Ako na to a rýchle tipy

Vyriešený! Čo robiť, keď v skrini máte mory


Otázka: Nedávno som si z vešiaka vzal svoj obľúbený sveter, aby som zistil malé otvory v pletení. Môže to znamenať, že mám v skrini mory? A ak áno, ako sa ich môžem zbaviť?

A: Vaše šatníkové strasti pravdepodobne pochádzajú z zamorenia moľami odevov, buď žltých druhov „popruhov“ alebo hnedých škvrnitých druhov „casemaking“. Tento nočný hmyz túži po temnom a stiesnenom priestore skrine. Po vstupe cez trhliny v stenách alebo štrbinách pod dvere skrine položia vajíčka na oblečenie, bielizeň a iné látky uložené vo vnútri. Dospelé mory a vajíčka nepoškodzujú veci; Vyliahnuté vajcia (alebo larvy) sa však živia tkaninami živočíšneho pôvodu, ako sú hodváb, vlna, kašmír a kožušina. Sú tiež čiastočné pre tkaniny vyrobené zo zmesi živočíšnych a syntetických alebo bavlnených vlákien. Výsledkom je zbierka dier na vašich obľúbených svetroch, blúzkach a bundách.

Ak sa ignorujú, larvy šatového moru postupujú do štádia kukly a majitelia domov môžu nájsť na odevoch šupky (alebo črievka) podobné šupke (alebo črevá). Larvy sa nakoniec objavia ako dospelí okrídlený a pokračujú v cykle kladenia vajíčok a rozbíjania šatníka. Chcete elimináciu zamoriť? Najlepší postup závisí od rozsahu poškodenia. Čítajte ďalej, aby ste sa naučili, ako identifikovať a liečiť poškodenie molmi, a zistite, ako sa zbaviť morí v skrini navždy.

Potvrdenie zamorenia.

Použite baterku na kontrolu odevov (najmä švov, manžiet a golierov), bielizne a iných tkanín uložených v skrini. Vyhľadajte v každej položke náhodne umiestnené diery; ich veľkosť sa môže pohybovať od malých až po okrúhle až po veľké a nepravidelne tvarované. Skenujte tiež skrinku na dospelé mory, ktoré sú krémovo sfarbené až strieborno-hnedé s rozpätím krídiel od štvrť do pol palca. Majitelia domov môžu nájsť aj kukly alebo črievky kukly, larvy (ktoré vyzerajú ako biele húsenice) alebo vajcia (ktoré sa podobajú smotanovým guľám). Stále si nie ste istí, či máte zamorenie mory? Kúpte si pasce na mol s lepidlom, dostupné v domácich centrách za 10 až 15 dolárov a umiestnite ich do skrinky; umelé feromóny vo vnútri prilákajú a zachytia všetky dospelé mory vlajúce v okolí.

Balenie a zmrazenie jednotlivých predmetov konzumovaných molmi.

Ak nájdete v skrinke jednu poškodenú položku alebo motýlik, použite metlu na vyčistenie zvyškov viditeľnej mory do koša na prach. Ihneď zlikvidujte zvyšky vonku a potom odstráňte zasiahnutú látku zo skrine. Ak je stále zachrániteľný, zalepte ho do vrecka Ziplock a uložte ho do mrazničky na 24 hodín. Extrémna zima zabije všetky aktívne larvy. Keď deň uplynie, vytiahnite výrobok z chladničky, ale nechajte ho zabalený, kým nebudete pripravení ho vyčistiť (pomocou tipov, ktoré nasledujú, vyčistite látky konzumované motýľom).

Ak zistíte rozsiahle poškodenie šatníka, odložte skrinku.

Našli ste molové diery alebo zvyšky na viacerých položkách? Potom obnovte všetko odevy a látky (aj bez viditeľného poškodenia) zo skrine. Vložte záchytné kusy do odpadkového vrecka a utesnite ich krútiacimi kravatami, až kým nie sú pripravené na čistenie. Rovnako presuňte nábytok zo skrinky na plachtu mimo miestnosť. Na odstránenie zvyškov peny zo spodnej časti skrine, stien a vstavaných políc alebo tyčí použite vysávač. Po dokončení uchopte starý štetec a insekticíd bez zápachu formulovaný s účinnou látkou pyretrum, chlórpyrifos, alletrín alebo permethrín, ako je napríklad insekticíd Delta Dust (pohľad na Amazonku). Aplikujte tento roztok na skrinky prasklín alebo štrbín, okrajov políc a podlahových dosiek a pod voľné koberce, aby ste v budúcnosti zabili všetky mory v skrini, ktoré na týchto miestach pristanú.

