PVC. Lepidlo použité na spojenie PVC tvaroviek (tiež spoločnosťou Hercules) sa potom nanesie na koniec rúrky a na vnútornú stranu tvarovky skôr, ako sa prekĺzne cez koniec rúrky z PVC.

Na koniec rúrky PEX namontujte zodpovedajúcu závitovú kovovú objímku pomocou niektorého z prvých štyroch vyššie uvedených spôsobov pripojenia PEX. Nezabudnite si kúpiť ten správny typ príslušenstva pre spôsob pripojenia, ktorý používate: Krimpovaný spoj sa mierne odlišuje od rozširovacieho príslušenstva, preto si vyberte starostlivo.

Akonáhle sú adaptéry pripevnené k koncom obidvoch rúrok, zabalte malú inštalatérsku pásku na koniec závitovej spojky, aby ste vodotesné tesnenie spojili, keď navzájom spojíte závitové konce tvaroviek.

SharkBite PEX-to-Pripojenia z PVC
Aj keď sa vyššie uvedeným spôsobom so závitovým spojením nebudete pokaziť, je k dispozícii ešte jednoduchšia metóda: SharkBite nedávno predstavil prechodovú spojku z PVC, ktorá je vhodná na pripojenie PEX k PVC. Tieto zasúvacie konektory fungujú vložením odrezaných koncov každej rúrky do príslušného konca spojky. Použitím týchto zásuvných konektorov ušetríte nielen čas, ale nebudete musieť používať lepidlo z PVC na pripojenie plastového závitového adaptéra k rúrke z PVC.

Tento článok vám priniesla spoločnosť SupplyHouse.com. Jeho fakty a názory sú názory a názory spoločnosti BobVila.com.


Pozri si video: Správné svařování trubek a tvarovek z PPR a PP-RCT (Jún 2021).