Textílie, ktoré sa dajú prať v práčke, prechádzajú cyklom teplej vody.

Či už ste objavili izolované alebo rozsiahle poškodenie, pranie postihnutých tkanín v horúcej vode je najlepším spôsobom, ako zabíjať mory vo všetkých fázach života. Skontrolujte, či štítok pre starostlivosť o položku odporúča pranie v práčke. Ak je to tak, nechajte odev bežať v horúcom vodnom cykle pri minimálnej teplote 120 stupňov Celzia po dobu najmenej 20 minút. Potom odevy vysušte v stroji pri teplote najhorúcejšej odporúčanej teploty najmenej 30 minút. Vysušte suchý predmet, aby ste uvoľnili zachytené črevá mola alebo kokóny, tieto zvyšky vyhoďte do prachovej nádoby a zlikvidujte ich vonku.

Čistite textílie, ktoré sa nedajú prať v práčke.

Niektoré látky, ako napríklad jemné látky z hodvábu alebo vlny, sa nedajú prať v práčke. V takom prípade položky čistite sucho pri teplote najhorúcejšej teploty odporúčanej na etikete. Tým sa zabijú mory v štádiu ich vajíčok, lariev a kukly. Vytriasnite predmet a vytiahnite všetky zachytené črevá mola alebo kokóny, potom ich zametajte a zlikvidujte vonku.

Nastriekajte insekticídy na nadrozmerné predmety.

Teraz je čas zaoberať sa predmetmi príliš veľkými na pranie v práčke alebo na čistenie v suchom stave, ako je napríklad koberec. Nastriekajte aerosólový prostriedok proti hmyzu na báze aerosólových motívov, ako je Acana Carpet & Fabric Moth Killer (pohľad na Amazon), na nenápadné miesto na tkanine. Ak nedôjde k nežiaducemu zafarbeniu, prikryte zvyšok látky insekticídom, aby sa pri kontakte usmrtili mory.

Opravte alebo zlikvidujte veci konzumované z mora.

Ak chcete obnoviť zachrániteľné textílie konzumované molmi, opravte otvory šijacím strojom a niťou a potom vráťte predmet do skrinky. Ak sú otvory v tkanine príliš veľké alebo početné na to, aby sa dali opraviť, predmet zlikvidujte do vrecka na odpad zalepeného zákrutmi. Ihneď zlikvidujte odpadkový sáčok vonku.

Zabráňte návratu moľov.

Vyhnite sa opakovanému zamoreniu molmi pomocou týchto užitočných tipov:

  • Vysajte podlahy a police vášho šatníka každý týždeň, aby ste odstránili prach, ktorý priťahuje predovšetkým skrine.
  • Steny skrine, podlahové lišty, tyčky na šaty a police utierajte mäkkou handrou a univerzálnym čistiacim prostriedkom každých pár mesiacov.
  • V skrini skladujte iba čisté a suché látky; mory sú tiež priťahuje zápach, olej a vlhkosť v tkaninách znečistených jedlom alebo špinou.
  • Oblečenie a posteľnú bielizeň skladujte vo vzduchotesných obaloch, kde ich k molu nemôžu prísť.
  • Namiesto ukladania sezónnych odevov ich zaveste na tyčinke na odevy. Obleky a šaty skladujte v uzatvárateľných vreckách na odevy.
  • Kontajnery na uskladnenie vlasca, police do skriniek a zásuvkové skrinky s mothballs alebo malými vreckami so sťahovacou šnúrkou plnými sušených bylín odpudzujúcich mol, napríklad rozmarínu, levandule alebo tymiánu.
  • Vymeňte nábytok z drevených skriniek za ekvivalent cédrového dreva, pretože prírodné oleje z cédrového oleja sú dostatočne silné na to, aby zabíjali larvy mory. Zvážte aj obloženie nábytkových zásuviek škrečkovou podstielkou vyrobenou z hoblín z cédrového dreva.
  • Pred uložením v skrini spustite akékoľvek oblečenie alebo bielizeň, ktoré ste si kúpili z druhej ruky, pomocou cyklu prania horúcou vodou (alebo ich vyčistite za sucha).